Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

”BAYRAM ERTESİ”

Nigar Afacan

Nigar Afacan

Balıkesir’li  hemşehrilerim   bayramları  genelde  Körfez’de geçirirler,  telefonlaşarak   yada  mesajla  birbirimizin bayramını  kutlasak da   bayram ertesilerinde  ilk  yüzbeyüz görüşmelerde bir kutlama daha  yaparız.

Yazımı hazırlarken farkettim! Karşılıklı konuşup bir  plan yapmadan   olağan  gelişen bir sistem oturtmuşuz kendimize,  buna koşulların ortak uygunluğu da denilebilinir, şehrin karakteri de …

Bayram sonrası on günlük ilk karşılaşmalarda geçmiş bayramımızı kutlar, sonra birbirimize  bayram anektod’larımızı anlatmaya  başlarız. Bu anılar bayram sonundaki  ilk hafta detaylı anlatılır sonraki günler  bayram  günlerinin  ortalaması alınıp yüzdelik  hesap misali yapılır.

Bu bayram ertesi  bir  bayram kutlaması akabinde  farklı bir durum yaşadım!

Çarşamba pazarında  dolaşıyorum  organik köy yumurtası satan bir gün ışığı dostumu gördüm,  daha doğrusu  önce o beni  farketti,  taburesini  hemen boşaltınca  oturdum  bende,  geçmiş bayramdan, sanat’tan  ortak anılardan laflamaya başladık, tam o sırada bizi gören  başka bir sanat dostumuzun    “ooo.. merhaba” demesiyle   hikaye başladı.

Sanat dostumuz eski Balıkesir evlerini  tuvaline aksettiren ressam İsmail Kurtlak’dı.

Birbirimizle geçmiş bayramımızı kutladıktan  sonra  konu  sanat oldu ! İsmail hocam  tatlı sert serzenişle direkt konuya girdi. Eski Balıkesir Evleri  konseptiyle  yaptığı çalışmaların yeterince duyurulmamasından, şehrimize özel eserlerlerinin sanat platformlarında yerini  alamamasından dolayı üzüntüsünü yineledi.  Bu sitemden hepimiz payımızı aldık, ancak sitemin en baba olanı bana geldi. Teşbihte hata olmazmış,  sanat adına ”Dağ fare doğurdu” gibi bir yaklaşımdı.

2011 yılında Trabzon  Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde eşime resim sergisi açmıştık.  Kendisi de sanatçı olan İl Kültür Müdürü  Sayın Mustafa Keskin  camianın sıkıntılarını bildiği için kararlarını buna göre alıyordu . Öylesine komplike bir sanatçıydı ki Balıkesir’den gelen  kargoda zarar görmüş tabloların tamiratından asılımına kadar ilgilenip emek vermişti… 

Sergiyi açtığımız dönem, yapılacak olan Trabzon geleneksel  resim sergisi için  yörenin sanatçıları müdürlüğe eser bırakmaya geliyorlardı. 10 Gün boyunca  kendileriyle tanışma ve sohbet etme imkanı bulmuştum , o şanslı sanatçıların bir kısmı  “sanat için birşey  yapılmıyor, kendimizi  tanıtamıyoruz”,  bir kısmı da  “Bir Türk olarak sanatımızı yurdışına taşıyacağız inşallah” diyorlardı.  Konu sanat olunca  yapılan hiçbir şey  yeterince olamıyor üretim ve tanıtımda , imkan dahilinde  her zaman  daha fazlası olmalı da  yapılmalı da.!  Buna katılıyorum.

Balıkesir’de yakın bir zamana kadar bir tane sergi salonumuz vardı,  bunun sıkıntısını hepimiz yaşadık , avm’lerde hantal bankomatlarla iç içe sanatçılar eserlerini sergilemeye çalışırdı (böyle bir ortamda  açılan sergiyi önce  emeğe karşı saygısızlık görmüşümdür). Sanatçı ve sanatseverler küstürülmüştü! Artık, sergi salonu sayımız artmaya başladı, devamı da gelicek, biraz daha sabırlı olmamız gerekiyor.

Valilik olarak Kültür Müdürlüğü,  Belediye  olarak da Kültür daire başkanları  sanat’a ve sanat’çıya omuz veren kurumlardır. Balıkesir Büyükşehir Kültür Daire Başkanımız sayın Ahmet İnan, Turizm ve Kültür Müdürümüz sayın Mustafa Çaltı,  şehrimizi  sanatımız ile tanıtmak için sizin desteğinize çok ihtiyacımız  var, elinizde böyle bir potansiyel  varken  lütfen  bunu değerlendiriniz …

Mutlu hafta sonları…

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ