Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BAZI TAVSİYELER

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Şekerle vedalaşma zamanınız geldi de geçiyor! Çok fazla rafine edilmiş şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubu, karaciğer hastalığına zemin hazırlayan yağ birikimine sebep olur. Bazı çalışmalar, şekerin karaciğere alkol gibi zarar verebileceğini göstermektedir. Bu sebeple meyveli soda, hamur işleri ve şeker gibi işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarın!
Etiketinin üzerinde “doğal” yazması sağlığınıza iyi geleceği anlamına gelmez. Bazı bitkisel antidepresanlar hekim gözetiminde kullanılmazsa hepatit ve karaciğer yetmezliğine sebep olabilir.
Fazla kilolu, obez, yaşlı veya diyabet hastalarında yağlı karaciğer hastalığı görülme ihtimali yüksektir.
Taze meyve ve sebzelerde bulunan A vitamini vücut için gereklidir. Ancak A vitaminini yüksek dozda alırsanız, bu karaciğeriniz için bir mesele olabilir.
Bazı etken maddeler, hastalığınız için kullandığınız farklı ilâçların içerisinde aynı oranlarda olabilir.
Trans yağlar, bazı paketlenmiş veya pişmiş gıdalarda olan insan yapımı bir yağlardır. Trans yağ asitlerinden yüksek bir beslenme şekli karaciğer yağlanmasına zemin hazırlar.

/////

ULU CAMİ

Ulu Cami Bursa’dadır ve Türk Tarihinin en önemli camilerinden biridir. Bu cami Süleymaniye’den ve Sultanahmet’ten de büyüktür.

Geçtiğimiz günlerde arkadaşım Korhan Yakut ile Ulu Cami de iken Balıkesir’den bir öğrenci grubu geldi ve bizde onlarla beraber camiyi gezdik. Öğrencileri gezdiren öğretmen caminin demir parmaklıklarını göstererek şöyle bir soru sordu: – Çocuklar bu pencerelerdeki demir parmaklıklar arasında bir fark görüyor musunuz?

Çocuklar bir cevap veremedi. Ben de pencerelerde ki demir parmaklıklara baktım bir şey göremedim.

Öğretmen sorusuna cevap alamayınca konuya devam etti. Bakın soldaki minarenin yanındaki pencerenin demir parmaklığı haç şeklinde. (Kimine göre de tüm pencerelerdeki demirler haç şeklinde). Bir depremde Ulu Cami yıkılıp zarar görünce, o zaman Bursa’da yaşayan Hıristiyanlar biz yardım edelim, ustalarımızı gönderelim tamir ettirelim, demişler ve dediklerini de yapmışlar. Fakat sonradan camiye gelenler bir bakıyorlar ki, pencerelere konulan demir parmaklıklar haç şeklinde.

Bende bunun üzerine konuyu araştırmaya karar verdim ve ilgili birçok kişi görüştüm. Ortaya çıkan sonuç şu. Anlatılanlar şehir efsanesi. Pencerelerin demirlerinde haç işareti falan yok. Ancak; öyle çok bunun üzerinde durulmuş ki, haç var diye bu pencere demirleri değiştirilmiş ve bir tane örnek olarak görülsün diye bırakılmış. Biz Korhan Yakut’la birlikte pencere demirlerine baktık baktık haç falan göremedik.

Bu durumu pareidolia ile tarif etmek mümkün. Bu durum aslında her şeyi başka bir nesneye benzetme eğiliminden başka bir şey değil.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY RABBİM !!!! - 30 Mayıs 2020
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ