Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Belediye başkan aday adaylarının çoğu açıklandı. Ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Her ne kadar vatandaşın arzu ettikleri olmasa da parti genel merkezlerinin istedikleri oldu. Anlayacağınız demokrasiye uygun olarak aday adayları belirlenmedi. Tek kişi yönetimine göre aday adayları belirlendi.

Genel seçimlerde aday önem taşımıyor. Parti önemli oluyor. Fakat mahalli seçimlerde aday önemlidir. Parti ikinci planda gelir. Partinin adayından çok vatandaşın kendisine hizmet edeceği kişiyi benimser, bu önemlidir. Vatandaşın benimsediği kişiyi tespit etmekte o ilin yönetim kurullarının araştırması neticesinde ortaya çıkar. İl yönetiminin tespit ettiği kişi seçimde daima öne çıkar.

Balıkesir’deki yaşananlardan bahsetmeden geçemeyeceğim.

Olay CHP de yaşandı. CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu devamlı “Balıkesir’i de alacağız” diyordu. Ve adayı açıkladıktan sonra vatandaşın gönlünde hakikaten kazandı. Bütün millet CHP’nin adayı Ahmet Akın’dan bahsetmeye başladı. Kılıçdaroğlu İstanbul ve Ankara’da belediye başkanlığını alacağım diye Balıkesir’i harcadı. Ahmet Akın’ı adaylıktan geri çekti. Şimdi İYİ partinin oylarına güvenerek İstanbul ve Ankara adaylarını açıkladı. Muradına erdi. Muradına erdi de kazanılmış Balıkesir elden uçtu gitti. Balıkesir’i AKP’ye mahkûm etti. Ya Ankara ve İstanbul olmazsa ne olacak? Balıkesir CHP yönetiminin çalışmaları ve emekleri boşuna gitti. Yönetimler “boynumuz kıldan ince” dediler. Amma! Vatandaş bunun hesabını mutlaka sorar. Olan yönetimlere oldu. İYİ Parti’ye karşı vefalı davrandılar. Amma bu vefalı davranmanın ceremesini Balıkesirliler’e ödettiler. CHP bundan sonra Balıkesir yönetimlerinden bir şey beklemesin. Hangi partiliyi ikna edebilecekler? Seçmen bir kırıldı mı bir daha o kapıyı kapatır. Balıkesir CHP yönetim kurullarının bundan sonra işi zordur. “Biz Ahmet Akın’ı bağrımıza bastıkta ne oldu?” derlerse yönetim ne diyebilecek? Bu hiç düşündünüz mü Sayın Kılıçdaroğlu? Allah hiçbir siyasetçiyi bu duruma düşürmesin. Bundan sonraki gelişmeleri bekleyip göreceğiz.

AKP çaresizlikten Devlet Bahçeli’ye sarıldı. AKP’nin umudu bağladığı MHP kökenli suskunlar ne yapsınlar? Bazı şehirlerde bilhassa İstanbul ve Ankara’da senelerce çalışmalarının karşılığı AKP’ye oy vermek için imiş. Bunu içerisine sindiremeyen çok partili var. AKP Ankara’da adayını açıkladı. O adayın Ankara’da tutacağını zannetmiyorum. Ankara halkı geçen belediye başkanlığı seçiminde tercihini Mansur Yavaştan yana kullanmıştı. Fakat anlaşılamayan sebepler ile Mansur Yavaş’a başkanlığı vermediler. Ankara halkın bunun rövanşını bu seçimde alacağını tahmin ediyorum. Tabi adil bir seçim olursa?

Şimdi seçmenlere seslenmek istiyorum: Tercihinizi nasıl belirleyeceksiniz? Artık iki kutup oluştu. Bir kutup var, başı çekenler gurubu. “Demokrasi bizim için amaç değil araçtır. İstediğimiz istasyona geldiğimizde demokrasi treninden ineriz” diyorlar. Laikliği kabul etmiyorlar. Cumhuriyeti kabullenemiyorlar. Atatürk’ü tarihten silmeye çalışıyorlar. Her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına aldıklarını söylüyorlar. “Bize Türkçülülükle kimse gelmesin” diyorlar. 60 milyon Türk’ü yok sayıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti tarihini ret ediyorlar. Milli servetlerimizin hepsini satıyorlar. Bizim çocuklarımıza hiç milli servet bırakmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Türkler’de “can verilir, toprak verilmez” prensibini görmezlikten gelerek. Yunanlılar’ın 19 adamızı işgal edilmesine ses çıkarmıyorlar. Bu gurubun benimsedikler bunlardır.

Diğer gurup ise!.. Demokrasiye, laikliğe, cumhuriyete, Atatürk’e sahip çıkıyor. “Milliyetçilik, Türkçülük bizim olmasa olmazımızdır” diyorlar. “Milletimizin karnı tok, sırtı pek olsun” diyorlar. Sloganları “Ne Mutlu Türk’üm diyene!”

Ben, sizlere iki gurubunda özelliklerini elimden geldiği kadar sıraladım. Birde bu günlerde eyaletlere bölüme olayı gündeme geldi. Cumhur İttifakı’nda olanlar bu eyalet sistemini gündeme getiriyorlar. Diğer gurup böyle bir şeyin olamayacağını dile getiriyor. Tek adam sistemi bu eyalet sisteminden yana. İşte tam burada söyleyeyim; bu duruma izin verecekte sizlersiniz, izin vermeyecekler de sizlersiniz. Tercih hakkı sizdedir sayın seçmenler. Sonunda kendim ettim kendim buldum türküsünü söylemenin hiçbir geçerliği olmayacaktır. Birde pişmanlık meselesi vardır. Pişman olduğumuzda “keşke şöyle yapsaydım” denir. Amma iş işten geçmiştir. Keşke kelimesinin hiçbir anlamı kalmaz. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

 

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete