Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BARIŞ PINARLARI

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyonun adı BARIŞ PINARLARI. Artık operasyonun başlaması anladığımız kadarı ile an meselesi. ABD başkanı askerlerimizi çekeceğiz diyor. Askerlerini çekecek olan kişi hala teröristlere tırlarla malzeme gönderiyor. Haberlere göre 50 asker çekmişler.  ABD Fırat’ın doğusunda mı askerlerini çekecek, yoksa Suriye’den mi çıkacak? ABD başkanı birde şunu söylüyor: “DEAŞ’tan Türkiye sorumlu olacak. Türkiye bize söylediklerinin aksini yaparsa ekonomilerini yerle bir ederim. Bunu daha önce yaptım. Yine yaparım.”

Bu nasıl bir devlet adamlığıdır. Nasıl bir büyük devlet adamlığıdır. Suriye’ye bizi soktular. Şimdiye kadar bizi kullandılar. Şimdi bizi yalnız bırakıverdiler. Bunun adına sahtekarlıktan başka bir şey denilemez. Ben ABD’nin Suriye’den çıkacağına inanmıyorum. Bizi yalnız bırakıverdiler. Hani bizim müttefikimiz idiler?

Biz ABD’ye karşı elimizdeki kozları kullanamıyoruz. İncirlik ve Kürecik radar üssünü koz olarak kullanabiliriz. Hiç bu kozu gündeme bile getirmedik. Bu kozu kullanan tek lider Süleyman Demirel oldu. Şimdi bakın nasıl yalnız kaldık. Rusya ve İran ile ittifak anlaşması yapıldı Rusya’da. Ben bu cahil halimle bunun yanlış olduğunu o zaman söylemiştim. Bu iki devlet Suriye’nin yanında yer almışlardır. Rusya bu ittifaktan sonra şöyle bir beyanda bulundu, “çözüm Şam’da” dedi. Son zamanda bunu hem Rusya hem de İran da söyledi: “Esad ile masaya oturun.” Rusya ne diyor şimdi? “Türkiye’nin güvenliğini sağlaması hakkı. Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerekir” diyor. İran “yapılacak operasyona karşıyım” diyor. Ve Türkiye’nin Esad ile masaya oturmalarını istiyor. ABD’nin askerlerimi çekiyorum demesi, nerden çekeceğini belli değil. Bana kalırsa Fırat’ın doğusundan askerlerini çekecek. Türkiye ile arayı iyice soğutmak istemiyorlar. Burada kaldıklarında bize karşı askeri güç kullanmamak için çekiliyoruz dediler. O bölgede kaldıklarında askeri güç kullanmaya kaldıklarında bizim elimizdeki koz olan İncirlik ve Kürecik radar üssünün durumunun gündeme gelmesinde çekiniyorlar. Orta doğunun kontrolünü bu iki yerden sağlıyorlar. Bilhassa Radar üssü onlar için çok önemli. İsrail’e herhangi bir yerden füze saldırısı olursa o füzenin nereden kalktığını ve nereye yöneldiği anında tespit ediliyor. İsrail’in ona göre önlem alması bakımdan önem arz ediyor. Şimdi biz ne yapacağız? Bu önemli o bölgeye belki bizdeki tanklarda fazla tank olduğunu tahmin ediyorum. Çünkü çok uzun zamandır. ABD bu bölgeye Tank ve savaş araçları gönderdi. Esad ile masaya oturup bu bölgeden teröristleri atmanın tek yolu budur. Rusya destekli Esad orduları ile operasyonu birlikte yapmaktır. Bu hem bizim güvenliğimiz için gerekli. Hem de Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlanması bakımında yararlı olacaktır. Bu işin birde aksi tarafını düşünelim. Biz buradan teröristleri çıkardık. Bu topraklara kim yerleşecek? Çünkü bu topraklar Suriye’nin. Suriye eninde sonunda bu topraklara yerleşenlerden burayı geriye alacaktır. O zaman yine Suriye ile papaz olacağız. Şimdi bu topraklar Esad’ın eline geçerse sınır güvenliğimiz sağlanmış olur. Fakat teröristler yerleşirse. Tarih boyu sınır güvenliğimiz olmaz. O bölge Suriye’nin eline geçtiğinde ABD Suriye’den çekilmek zorunda kalacaktır.

Madem bu operasyonun adına “barış pınarları” adı verildiyse buna göre hareket etmemizde fayda olduğunu düşünüyorum. Hırsla değil, mantıklı bir yol izlememiz bizim için daha hayırlı olacağını tahmin ediyorum. Çünkü her geçen gün ülke yalnızlığa doğru gidiyor. Bizim bu yapacağımız operasyonu destekleyen bir devlet isim duymadım. Bu yolu tercih edersek Doğu Akdeniz’de de yanımızda olan devletler olur. Biliyorsunuz doğu Akdeniz de yalnız kaldık. O zaman Suriye, Rusya ve İran bizi destekleyebilir. Artık askerlerimizin şehit olmasını istemiyorum. Yaptığımız yanlıştan dönmek erdemliktir. ABD’de Başkanı Obama’nın “ben Suriye’de Esad’ı istemiyorum. Bize yardımcı olun” demesine hemen balıklama atladık. “15-20 güne kalmaz Şam’da Cuma namazı kılacağız” denildi. Seneler geçti, hala başka ülkede yavrularımızı şehit veriyoruz. Artık şu Suriye batağına noktayı koyalım. Saygılarımla.

Türkiye laiktir laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KADININ ADI YOKTU - 30 Haziran 2020
RAKAMLARLA NEDEN OYNANIYOR? - 13 Haziran 2020
SURİYE DE NELER OLUYOR? - 10 Haziran 2020
65 YAŞ ÜZERİ OLANLAR - 9 Haziran 2020
UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ - 3 Haziran 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ