Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BAYRAK SEVGİSİ

Aslan Torun

Aslan Torun

Milletlerin hayatında uğruna canını feda edeceği her şeyden,  hatta canından çok sevdiği değerler vardır.Bizim de Türk milleti olarak bizi de  canımızdan çok sevdiğimiz ,uğruna canımızı seve seve feda edebileceğimiz büyük değerler vardır.Bunların başında Allah sevgisi, Peygamber sevgisi,devlet sevgisi,Vatan sevgisi, Millet sevgisi, Bayrak sevgisi gibi daha bir çok değerlerimiz vardır.Bayrak sevgisi de bunların en başında gelmektedir.Biz millet olarak bayrağımızı en kutsal değerlerimizden sayar uğrunda gerekirse canımızı seve seve feda edebiliriz.Çünkü bizim bayrağımız gerçekten çok güzel  bir bayraktır.Şekli rengi her şeyiyle bir başka güzellik taşır.Bizim  bayrağımızda bulunan Hilal islamiyeti ,yıldız Türklüğümüzü ve hepsinden önemlisi renginde ki kırmızılık ta kanımızı ve şehitlerimizi temsil eder.

Son günlerde sosyal Medyada paylaşılan ve çokta izlenen bir resim ve haber var. Geçtiğimiz günlerde Antalya da düzenlenen 6.Uluslararası Türkiye açık Taekwondo  turnuvasında 37 kiloda 1.olarak altın madalya kazanan  kızımız 14 yaşında ki Selen Gündüz 2. Olan İranlı sporcunun kendi bayrağını bizim bayrağımızın önüne açmasını engellemiş ve milli bir hassasiyet göstermişti.Bu hareketi sosyal medyada paylaşılan videolarla hızla yayılan Gündüz kısa sürede büyük beğeni topladı.Herkesin büyük takdirini kazanan 8.ci sınıf öğrencisi Selen Gündüz duygularını ve yaptığı hareketi  ve yaşananları şöyle anlattı.Çıktığı 5 müsabakayı final maçı gibi oynadığını anlatan kızımız

-Kürsüye çıktığımda kendimle gurur duydum. Sonuçta Türkiye yi temsil  ediyordum.2.ci olan İran lı  sporcunun bayrağı çok büyük olduğu için toplu fotoğraf alınırken önüm biraz kapandı.Bu durumdan hiç mutlu olmadım.Bir hareketle kendimi ve bayrağımı gösterebilmek için öne aldım.İranlı sporcunun bayrağı çok büyüktü,bizim bayrağımız yanında biraz küçük kalmıştı ve ben onun 2.ci olduğunu düşünerek –Bu benim hakkım,benim bayrağım önde durmalı diyerek bayrağımızı öne aldım.Bu yaptığım davranış için gururlu ve mutluyum.Bu hareketimle milletime ve bayrağıma olan sevgimi saygımı göstermiş oldum.Bu hareketimle  Türkiye gururlandı..Bu hareketinden dolayı bu kızımızı tebrik ediyor alnından öpüyorum.İşte geleceğimizi kurtaracak, geleceğimizi emanet edebileceğimiz  bu kızımızı bütün gençlerimize örnek olmasını diliyorum.Böyle gençler sayesinde geleceğimizden emin olabiliriz.

Bir diğer bayrak sevgisini de büyük Türkiye sevdalısı Nurettin Topçu nun bizzat yaşadığı bir olayda görmekteyiz.Bu anekdot çok önemlidir.

Nev-i şahsına mahsus bir bilim adamı olan Nurettin Topçu, eğitimden ,ekonomiye, kültüre, dine, sanata, bilime, tarihe ve felsefeye dair düşünceleri orijinaldir, taklit unsuru değildir, yerlidir ve yarın ki Türkiye nin inşasında dikkate alınması gereken fikirlerdi.

Yıl 1934.Nurettin Topçu Strazburg  Üniversitesinde hazırlayıp kabul ettirdiği doktora tezini(Conformisme et revolte-İsyan Ahlakı)Paris te Sorbon Üniversitesine verir. Üniversite Felsefe Jürisi tarafından birinci seçilir. Sorbon Üniversitesi tarihinde Felsefe doktorası verip derece  yapan ilk Türk öğrenci Nurettin Topçu olmuştur.Üniversite geleneklerine göre n iyi dereceyi  alanlar mutlaka ödüllendirilmektedir.Bu başarısı üzerine de yetkili profesör kendisine sorar.

-Tebrik  ediyoruz, alacağınız ödülün tercih hakkını da size bırakıyoruz.

-Nasıl yani?

– Efendim bir altın saat mi,Amerika veya Kuzey Avrupa ya mavi bir yolculuk mu, hangisini tercih edersiniz?İşte bu haysiyetli, hassasiyetli ve millet sevdalısı insan kendinden emin ve karalı bir şekilde cevap verir.

-Hiç biri değil.

-O zaman ne istiyorsunuz?

-Sorbon Üniversitesinin giriş ve çıkış kulelerinde 24 saat ay yıldızlı Türk bayrağının dalgalanmasını istiyorum.

-Derhal bu isteğiniz yerine getirilecektir.

İşte Türkiye sevdası, millet sevdası, bayrak sevdası böyle bir şeydir.

Geçmişte o insanlarımız nasıl böyle bir bayrak sevdası taşıyorlarsa şimdide Selen gibi evlatlarımız bayrağımıza sahip çıktıkları sürece önümüz hep aydınlık olacak, geleciğimizden en ufak bir endişemiz olmayacaktır.Selen kızımızı bir kere daha tebrik ediyor bütün evlatlarımıza örnek olmasını diliyorum.Sağlık ve esenlik dileklerimle.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
RAMAZAN BAYRAMI - 28 Mayıs 2020
19 MAYIS BAYRAMI - 19 Mayıs 2020
ANNELER GÜNÜ - 11 Mayıs 2020
ASRIN VEBASI-4 - 5 Mayıs 2020
RAMAZAN GELDİ - 25 Nisan 2020
SEVGİ VE TEBESSÜM - 20 Nisan 2020
ASRIN VEBASI (3) - 18 Nisan 2020
SAĞLIK VE HAYAT - 9 Nisan 2020
KÜTÜPHANE HAFTASI - 4 Nisan 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ