Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BASİAD’IN BALIKESİR BELEDİYECİLİĞİNDEN BEKLENTİLERİ VAR

BASİAD’IN BALIKESİR BELEDİYECİLİĞİNDEN  BEKLENTİLERİ VAR
Reklam

Başkan Abdullah Bekki ve ekibi; Belediyelerimizin kendilerine mesele etmesi gereken önemli işleri açıkladı

BASİAD önerisi olan “BALIKESİR SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA FORUMU” nun organizasyonu ve işlevselliğe kavuşturulması. Mutlaka ve mutlaka “MARKALAŞMA”ya özel bir ilgi ile yaklaşıp etkin rol üstlenmesi öne çıktı. Yine Balıkesir’in en önemli ve acil çözüm bekleyen problemlerinden “KIRSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK” uyarısı yapıldı

Yaklaşan yerel seçimler öncesi seçilecek başkanlardan ve ekiplerinden beklentiler peşpeşe sıralanmaya başladı. DEMOKRAT’ın günlerdir yayın yaptığı çeşitli konular ve ihtiyaçlar ile yapılması gerekenler hakkındaki önerilerden sonra BASİAD’dan da beklentileri içeren yazılı bir açıklama geldi. BASİAD Başkanı Abdullah BEKKİ  konu ile ilgili yaptığı açıklam aynen şöyle:

“31 Mart yerel seçimlerinin yaklaşmakta olduğu bu günlerde Balıkesir’de yaşayan ve Balıkesir’de üretenler olarak bizlerin de Balıkesir’i önümüzdeki 5 yıl süresince yönetecek olanlardan beklentilerimiz bulunmaktadır. BASİAD çatısı altında yer alan biz Balıkesir özel sektör temsilcilerinin Balıkesir Belediye yönetiminden beklentilerimiz şu şekilde oluşmuştur:

Bizler işadamı olarak Belediyelerimizin proje, çalışma ve alımlarını yerel kaynaklarından temin etmelerini ilk sıraya koyabiliriz. Gerek gelişecek ekonomik potansiyelimize paralel, gerekse gençleşen ve dinamikleşen sosyal hayat gereklilikleri olarak; 5 yıldızlı otel hizmeti, çeşitliliğe sahip restoran, çeşitlenen ve çoğalan spor alanları, kültür merkezleri, sinema ve tiyatro salonların artması ve en azından bu tesislerin yapımı ve işletilmesi ile ilgili belediyenin olumlu bir bürokrasi ve irade uygulaması.

 BASİAD önerisi olan “BALIKESİR SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA FORUMU” nun organizasyonu ve işlevselliğe kavuşturulması. Mutlaka ve mutlaka “MARKALAŞMA”ya özel bir ilgi ile yaklaşıp etkin rol üstlenmesi. Balıkesir İlinde yaşamış olduğumuz uzun süreli su ve elektrik kesintilerinin hayatı ne kadar olumsuz etkilediği ve insanımız üzerinde negatif etki yaptığını gözlemledik. Alt yapı gereklilikleri bir kenarda dururken diğer kenarda arızalara müdahale eden ekiplerin yetkinlikleri durmaktadır.

Yaşam boyu eğitim. Bu anlamda merkezler ve uygulanan programlar mevcut. Eksik olan bunun toplumun bütününü kapsayan birleştirici bir program olarak uygulanması ve küçük başarıların; küçük dokunuşlarla ödüllendirilerek insanımızın şevklendirilmesidir.

Balıkesir Kuş Cenneti, Kaz Dağları, Ayvalık Coğrafyası, Milli parklar gibi pek çok ülkemizin doğa mirasına ev sahipliği yapmaktadır. Bunların korunması ve tanıtılması belediyelerimizin düzenli gündemi haline gelmelidir. Mevcut durum ve artarak gelecekte de sıkıntı yaratmaya ve ekonomiye bağlı olan Balıkesir halkının ve öğrencilerinin büyük bölümünün yaz tatili ve aktiviteleri yapma yeterliliğine sahip olamadıkları göz önünde bulundurularak bu alanlar bu amaca yönelik planlamalara ev sahipliği yapabilir.

Belediye sınırları içinde ticari faaliyetini devam ettiren çok sayıdaki ulusal ve uluslararası market ve alış-veriş merkezlerinde yerel ürünlerin satışının teşviki ve oransal zorunluluk benzeri uygulamalar ile yerel ürünlerin pazarının arttırılması.

Balıkesir’in en önemli ve acil problemlerinden bir tanesi “KIRSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK”tir. Türkiye’nin kırsal nüfus ortalaması yüzde 22’ler seviyesindedir. Bu oran Balıkesir’de yüzde 34’ler seviyesindedir. Genç nüfusu kırsalda tutamamanın soncunu yetersiz tarım üretimi sorunu ile büyük bir sıkıntı olarak giderek artan oranda yaşamaya başlayacağız. İnsanlarımızı kırsalda mutlu ve kırsalda yaşama arzusuna sahip; kırsal sürdürülebilirliği öncelikle belediyelerimiz kendilerine mesele etmelidirler.”

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi
internet haber