Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR’İN DUAYEN GAZETECİSİ VE TİYATRO SANATÇISI CAHİD ALBAYRAK

BALIKESİR’İN DUAYEN GAZETECİSİ VE TİYATRO SANATÇISI CAHİD ALBAYRAK
Reklam

1916 yılında Balıkesir’de doğdu. Ortaokuldan sonra 1935 yılından itibaren kendisinde tiyatro ve fotoğraf merakı başladı. Bu yıldan itibaren Balıkesir Halkevi Sahnesi’nde çeşitli rollerde oynadı.

7 Gün Dergisi’nde yayınlanan tiplemelere ait fotoğrafları 1939 yılından 1944 yılı sonuna kadar Ankara Devlet Konservatuarı’nda makyaj asistanı ve aktör olarak çalıştı.

1945’den 1950’ye dek Balıkesir Halkevi’ nde aktör, makyaj ve yönetici olarak görev yaptı. 1950’den 1969’a kadar Ateş Gazetesi sahipliği, muhabirliği ve başyazarlığı üstlendiği gibi gazeteyi de basmış ve sabahları da satmıştır.14 Nisan 1972 ‘de ilk fotoğraf sergisine 7 adet portre fotoğrafıyla katıldı. Bir çok yarışmalarda ödül aldı. Basın şeref kartı sahibi olan sanatçı ; ” En sadık dostum, dostuma dostum” dediği fotoğraf makinasını ölümüne dek hiç yanından ayırmadı. 1998 yılında vefat eden sanatçı ; Balıkesir’li tanınmış tiyatro ve sinema sanatçısı Salih Tozan’ın yakın canciğer arkadaşı idi. Balıkesir Anafartalar   Caddesi’nde bulunan eski Şehir Sineması’nın ve Salih Tozan Kültür ve Sanat Merkezi  adının verilmesinde önemli katkıları oldu. Cahid Albayrak 4 çocuk sahibidir. Çocuklarının birinin adını gazetesi “ATEŞ”e verdi.

HABER VE FOTOĞRAF: ALİ HİKMET VARLIK

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ