Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR TÜRKİYE’YE LİDERLİK EDEBİLİR Mİ?

BALIKESİR TÜRKİYE’YE LİDERLİK EDEBİLİR Mİ?
Reklam

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği enerji konusunda faaliyet gösteren üyeleri ile “Enerji Verimliliği” toplantısı düzenlendi. “Enerji verimliliğinde bir ortak akla ve ortak vizyona ihtiyacımız var. Bu ortak akıl, ülkemizi her alanda sürdürülebilir kalkınmaya taşıyacaktır” görüşü katılımcılar tarafından benimsendi.
Konu ile ilgili olarak açıklamada bulanan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Basın Sözcüsü Ümit BAYSAL “Dünyada 51 yıllık petrol, 53 yıllık doğalgaz ve 114 yıllık kömür kapasitesi kalmış durumda. Bununla birlikte enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Sanayimiz elektrik tüketiminde yüzde 47’lik bir paya sahip. Kaynağımız sınırlı ve yeni kaynaklar yaratmak, arz güvenliğini sağlamak ve sanayimiz üzerindeki enerji maliyeti baskısını hafifletmek gerekiyor” diyerek kamuoyu ile şunları paylaştı:
“Enerji kaynaklarının verimli kullanılması, yatırımcı ve tüketiciyi koruyacak arz güvenliğinin sağlanması, finansal sürdürülebilirlik için emtia ve teknoloji maliyetlerinin doğru yansıtılması, rekabetçilik odağında verimliliğin öne çıkartılması, sanayimizin rekabet gücü için enerji verimliliğine yönelik eko-sistemin kurulması ve Ar-Ge, inovasyon çalışmaları ile ürün ve proseslerde verimlilik esaslı destek mekanizmalarının kurulması gerekiyor. Daha temiz, akıllı ve verimli enerji teknolojilerine yatırım yapılması gerekiyor. Tam da bu nokta da Balıkesir ön plana çıkıyor. Balıkesir olarak enerji verimliliği seferberliği başlatmalıyız. Enerji verimliliğinde bir ortak akla ve ortak vizyona ihtiyacımız var. Bu ortak akıl, ülkemizi her alanda sürdürülebilir kalkınmaya taşıyacaktır. İlimiz sahip olduğu RES, GES, BİO gibi yenilenebilir enerji kaynakları ve teknoloji birikimi ile ülke genelinde ön plana çıkacak yegane alana doğru ışıldamaktadır.

Enerji verimliliği artık ‘6.Yakıt’ olarak değerlendiriliyor
Enerji verimliliğinin kömür, petrol, doğalgaz, nükleer ve yenilenebilir enerjiden sonra “6. Yakıt” olarak değerlendirilmektedir. BASİAD olarak bölgemizdeki sanayi firmaları ve KOBİ’lerimizin enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak ve tasarruf politikalarına bölge olarak destek vermeyi planlamaktayız.
Devlet acilen sektör temsilcileri ile el ele vererek enerji verimliliği danışmanlık şirketleri marifetiyle işletmelerin bilgilerini artırmak için platformlar kurulmasını teşvik etmeli. Bu platformlarda kalkınma ajanslarının etkin yer alması sağlanmalıdır. Bu girişimin ülke genelinde öncülüğünü yapmaya uygun bir numaralı il Balıkesir’dir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ