Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALKART ve HES KODU

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre Koronavirüs tedbirleri kapsamında Ulaşım Kartlarına HES Kodlarının tanımlanması gerekiyor.

Balıkesir il genelinde toplu taşıma araçlarından yararlanacak tüm kişilerin en geç, 15.03.2021 Pazartesi tarihine kadar HES Kodlarını sisteme tanıtmaları gerekiyor.

Bu bilgilerin ışığında Türkiye’nin 10 numara ili Balıkesir’in akıllı kartını aldım ve bilgisayarımın başına geçtim. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin bu konu ile ilgili sayfasına girdim ve ekranda çıkan Balıkesir HES Kodu kayıt formunu doldurmaya başladım.

Burada karşıma çıkan en önemli problemler şunlardı. Balkartın üzerinde bulunan “ulaşım kart numarası” nı okumak mümkün değil. Yakın gözlüğü olan yakın gözlüğünü taksada, gözlük kullanmayan kart numarasına büyüteçle bile baksa orada yazan, mini mini minnacık rakamları ve harfleri okumanız mümkün değil.

Ayrıca, kart üzerinde bulunan numaraların rakamları kullanımdan dolayı silinmiş. Eski kartını getiren kişilere yeni düzenlenecek olan üzerinde büyük rakamlar ile kart numarası yazılmış yeni kartlar verilmeli. İçinde bulunan bakiyenin de yeni kartlara aktarılması sağlanmalı.

Formu sonuna kadar doldursanız bile sürekli hata veriyor. Kısacası sisteme HES Kodunuzu yüklemeniz mümkün değil. Bu sistem yeniden gözden geçirilmeli hata vermemesi için gerekli önlemler alınmalıdır.

Diğer bir sorunda taksi dolmuşlar ve minibüsler. Bu araçlarda kartın yanı sıra parada geçiyor. Geçen gün, içinde benimde olduğum taksi dolmuşa iki genç bindi ve iki öğrenci diyerek parayı uzattı. Balkart okutmadılar. Bu kişilerin HES Kodu nasıl öğrenilecek? Hes kodunu okutacak bir cihaz olsa, sürücü onunla uğraşamaz. Zaten şu anda bile birçok kişinin HES Kodu da yok. Bu iş belediye otobüslerinde yürüse de taksi dolmuş ve minibüslerde yürümesi çok zor diye düşünmeye şimdiden başladım. Buna tedbir alındı mı? Ya da nasıl bir tedbir alınır? Bilemiyorum.

/////

REGİBE

Regaip “regibe”nin çoğuludur. Regibe; çok bağış ve iyilik demektir. Buna göre de, Regaip gecesi de Allah’ın müminlere bol bol rahmet verdiği gecedir. Genel olarak ise, halk arasında söylendiği gibi Regaip Kandili (gecesi) Peygamberimizin ana rahmine düştüğü gece değildir. Bunu açıklayan sahih bin hadis olmadığı gibi, güvenilir bir rivayet de yoktur.

Bu gece yani Regaip Kandilinde bol bol dua etmek ve Yüce Allah’tan af dilemek lazımdır. Bu gece yapılan dua ve ibadetlerin kabul edildiği bir gecedir. Bugüne özel bir namaz yoktur. Bazı kişiler Regaip Namazı kılmaktadır. Bu namazında bir dayanağı yoktur. Ne Peygamberimiz, ne de ashabı böyle bir namaz kılmamıştır. Bu konuda ki hadislerde doğru değildir. Bu gece yapılacak ibadet de diğer mübarek gecelerde olduğu gibi kaza ve nafile namazı kılmaktır.

Kur’an okumak ve Allah’tan af dilemek bu gece yapılacak ibadet şeklidir. Aslında af dilemeyi, Kur’an okumayı, kaza namazı ve nafile namaz kılmayı sadece önemli gecelere ve günlere bırakmamalı, en ufak bir fırsat bulduğumuzda bunu gerçekleştirmeliyiz.

/////

DENGELİ BİR HAYAT

Evren, hassas bir denge üzerine kurulmuştur. Bu dengede en ufak bir sapma önemli felaketlere yol açabilir. Dengeden sapma, zaman içinde insanları aşırılığa yöneltebilir. Aşırılık ise insanların ruh ve beden sağlığını kesinlikle bozar. Dünya için ahiret, ahiret içinde dünya feda edilmemelidir. İkisinin bir arada yürümesi şarttır. Denge kurulurken iki tarafında hakkını vermek gerekir. Yüce dinimiz aşırılıklardan kaçınmayı tavsiye etmektedir. Allah, hiçbir zaman haddini aşanları sevmez. Bunu unutmamak gerekir.

ORTA ÜMMET

Dinine bağlı olan, Hazreti Muhammed’in yolundan giden Müslümanların tümü “orta ümmet” olmak zorundadır. Ilımlı bir Müslüman her zaman her şeyi yerli yerine koyabilir. Hakkını verir, aşırılıktan kaçar. Ölçüyü kaçırmaz. Gereğinden de aşağıda kalmaz ve gereğini yerine getirir.

Müslümanlar toplumda dengeli bir şekilde hayatlarını sürdürmek zorundadır.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ÜSKÜP - 22 Şubat 2021
BALIKESİR LEZZETLERİ - 19 Şubat 2021
ESKİDEN KARTPOSTAL VARDI - 18 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete