Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BAŞKAN GENÇER VE CHP’DEN ANNELER DERNEĞİ KÜÇÜKKÖY ŞUBESİNE ZİYARET

BAŞKAN GENÇER VE CHP’DEN ANNELER DERNEĞİ KÜÇÜKKÖY ŞUBESİNE ZİYARET

Ayvalık Belediye Başkanı ve CHP Ayvalık Belediye Başkan adayı Rahmi Gençer, parti teşkilatıyla birlikte Türk Anneler Derneği Küçükköy Şubesini ziyaret etti.

Başkan Gençer’e, Salı günü yaptığı ziyarette CHP İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı ve ilçe yönetimi eşlik etti. Başkan Gençer ve CHP ilçe teşkilatı, Şube Başkanı Gülşen Billurcu, yönetim kurulu ve dernek üyeleri tarafından karşılandı.

Türk Anneler Derneği’nin birçok dernek ve partiye örnek olduğunu ifade eden Başkan Gençer, “Demek ki anneler isterse yapar” dedi.Türk Anneler Derneği Şube Başkanı Gülşen Billurcu,  ailesinin turizm sektöründe 35 sene hizmet verdiğini, kendisinin de 5 sene belediye meclis ve il genel meclis üyeliği yaptığını kaydederek, çevre temizliği ve yollarla ilgili konulara değindi. Billurcu, “Sizden önce gelmiş geçmiş belediyeler ne yapmışlar ki, 35 senede bu yollar biterdi. Belki maddi durumlar iyi olmadı ama İller Bankasından gelen ödenekleri birbirine eklediğini zaman bu Sarımsaklı 35 senede bir Bodrum gibi olurdu. Küçükköy’de 35 seneden beri uğraşıyorum. İyi ki geldiniz oraya da bir yatırım yapıldı. ” dedi.

Küçükköy’de yapılan çalışmalara değinen Başkan Gençer, “Biz daha çok yön verdik oradaki insanları teşvik ettik. Orası bir hazine, değerlenmeye başladı. Doğru yönlendirelim. Orada çocuğu baştan hatalı doğurmayalım diye yönlendirmeye çalıştık. Bizim yaptığımız oydu. 2014’te seçim konuşmamda ‘Ne olur mülklerinizi satmayın. Bunları turizme kazandıracak hale getirin ya da turizmle ilgilenenlere satın. Burası çok özel bir bölge, böyle yapalım ve kadınlarımız burada çalışsın. Aileler çok aydın bu bölgede. Kadınların çalışmasına imkân ve destek veriyorlar.  Alaçatı kadar olmasın, Alaçatı darmadağın oldu” dedi.

“YEREL YÖNETİMİ MERKEZİYETÇİ BİR YÖNETİME TAŞIYARAK VATANDAŞA EZİYET EDİYORLAR”

Başkan Gençer, hem Türkiye’nin içinde yaşadığı atmosfer açısından hem de bütünşehir yasasının farklı bir dönem yaşanmasına neden olduğunu sorumluluk sahasının arttığını ancak bütçe ve yetkinin azaldığını belirtti. Bütünşehir yasasının zorluklarına değinen Başkan Gençer, “Yerel yönetimi merkeziyetçi bir yönetime taşıyarak burada yaşayan vatandaşa eziyet ediyorlar. Bugün ii başlı bir sistem bir kentin başına gelmiş ne büyük beladır. Kimsenin sorumluluğu kabul etmediği bir ortamda cezayı vatandaş çekiyor. Bütünşehir yasası ile kurulan tüm vilayetlerde bu sıkıntılar yaşanıyor. Oturmuş tüm sistem değişti. Ana yollara büyükşehir zabıtası, ara yollara Ayvalık Belediye zabıtası bakıyor. Ana arter büyükşehir belediyesinin di yapamadılar, 3,5 ay önce bize devrettiler. Bütün dükkânların tabela ve reklam vergilerini aldılar ama hiçbir şey yapmadan geri verdiler. Sarımsaklıda otellerin oradan geçen yolu da 1 yıl önce bize teslim ettiler. Meclis kararı ile elimizden alıp seçim öncesi devrettiler. Çukurları kapatmadılar, asfalt yapmadılar. Hiç ellemediler. 5 yıl bir çivi bile çakmadılar ana yollara. Vatandaşla karşı karşıya kalan biziz.  Bu sefaleti, acısını biz çektik” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BORCU 800 MİLYON LİRAYI AŞTI”

2013 yılında İller Bankası’ndan 1 milyon 600 bin lira gelir gelirken bütünşehir yasası ile birlikte bu gelirin yüzde 40’ının ellerinden alındığını söyleyen Başkan Gençer, “Şu anda 1 milyon 300 bin lira pay alıyoruz. 6 yıl sonra düştüğümüz noktaya bakın. Su geliri belediye bütçesinin yüzde 45’i ve bu paranın tümü elimizden gittik. Kanuni hakkımız olan katı atık ücreti ile büyükşehir belediyesi çok engel çıkarttı. Biz her gün ilçemizin her noktasına gidip çöplerini alıyoruz. İşçi yolluyor, mazot yakıyor lastiğimizi eskitiyoruz. Yılda 8 milyon lira eksik bir para aldık. Bu 40 milyon lira gibi ciddi bir para ve bu parayla Ayvalık Belediyesi sorunlarını halletmiş olabilirdi.  Bu nedenlerle Büyükşehir de İsmail Ok’u kazandırmalıyız. Çünkü bu koordineli bir iş ve biz deki sorunları da çözebilecek. Ayvalık Belediyesi’nin ekonomik durumu kötü deniyor, Evet kötü ama 5 yıllık geçmişi olan büyükşehir belediyesinin şu anda 800 milyon lirayı aşan borcu var. 5 yılda israf ettiği paralar, nasıl buraya yaptıkları köprü gibi. Keşfi 9 milyon liraydı. 15 milyon liraya bitti. Bu parayla Ayvalık’ın ara sokaklarındaki kanalizasyon hatlarını yenilerlerdi. Bunları biz belediye meclisinde anlattık. En çok konuşan, en çok söz alan benim. Defalarca anlattım ama bir kulaklarından girip çıkıyor. Bu yasa yanlış. Bütün yönetimi büyükşehre oradan da tek adama bağlamak için yapılmış. Hiçbir faydası olması bu yasanın ” dedi.

“VATANDAŞ DERTLERİNİ KİME ANLATACAK?”

Ulaşım sistemi ve alt yapı sorunlarıyla ilgili Ayvalık Belediyesi’nin yetkisi olmamasının büyük sıkıntı yarattığını kaydeden Başkan Gençer, “Ulaşımla ilgili defalarca rapor sundum. Vatandaş bu dertlerini kime anlatacak? Ayvalık’ta benden başka anlatacağı kimse yok. Gidin Ayvalık’ta bir tane muhatap bulun anlatın yok. Ancak bize geleceksiniz. ‘Sen belediye başkanısın çöz’ deniyor ama biz de arayıp anlatacağız, siyasi olarak ne kadar çözecekler. Böyle bir yasa ile elimiz kolumuz bağlanmış durumda” dedi.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ