Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Balıkesir’in nüfus dağılımına göre kadınlar mı fazla? erkekler mi?

Balıkesir’in nüfus dağılımına göre kadınlar mı fazla? erkekler mi?

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre, nüfusu 21 bin 751 kişi artarak 1 milyon 226 bin 575 kişiye ulaşan Balıkesir’de kadın sayısı erkeklere göre fazlalaştı. Bir öncekine oranla, kadınlar sayısı erkekle sayısını geçti.
Balıkesir’de kadınlar bir önceki yıl olduğu gibi yine erkeklere karşı üstünlük sağladı.Cinsiyete göre dağılımda, Balıkesir nüfusunun 612 bin 738’si erkekler, 613 bin 837’si kadınlardan oluştu.

KADINLARIN ÇOĞUNLUKTA OLDUĞU İLÇELER
Kadın nüfusunun erkeklere oranla en fazla olduğu ilçeler ise Karesi, Sındırgı, Gönen, Edremit, Dursunbey, Balya, Havran, Savaştepe, Ayvalık, İvrindi, Manyas, Savaştepe, Susurluk olarak belirlendi.

ERKEK EGEMENLİĞİ OLAN İLÇELER
Altıeylül, Gömeç, Kepsut, Erdek, Burhaniye, Bigadiç, Bandırma’da ise egemenlik erkeklerde.

Bu arada, 2018 nüfus sayım verilerine göre, en kalabalık ilçe Altıeylül, nüfusu en az olan ise Marmara ilçesi oldu.

/////

KISA HİKAYELER

Thales’ten Bir Öğüt

Biri Thales’e sorar;

“Sana göre dünyada biricik devamlı olan şey nedir?”

“Ümit” diye cevap verir düşünür. “Zira bizi en son bırakan budur.”

“Peki, öyleyse en kolay olan şey nedir?” diye sorulunca,

“Başkasına nasihat vermek” diye karşılık verir.

Elma

Konfüçyus, bazı insanlara bir şey öğretmenin en iyi yolunun bunu örneklerle göstermek olduğunu biliyordu. Bu yüzden sınıfın tam karşısına geçti. Eline bir vazo aldı, tüm öğrencilerin görebileceği şekilde vazoyu havada tuttu. Diğer elinde bir elma vardı. Öğrencilerin meraklı bakışları arasında, elmayı vazonun içinde bıraktıktan sonra, vazoyu yere koydu ve şöyle dedi: “Elmayı vazodan çıkarmayı başaran öğrenci, elmayı  yiyebilir.” Çocuklardan biri açıkmıştı, ilk o davrandı ve elini vazonun dar ağzından içeri soktu. Elmayı yakaladı, çıkarmaya çalışıyor, ama başaramıyordu.

“Elimi çıkaramıyorum!”

Konfüçyus,

“Elmayı sıkı sıkı tutmaktan vazgeçmediğin sürece, elini çıkarman mümkün olmayacaktır,” dedi. Çocuk elmayı elinden bırakmak istemiyordu; ama sonunda zorunlu olarak bıraktı. Elini vazodan çıkardığında, yüzünde şaşkınlık  okunuyordu. Elmanın vazodan nasıl çıkarılabileceği konusunda sizin bir  fikriniz var mı? Konfüçyus, vazoyu yerden alıp ters çevirdi. Elma vazonun içinden yuvarlanıp avucunun içine düştü. Çocukların hepsi gülmeye başladı. Aslında o kadar basit bir şeydi ki bu!

Konfüçyus, “Fakat bu, göründüğü kadar basit değil,” dedi. Elmayı havada tutuyordu konuşurken. “Bazen bir şeyi gerektiğinde bırakabilmek, zor bir iştir. Onu bırakabilmek de bir beceridir. Eğer bir şeyi zorla tuttuğunuzda, ulaşmak istediğiniz şeyi engellediğini görüyorsanız, o zaman onu özgür bırakmalısınız. Eğer yanlış bir şey yapıyorsanız, o zaman buna son vermelisiniz. Eğer kendinize ve başkalarına karşı dürüst  davranmıyorsanız, bu hilekarlığı hemen durdurmalısınız. İşte, ancak o  zaman hedefinize ulaşabilirsiniz.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete