Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

“BALIKESİR’Lİ OLMAK”

Nigar Afacan

Nigar Afacan

1986 yılında evliliğim nedeniyle Balıkesir’e yerleştiğimde  bu kadar fanatik bir Balıkesir’li olacağımı sanırım düşünemezdim…

1984 yılında, ağabeyimin  askerliği  nedeniyle cümbür cemaat aile  Çayırhisar’a ziyaretine gelmiştik.   Balıkesir’e ilk gelişim  bu vesileyle  oldu.  18  yıl  Bursa’nın sosyal yaşamına  alışmış bir genç kız Balıkesir’e geliyor!

Günlerden pazar, yemek yiyebilmek için açık bir lokanta bulunamamış , caddeler  bomboş,   çay bahçesi  dahi yok… İlk izlenim iç açıcı değil tabi ki …  Kısmet bu ya;  2 yıl sonra  bu  defa  Balıkesir’e gelin olarak geliyorum… Günlük yaşama geçildiğinde  ilk işim Balıkesir’i tanımak  için küçük  şehir turuna  çıkmak olmuştu. Bursa’da her yere kestirme yollardan gitmeye alışık olan ben, aynı düzeni burada da yapmak isteyince  topu temeli  iki ana caddesi olan şehrimin  ara sokaklarında  kaybolmayı  başaran  ilk kişiyimdir sanırım …

Esnaf kızıydım.  Rahmetli  babam Bursa Reyhan’da  sabah 8’de dükkanını açardı,  burada   esnaf  sabah 9-10 gibi dükkanını   açıyordu,  ehli keyif  idi. Hafta sonları  Balıkesirliler’in Körfez’e  gidişleriyle şehrin boş olduğunu da sonradan  öğrendim… Nöbetçi eczane, nöbetçi doktor vb. olağan şeyler, olağan üstü gördüğüm  Balıkesir’e  bir ilki yaşatan Mustafa Sarıkap ( Allah rahmet eylesin) ”Nöbetçi kasap” olmuştu.

Ahmet Esmer’i anmadan  nasıl geçerim! 1986 yılında nişan fotoğrafımızı o çekmişti, bu güler yüzlü  fotoğrafçıyı bir gün babam gibi göreceğimi bilsem sıla özlemi çeker miydim  hiç. Alıştığım esnaf profilinde iki şehrimin tek önemli ortak yanı (!)  Alaylı olarak alınmış Ahi’lik terbiyesiydi . ..

Her şehrin kendine özgü karakteri, değerleri  vardır. Artısıyla, eksisiyle güzeldir,  ailemizde  olduğu gibi…

Balıkesir’i  bana bu denli sevdiren tüm insanlara çok teşekkür ederim.

Herkesin  yaşadığı   çevresine  karşı  manevi  olarak da  bir sorumluluğu vardır, diye düşünüyorum  . Bunu   kendime    vebal  saydım.  Asli branşım olan sanat adına hasbelkader çorbada tuz olmaya çalıştım  her zamanda çalışacağım  fakat;   Sosyal sorumluluk  hislerimle   birlikte niyetim,  taraflar  için elzem olan konulara   dikkat çekerek farkındalık yaratmaktır.. . Bana bu fırsatı  tanıyan Demokrat Gazetesi  aileme teşekkür ederim.  Basın camiasının 10 Ocak  Çalışan Gazeteciler Farkındalık Günü kutlu olsun.

Hemşehrilerime saygı ve sevgilerimle Merhaba…

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ENGELSİZ DÜŞLER(1) - 16 Mayıs 2020
EVDE KAL HİNDİSTAN - 9 Mayıs 2020
ALTERNATİF - 2 Mayıs 2020
BİLEŞKE - 18 Nisan 2020
MASAL DEYİP GEÇMEYİN - 29 Şubat 2020
‘’SEVGİYLE KALIN” - 15 Şubat 2020
ÇALIŞAN GAZETECİLER - 11 Ocak 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ