Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Balıkesir’in konuttaki amorti süresi 19 yıl 6 ay

Balıkesir’in konuttaki amorti süresi 19 yıl 6 ay
Reklam

2019 yılı konut satış ve kira rakamlarına bakılarak yapılan ‘konutta amortisman süresi’ araştırmasına göre en avantajlı iller Van ve Gaziantep oldu. Van’da bir ev 14 yılda, Gaziantep’te 14 yıl 3 ayda kendini amorti ediyor. Trabzon’da bu süre 26 yılı aşarken İstanbul ortalaması 18 yıl. Balıkesir’de ise 19 yıl 6 ayda ev kendini amorti etmekte.
Gayrimenkul ve türevlerinin alternatif sermaye piyasası aracı olarak borsalaşması amacıyla hareket eden Gayrimenkul Borsası (GABORAS), konut yatırımında fiyat kadar etkili bir parametre olan kira geri dönüş sürelerini tespit etti. Türkiye’nin 30 büyükşehirinde yapılan incelemede kira geri dönüş süresi en uzun olan il 314 ay ile Trabzon oldu. Trabzon’u sırasıyla Kayseri, Malatya, Ordu, Erzurum ve Kocaeli izliyor. Balıkesir’in kira dönüşünün ay bazındaki süresi ise 235 aya tekabül ediyor.
2019 yılı konut satış ve kira fiyatlarına bakılarak yapılan değerlendirmeye göre 30 büyükşehirde amortisman süresi 14 yıldan başlıyor, 26 yıla kadar çıkıyor. Amortisman süresinin en hızlı olduğu il 14 yıl ile Van. Büyükşehirler arasında kira geri dönüş süreleri en kısa olan iller sıralamasında Van’dan sonra sırasıyla Gaziantep, Ankara, Şanlıurfa, Eskişehir ve Antalya geliyor.

ANKARA ÖNDE

3 büyük ile baktığımızda ise Ankara’nın daha avantajlı olduğu görülüyor. Başkent’te konutun amortisman süresi 15 yıldan az. Yapılan altyapı yatırımlarıyla değerlenen ve gayrimenkul firmalarının gözde adreslerinden biri olan İzmir’de bir konut kendini yaklaşık 218 ay yani 18 yıl 2 ayda amorti ediyor. Durgun bir dönemden geçen İstanbul pazarında da süre 216 ay. Yine 3 büyükşehir ortalama metrekare birim fiyatı İstanbul’da 3 bin 684 TL, İzmir 3 bin 62 TL, Ankara ise 1.774 TL olarak sıralanıyor. Bu tabloya göre satılık konut metrekare fiyatları arttıkça kira geri dönüş süreleri de doğru orantılı olarak uzuyor.

MUĞLA DEĞERLENİYOR
GABORAS Şehir Reytingleri verilerine göre; 30 büyükşehir belediyesi içerisinde son 24 aylık süreç içerisinde ortalama metrekare değeri en çok artış gösteren il Muğla oldu. Ortalama metrekare değeri olarak Türkiye’nin en yüksek metrekare birim fiyatlarından birine sahip olan Muğla’da yüzde 7 oranında artış yaşandı. Muğla’yı yine yüzde 6.5’lik artış oranıyla bir diğer tatil bölgesi Antalya ve yüzde 5.6’lık artış oranıyla Aydın izledi.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ