Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BENİM KART AKILLI DEĞİL Mİ?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Bir HES Kodu alalım dedik, alamadık. Meğersem hata kart da imiş. Çünkü benim kart da çok üzülerek söylüyorum ki, maalesef ki; 8 haneli rakam yok ve yanına da 6 sıfır ekleyemiyorum. Acaba rakamlar hangisiydi yine aklım karıştı. Bunu ben yapamadım. Bilgisayarcı yapamadı ama bunu icat eden kişiyi bulsak eminim dakkada yapar ve bundan kolay ne var ki diye bide bize hava atar.

Bu iş uzar gider. Ertelenir. Çünkü, vatandaş bunu yapıncaya kadar bayağı bir zaman geçecek ve bayağı bir uğraşacak.

/////

DUR DEMELİ!

“Asuva Park ve Civarı”

Cumartesi-Pazar sokağı çıkma yasağı var mı? Var. Peki! Bu ASUVA PARK’ta yürüyüş yapanlar, çocuklarını salıncaklara bindirenler, yine ASUVA PARK’ın dış duvarının etrafında günlük yürüyüşlerini yaparak, bu yürüyüşlerini aksatmayanlar izinli mi?

 Biz evde duruyorsak, yandaki markete bile gitmiyorsak, bizim suçumuz ne? Markete araba ile geliyorlar, torbalar dolusu aldıkları market ürünlerini çoluk çocuk arabaya doldurup gidiyorlar. Hani, en yakın markete arabasız gidecekti? Ne oldu?

Çarşı’da, önemli kavşaklarda kontrol yapılıyormuş. Bu ise anladığım kadarı ile yeterli gelmiyor. Buralardan geçenlerin hepsi, onlarca kişi izinli mi? Özellikle Karesi Caddesi ve Düzgün Sokağın da bazı vatandaşlar rutin yürüyüşlerine devam ediyorlar. Denetim sadece çarşı ile sınırlı kalmamalı. Mahalle araları da denetlenmeli ve ceza yazılacaksa da yazılmalıdır. Bazen Polis aracı “Prestij Caddesinden” geçiyor, aracı gören sağa sola dağılıyor, saklanıyor. Aslında bu iş polisiye tedbirlerle olacak gibi değil. Kurallarda uymak insanın içinden gelmeli. Askerde bir yumurtayı 8 kişi taşır diye eski ve kötü bir espri vardır. Asuva ve civarında bir köpeği 6 kişi gezdiriyor.

Bazıları da oldukça uyanık. Sokaklar boş ya, oh rahat rahat gezelim mantığı ile kendini dışarı atıyor. Bizde zaten evden çıkmıyoruz onlar rahat rahat gezsin, alışverişlerini yapsın diye.

MARKETLERE SINIRLAMA GETİRİLMELİ

Normale dönüşü beklerken anormal şeyler oluyor. Özellikle sokağa çıkma saatlerinde marketlerin çalışma saatleri sınırlandırılmalı. Saat 10.00 ve 13.00 arasında herkes en yakındaki marketten alışverişini yapsın. Bazı kişiler için sokağa çıkma yasağında market alışverişi, park da yürüyüş, köpek gezdirme sanki hobi haline gelmiş.

Bu konu taraflar biraz dikkatli davranmalı ve bu süreç hep birlikte aşılmalıdır.

/////

TÜRKİYE’DE AMERİKAN VATANDAŞI OLMAK

Bir arkadaşım yıllar önce ABD’de bir markette çalışırken orada tanıştığı bir Türk Kızı ile evleniyor ve ilk çocukları A.R.H. (erkek) orada doğuyor. Gel zaman git zaman ABD’den ayrılıyorlar ve orada kazandıkları  ve biriktirdikleri para ile Balıkesir de yine market üzerine bir iş kuruyorlar.

Çocukları orada doğduğu için, Amerikan Vatandaşı ve ABD Pasaportu var. Çocuğun adı George falan değil, bildiğiniz Türk ismi. Çocuğa genellikle şöyle soruyorlarmış: ABD pasaportunda ki ismin farklı mı? Amerikan ismimi? Böyle bir şey yok arkadaşlar. Herkes istediği ismi alıyor. Bu ailede Türk olduğu için doğal Türk ismi koyuyor.

Dün bu çocuğun( çocuk dedi isek 22 yaşında) telefonuna cep telefonuna bir mesaj geliyor. Mesaj şöyle: Sayın A.R.H. Corona Virüs aşınız ABD İzmir Konsolosluğu’na gelmiştir. İstediğiniz zaman gelip aşınızı olabilirsiniz. (Aşının markası da belirtilmiş.) Anne –baba ve diğer erkek çocuk ABD vatandaşı olmadığı için onlara aşı yok. Bu durum benim çok ilgimi çektiği için sizinle paylaşmak ve bilgilendirmek istedim.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ÜSKÜP - 22 Şubat 2021
BALIKESİR LEZZETLERİ - 19 Şubat 2021
ESKİDEN KARTPOSTAL VARDI - 18 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete