Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR’Lİ 9 BALIKÇI ÖLÜMDEN DÖNDÜ!

Çanakkale’de trol teknesinin çarptığı teknedeki gemi kaptanı dahil 10 kişi ölümden döndü. Adeta can pazarının yaşandığı olayda Altıeylül Çarşısı’ndaki Mercan Akvaryumun sahibi Serdar Savan ile arkadaşlarının verilmiş sadakası varmış.
Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde oltayla balık tutmak denize açılan tekneye trol teknesi çarptı. Kısa sürede batan 11 metrelik teknenin içerisinde bulunan 10 kişi ölümden döndü. Çarpışmanın etkisiyle denize düşen olta balıkçıları can simitleri sayesinde kurtuldu. Tekne içerisinde bulunan 1 kişi ise baygınlık geçirerek, Babakale Limanı’na çağırılan ambulansla Ayvacık Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Balıkesir’li tanınmış gençlerden oluşan balıkçı grubunun akıllı telefonları dahil kıymetli eşyaları suyun dibine gitti, 57 bin liralık zararı trol gemisi kaptanı karşılayamadı, balıkçılar kaptandan şikayetçi oldu

ÇARPMANIN ETKİSİYLE 25-30 SANİYEDE BATTI
Geçtiğimiz hafta sonu sabah saatlerinde oltayla balık avlamak için Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Babakale köyüne gelen olta balıkçıları, bölgedeki Ersin Kaptan isimli gezi teknelesiyle denize açıldı. Babakale açıklarında tekne üzerinde oltayla balık avlayan teknelere Zapranlar-2 isimli trol balıkçı teknesi yaklaştı. İlk bölgede balık avlayan Derya Kaptan isimli tekneyi sıyıran trol teknesi, ardından 10 metre ilerdeki Ersin Kaptan isimli tekneye yandan çarptı. Çarpışmanın etkisiyle teknenin altından açılan delikten su alan tekne, 25-30 saniye içerisinde battı.
DENİZE DÜŞEN DE VAR, ATLAYAN DA..
Bu sırada Ersin Kaptan isimli teknede bulunan 10 kişi denize düştü. Tekneden aldıkları can simitleri ve diğer balıkçı teknelerinden atılan can simitlerine tutunan Balıkesir’li balıkçılar ölümden döndü. Denize düşen 10 kişiden 8’ini trol balıkçı teknesi kurtarırken, diğer 2 kişi ise bölgeye yardım için gelen bir balıkçı teknesi tarafından kurtarıldı. Kurtarılan balıkçılar Babakale Limanı’na getirildi. Kurtarma sırasında baygınlık geçiren bir kişi ise limana çağırılan ambulansla Ayvacık Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Denize gömülen Ersin Kaptan isimli tekne ise, trol balıkçı teknesi yardımıyla halatlarla bağlanarak denizde batık bir şekilde Babakale Limanı’na getirildi. Buraya çağırılan vinç yardımıyla gezi teknesi karaya çıkarıldı.
“ÖNÜNDEN KURTULMAK İSTEDİM, TAM YOL VERDİM AMA..”
Boğulma tehlikesi geçiren Ersin Kaptan isimli gezi teknesinin kaptanı Ersin Savaş, “Oltayla balık avı yapıyorduk. Teknenin içerisinde müşterilerimiz vardı. Teknemde benimle beraber 10 kişi vardı. Avlanırken önümdeki arkadaşların bağırmasıyla teknenin kamarasından fırladım. Baktım, tekne o tekneye vurup, bana doğru geliyordu. Hemen teknemi çalıştırdım. Önünden kurtulmak istedim. Tam yol ileri verdim, ama 2-3 saniye içerisine bana vurdu ve teknemiz batmaya başladı. 30 saniye içerisinde de battı. Can simitlerini kısa sürede söktük ve yüzmeyi çok iyi bilmeyen arkadaşlara attık. Biri boğulmak üzereydi. Can simidiyle beraber gittim ve onu kurtardım. Bizi trol teknesi ve bölgedeki balıkçı tekneleri kurtardı” dedi.
KIYMETLİ EŞYALAR VE AKILLI CEPLERİN HEPSİ SUYUN DİBİNİ BOYLADI
Öte yandan; kaza sonrası DEMOKRAT’a özel konuşan Kızılay Caddesi’ndeki Altıeylül Çarşısı yöneticisi ve Mercan Akvaryum sahibi Serdar Savan üzücü olayla ilgili olarak Özcan Özakbaş’a özetle şunları aktardı: “Ben bir ara uyumuşum kalmışım, Birden “bam” diye bir ses duydum. Çarpışma sesiydi, önce ürktüm. Sonra baktım ki bize trol gemisi çarpmış. Arkadaşlarımın kiminin denize atladığını gördüm. Düşenler de vardı. Tekneden en son ben çıktım. Aramızda yüzme bilmeyen 2-3 kişi vardı. Kimine simit attık, kimini de suya atlayarak kurtarılmasına yardımcı olduk. Olay sonrası hepimiz şoktaydık. Cep telefonlarımız ve kıymetli eşyalarımız tekne ile birlikte suya battı. Trol teknesinin kaptanı bizden şikayetçi olmamamızı, ne kadar zararımız varsa karşılayacağını söyledi. Toplamda cep telefonları dahil 57 bin liralık zararımız oluşmuştu. Ancak sonradan ‘ben bu parayı ödeyemem’ deyip vazgeçti. Ben ve arkadaşlarım kendisinden şikayetçi olduk. Verilmiş sadakamız varmış” diye konuştu.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ