Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR’İN BEŞ ÜNLÜSÜNDEN BİRİ : KOLONYAMIZ

BALIKESİR’İN BEŞ ÜNLÜSÜNDEN BİRİ :  KOLONYAMIZ
Reklam

Bahattin Serpen’in kalfası Hikmet Doğan’ın markalaştırdığı KADER Kolonyaları tam 86 yıllık kuruluş ve şu anda 4. kuşakta Erkan Uçak (fotoğrafta) dükkanı işletiyor. Hikmet Doğan, Erkan’ın dedesi.

 Bugün siz değerli okurlarımıza Balıkesir’in 5 K’sından biri olan kolonyayı tanıtacağız.

Balıkesir’de  Kuvva-i Milliye’yi başlatan arasında yer alan  Arap Sadettin’in oğlu Bahattin Serpen 1933 yılında SERPEN markası ile kolonyalarının imalatına başladı. Bahattin Serpen vefat edene kadar o marka yaşadı. Sonra firma kapandı. Serpen’in kalfası Hikmet Doğan ardından KADER Kolonyalarını çıkarmaya başladı. 1975’ten itibaren OZGAN Kolonyalarının sahibi Mustafa Sayak de FEYİZHAN ve ZAĞANOS markaları adı altında devam ettirdi.

1964 yılında Kadir Albayrak ve Tarık ESMEN ; ESMEN Kolonyaları adı altında üretim yapıp, yurtiçine toptan dağıttılar. Bu dağıtım Türkiye’nin 67 vilayetinden 55’ine yapılıyordu. Türkiye’ de en çok ESMEN Kolonyası‘nın adı bilinip tanınıyordu. Dağlara taşlara reklam olarak Esmen‘in adı yazılmıştı. Daha sonra Tarık ESMEN ortaklıktan ayrılıp TARMEN kolonyalarını adı altında kolonya üretimini devam ettirmişti. 1964-2000 yılları arasında  RÜYA Kolonyaları’nı Nevzat Çorapçılar, KARESİ Kolonyalarını Yılmaz ve Haluk Beyler çıkartıyor. 2000 yılından günümüze uzanan markalar ise; KAZDAĞI ve PLATİN ile ESMEN’dir. Halen ESMEN’in fabrikası OSB’de ve 50 yılı aşkın süredir faaliyette ESMEN kolonyaları ise şu anda Serdar Albayrak tarafından üretilmeye devam ediliyor.

BALIKESİR kolonyasının meşhur olmasının nedeni; Türkiye çiçek haritası da Balıkesir çiçeği Beyaz Zambak’tır. Beyaz Zambak kolonyası 1930 yılından itibaren üretilmeye başlandı.

Dünya’nın her tarafından bitki, çiçek, meyve ve hayvansal kokular İsviçre’de işlenip sonra tekrar dünyanın dört bir tarafına esans olarak dağıtılmaktadır.

Balıkesir kolonya şehri olarak bilinmektedir. Kolonya deyince akla ilk Balıkesir gelir. Balıkesir’in en tanınmış KOLONYASI  ‘BEYAZ ZAMBAK’tır.

Kolonyamız yeterince tanınmamaktadır. Kolonya festivali düzenleyip, kolonyamızı gene marka yapmalıyız…

 

HABER VE FOTO:

  1. Hikmet Varlık
Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ