Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BERLİN DUVARI YIKILDI.. AMA YENİ DUVARLAR YAPMA GAYRETİNDE OLANLAR VAR

Niyazi Güvenoğlu

Niyazi Güvenoğlu

Malum Berlin Duvarı Avrupa’yı ikiye bölen soğuk savaşın simgesidir. Şimdi ise Trump’ın örmeye çalıştığı duvar söz konusudur.  Evet en bariz örneği Meksika ile Amerika arasındaki sınıra 5 milyar dolarlık bir duvar inşa etmeyi tasarlamış olması.

Yani Amerika’yı Dünya’dan koparmaya çalışan ve gücünü bir tehdit olarak gören Trump İsrail’in korunması gibi bir tavır içinde oluşu. Filistinli bu ayırım duvarı nedeniyle, Kudüs dahil diğer bölgelere geçemiyor. Evet söz konusu yerlerde yaşayan Filistinliler Trump’ın ördüğü duvarlar yüzünden adeta bir açık hava hapishanesine konmuş oluyor.

Evet uluslararası camianın çağrılarına ve tepkisine rağmen Filistin topraklarını işgal etmeyi  sürdüren, Gazze’yi abluka altına alıp orada yaklaşık 2 milyona yakın Filistinliye adeta bir açık hava hapishanesi rejimi yaşatan İsrail, duvarı ören Amerika sayesinde, bölgedeki baskısını ve zulmünü daha da arttırmak için yeni bir yöntemi daha sokmaktadır.

Evet İsrail karadan – kuşatma altına aldığı Gazze’ye giriş çıkışlara engel olmak için denize de duvar örmeye başlamış.  İsrail’in örmeye çalıştığı kara duvar projesi bir hayli derinlikte olduğu yazılı.

Trump bugüne kadar Amerikan başkanlığını yapmış olanlardan farklı bir Yahudi yani İsrail hamiliğine soyunandır. Bu tavrı dünya insanlığının huzuru, barışı ve güveni için çok tehlikeli bir icraat sergilemeye çalıştığı görülüyor.

Bu arada Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu bile 28 Şubatçıların desteğini talep etmiş. Allah kimseyi 28 Şubatçılar’dan medet umar hale getirmesin. Yani at izi it izine karışmış durumda. Adı geçen partiler aslında siyaset falan yapmıyor. Ülke çıkarlarına zarar vermek pahasına düşmanca tavırları nedeniyle birilerinin oyuncağı haline geldikleri görülüyor.

Şurası muhakkak ki Amerika Dünya’nın, Dünya’da Amerika’nın tavrından memnun değildir. O nedenle karşılıklı güven bunalımı her geçen gün derinleşiyor. Evet Amerika Türkiye’deki beka kaygısını hafife alıp, Yunan basınına bir nevi meze olan CHP liderindeki  muhaliflerin Amerika’nın endişelerine göre hareket ettiği görülür.

İşte bu yüzden hemen hemen hergün Amerika’nın ya bir ülkeyi hedef alan açıklamasına veya saldırısına şahit oluyoruz. Evet birgün bakıyorsunuz İran’a, birgün Venezuela’ya ,  Hindistan’a, birgün Türkiye’ye veya Avrupa ülkelerine ters düşen beyanatlarda bulunuyor. Amerika, Venezuela’yı Hindistan üzerinden sıkıştırıyor.

Zira Yeni Delhi daha önce de İran’a yönelik yaptırımları tanımayacağını ve petrol ödemelerini Amerikan mali sistemini bypass etmiştir. Evet Amerika’nın Birleşmiş Milletler çatısı altında FETÖ ve PKK’ya meşruiyet sağlama gayretleri, YPG üzerinden devreye sokulan hamleler ile ülkemizi Suriye ve Ortadoğu’da saf dışı bırakma gayretlerinin şimdiye kadar sonuç vermediği görülmüştür. Diğerleri zaten malum da, Saadet Partisi’nin onların içinde olup AK Parti için en ağır sözler söylerken Şanlıurfa’da adaylarını desteklediğini söylediği terör örgütünün temsilcisi durumunda olan HDP’ ye teşekkür edip, saygılar sunmasına “yazıklar olsun” demekten öte bir şey söylemek istemiyorum

Saygılarımla…

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete