Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR’İN DE KENEVİR EKMESİNE FIRSAT TANINSIN

BALIKESİR’İN DE KENEVİR  EKMESİNE FIRSAT TANINSIN
Reklam

Endüstriyle köylü arasındaki ilişkinin 21.yüzyıla uygun bir şekilde yeniden düzenlenmesi hedefleniyor

MÜSİAD Başkanı Tuncay Yıldız “Gerek üyelerimiz arasında tarım ve hayvancılıkla uğraşanların olması, gerekse bölgemizin önemli iş dünyası çatı örgütlerinden birisi olmamız, tarımda ve hayvancılıkta var olan meselelere BÜTÜNCÜL bakmamız gerektiğini bize söylemektedir” uyarısını yaptı.

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Balıkesir Şube Başkanı Tuncay YILDIZ, Kenevir Üretimi ve Balıkesir hakkında açıklamalarda bulundu. Yıldız açıklamasında şunları paylaştı:

“Bilindiği üzere hükümetimiz ERKEK KENEVİR ekimi için gerekli olan KONTROLLÜ İZNİ
19 tane şehrimiz için 2016 yılında vermiştir.
1990 yılında çıkarılan ve 2016 yılında güncellenen yönetmeliğe (KENEVİR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ)  göre verilen izinler sayesinde, ERKEK KENEVİR ekimi için pilot bölgeler olarak belirlenen 19 şehrimizde üretim başlamış, fakat beklenen rakam seviyesinde bir üretim gerçekleşmemiştir. 2017 yılı üretim rakamlarına bakıldığında bu durum açıkça görülmektedir.  

Kenevirin stratejik bir ürün olmasından ötürü, ASAM (Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi) ile yapılan ve halen sürmekte olan görüşmeler sonucunda, 2018 yılının sonlarından başlayarak,
ERKEK KENEVİR ekimine daha fazla önem verilmesi ve hedeflenen seviyede üretim yapılması için izin verilen 19 şehrimizde üretimin artırılması çabasına girilmiştir.

Bu açıdan bakıldığında, Cumhurbaşkanımızın Sanayi Keneviri  (KENDİR) üretimi üzerinde neden detaylı bir şekilde durduğu daha iyi anlaşılacaktır.
Amaç, izin verilen bölgeler üzerinden üretim artışının sağlanması ve pazar genişlemesi sonucunda oluşacak ihtiyaç doğrultusunda, kenevir üretiminin iklim açısından uygun olan her alana dağıtılmasını gerçekleştirmektir. Erkek Kenevir üretiminde, sanayide kullanmak adına hedeflenen üretimin yapılması ve hedeflenen rakamların yakalanabilmesi için motivasyon kaynağının yaratılması gerekliliği, Cumhurbaşkanımızın konuyu sahiplenici olarak işlemesini ve kenevir hakkında açıklama yapması sonucunu zorunlu olarak doğurmuştur kanaatini taşımaktayız.

Balıkesir MÜSİAD olarak biz; tarım ve hayvancılığın bölgemizdeki öneminin farkındayız.
Gerek üyelerimiz arasında tarım ve hayvancılıkla uğraşanların olması, gerekse bölgemizin önemli iş dünyası çatı örgütlerinden birisi olmamız, tarımda ve hayvancılıkta var olan meselelere BÜTÜNCÜL bakmamız gerektiğini bize söylemektedir. MÜSİAD Balıkesir olarak verdiğimiz demeçlerin gözden geçirilmesi halinde bu durum açıkça görülecektir.
Temel amacımız;  endüstriyle köylümüz arasındaki ilişkiyi 21.yüzyıla uygun bir şekilde yeniden düzenlemek, özellikle kırsaldan kente göçü önlemek ve tarımın gençler tarafından yeniden meslek olarak görülmesini sağlamak,  ithalata dayalı olarak yürüyen sistemi düzene ve milli bir hale yeniden sokabilmek, akıllı ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının gündemde yer alabilmesinin ve yeni bir üretim modellemesine geçişin bölgemizde önünü açabilmektir. Bu başlıklarla ilgili çalışmalarımızı kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.

Balıkesir MÜSİAD olarak, tropikal ve ılıman bir ortamda yetişen KENEVİR için de girişimlerde bulunduk ve tarımsal bir girişim olarak Balıkesir için nasıl hareket edebiliriz konusunu, gündeme geldiği ilk günden itibarı ile Genel Merkezimizle istişare ederek,  gerekli kurumlarla konuşmuş durumdayız.
Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi önceliğin 2016 yılından beri kenevir ekimi yapan 19 şehirde olduğu ortaya çıkmıştır. Bahsi geçen şehirlerde yapılacak hasatın sonucunda buralarda istenilen oranlarda ürün yetiştirilemediği ya da pazar ihtiyacının büyümesi halinde, yönetmelik çerçevesinde belirlenen kurallara uymak koşuluyla bilimsel araştırma amacıyla ana ve yan ürün (bitki) olarak kenevir yetiştiriciliğine belirtilen bölgeler dışında da izin verileceği ve ihtiyaç hallerinde yetiştiricilik bölgelerini azaltmak veya çoğaltmak için bakanlığın yetkili kılındığı açıklamalarda yer almış, tarafımıza sözlü olarak bildirim sağlanmıştır.

Kısacası, uzmanlar tarafından da faydaları sıkça dile getirilen KENEVİR bitkisinin bölgemizin uygun görülmesi halinde ekimi için izin verecek olan karar verici makamlara, Balıkesir’e bu konuda fırsat tanınması isteğimiz iletilmiştir.
Burada asıl olan, hadi yapalım anlayışından sıyrılarak ilk önce pazarlamayı ve markalaşmayı düşünmemiz gerektiğidir. Pazar oluştuğunda yapılacak olan yatırımlar bölgemiz için de karlılık yaratan bir hale gelecek ve katma değer yaratacak yeni ürünlerin –KENEVİR vb.- üretimi bölge ekonomimiz adına sürdürülebilir olacaktır.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi
internet haber