Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR “Yaşadığımız şehri tanıyalım” Ziraat Bankası

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

1909 yılında, Sultan Reşat döneminde banka müdürü Ahmet Faik Bey tarafından, Saat kulesinin arkasına yaptırılan Ziraat Bankası, sivil mimari de geç dönemde sık sık görülen iki katlı, kesme taşdan planı ile inşaa edilerek hizmete girmiştir. Bu dönemde de şehrin idari binaları, bugünkü Alihikmet Paşa Caddesi üzerindeydi.

/////

BELGRAD “Gulaş”

Belgrad Sırbistan’ın başkenti. Vize istemiyor. Belgrad’a 4 yıldan beri zaman zaman gidiyorum. Çok sevdiğim ve beğendiğim bir şehir. Balkan Mutfağının etkisi altında olan yemek kültürü ise çok iyi. Yeme-içme meraklıları için ideal bir yer.
Belgrad da iyi bir yemek için Skadarlija Bölgesine gitmeniz gerekiyor. ‘Kafana’ olarak anılan bu restoranlar da canlı Sırp şarkıları eşliğinde, Sırp mutfağının en geleneksel lezzetlerini tadabilir ve yörenin yemek kültürüne şahit olabilirsiniz.
Ben bu kez “Gulaş” isimli yemeği denedim. Gulaş, aslında bir Macar yemeği. Macar mutfağı ile Sırp mutfağı iç içe girmiş. Gulaş denilen yiyecek de ise ekmeğin içine domatesli, salçalı dana sote et konuyor. Saatlerce piştiği için domatesli salça püre gibi oluyor ve etlerde yumuşadıkça yumuşuyor. Ben denedim beğenmedim, bizim damak zevkimize uygun gelmedi. Bir daha da yemem. Siz gittiğinizde deneyin belki beğenirsiniz.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ