Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BASiAD UYARDI

BASiAD UYARDI

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği; gerçekleştirdiği bir çalışma ile işletmeler üzerinde büyük riskler ve sorumluluklar barındıran ve işletmeler tarafından gerektiği kadarı ile gündeme alınmayan ve odaklanılmayan Kişisel Verilen Korunması Kanunu dikkat çekti.
BASİAD KVKK hakkında yaptığı açıklamaları özetini BASİAD Başkanı Abdullah BEKKİ imzasıyla şu şekilde
Yayınladı:
“Kişisel Verilerin Korunması Kanunu; İşletmelerimize kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek, hukuka aykırı olarak erişilmesini önlemek, kişisel veriler in muhafazasını sağlamak, amacıyla uygun güvenlik düzeyini temin etmeye yönelik gerekli her türlü teknik ve idari tedbirleri alma zorunluluğunu yüklemektedir.
İletme boyutuna bakılmaksızın çalışanların ve işletme müşterilerinin kişisel verilerini çeşitli nedenlerle kaydeden, toplayan tüm işletmeler bu kanun kapsamına girmektedir.
Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından işlemlerin takibi için oluşturulan otomasyon programı VERBİS’E KAYIT YÜKÜMLÜLÜĞÜ İÇİN SON TARİH 31 Aralık 2019.
Yıllık çalışan sayısı 50’den çok VEYA Yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları bu tarihe kadar kayıt yaptırma mecburiyetindedirler.
İşletmeler açısından geçerliliğe geçmiş bulunan başka yükümlülükler de bulunmaktadır:
Genel İlkelere Uyum Sağlama
Kişisel Veri İşleme Şartlarına Uyum Sağlama
Aydınlatma Yükümlüğü
Silme Yok Etme Anonim Hale Getirme
Yurt İçi/Yurt Dışı Veri Aktarım Hükümlerine Uyma
İlgilinin Başvurusunu Usulüne Uygun Yanıtlama
Veri Güvenliğine Yönelik Teknik ve İdari Tedbirleri Alma Denetim Yapma İşletmelerimiz açısından büyük yükümlülükler getiren kanun uygulamaları ve zorunlulukları ile ilgili işletmelerimizin odaklanmasında büyük yarar bulunmaktadır” denildi.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ