Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BAŞÇEŞME MEZARLIĞI

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

“Revizyon”

Başçeşme Mezarlığının, Balıkesir ve Karesi İlçemize daha da yakışır bir hale gelmesi için çalışmalar devam ediyor. Yapılan kapsamlı bir revizyon çalışması var.  Mezarlığın vatandaş odaklı modern bir hale getirilmesine çaba sarf ediliyor.

Ancak; dün gidip mezarlığın girişini inceledim. Giriş çok dar yapılmış. Buradan iki aracın yan yana geçmesi mümkün değil. Girişin sol tarafında büyük bir bina yığını var. Görüntü kirliliği yaratmış. İyi olan tek şey Mescid. Mescid’in yeri . Burada da aklıma takılan şu; acaba dere üstüne yapılan bu mescid için oturduğu zemin için bir güçlendirme yapıldı mı? Kesinlikle yapılmıştır diye düşüyorum da yine de sormadan edemedim.

Ben orada iken girişi incelemek için yetkili kişiler geldi. Giriş için bazı önerileri olacağı kesin. Bana göre çok iyi niyetle başlayan bu çalışma şu anda amacına ulaşamadı. Buraya yeniden bir düzenleme yapılması gerekiyor. Çünkü; giriş gerçekten çok dar ve sıkışık olmuş.

Benim mezarlıkta bulunduğum sırada orada olan vatandaşlarda buranın yıkılacağı söylentileri olduğunu belirttiler. Başçeşme son durak olduğu için bizim önem arz ediyor. Bunun için, bu girişin yeniden düzenlenmesinde fayda var. Benden söylemesi.

/////

BALIKESİR

“Anadolu’nun Mütevazi ve Güçlü Şehri”

Balıkesir Anadolu’nun mütevazi ve güçlü bir şehridir.  Gün geçtikçe gelişiyor ve artık Anadolu Aslanı olma yolunda adım adım ilerliyor. Balıkesir TÜİK rakamlarına göre ürettiği ekonomiyle kentler arasında 14. Sırada. Bu yüzden Balıkesir’i artık köy, kasaba diye küçültemezsiniz. Balıkesir şu anda Türkiye’nin yaşanabilir 7. Kenti. Artık içinde yaşadığımız şehrimizi küçümsemeyi bıraksak iyi olacak. Balıkesir’i beğenmeyenlere ise bir sözüm var. Kim tutuyor sizi kardeşim. Gidin başka bir şehre.

Balıkesir son zamanlarda müthiş gelişimi ile ülkede söz sahibi olmuş ve sosyal açıdan, tarihi açıdan, fiziki açıdan Türkiye’nin en iyi illerinden biridir.

Tarihi açıdan Osmanlı’nın kuruluşunda, Çanakkale Savaşı’nda, Milli Mücadele döneminde ve Türkiye’nin kuruluşunda lokomotif olarak rol alan Balıkesir, ekonomisiyle, sosyo-ekonomik yapısıyla ve markasıyla 21. yüzyılda Türkiye’nin lider illeri arasında yerini almıştır.

Şunu da unutmayalım ki, Balıkesir’in gelişmesini istemeyen kişiler her zaman olacaktır. Bu yüzden onlara takılmadan ilerlemeye devam etmek en güzelidir.

/////

KOKULU

“Şerafettin Sağlam”

Kokulu diye tanıdığım ikinci kişi Şerafettin Sağlam. Dün ziyaretine gittiğim Kokulu beni hanıma sor ismimle aklına ben gelmem, ancak kokulu de o zaman tanır işte dedi. Yiğit lakabı ile tanınırmış. Bizim kokuluda öyle işte. Uzun yıllar İl Genel Meclisi üyeliği ve Muhtarlık yapan kokulu renkli bir kişiliğe sahiptir. Geleni gideni eksik olmaz.

Balıkesir’in sevilen sayılan bir kişisidir. Siyaset yaparken kendisine ulaşan tüm Balıkesirli kardeşlerine hizmet etmekten mutluluk duymuştur. Balıkesir’e hizmet etmiş ve renkli bir kişiliği olan Kokulu gibi bu memleketin ihtiyacı var. Bunu hatırlatmak istedim.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete