Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR SATILIR MI? (Çoğu yer rantiyeye döner mi?)

Özcan Özakbaş

Özcan Özakbaş

Sizlerin dediğiniz gibi olursa işte o zaman Balıkesir tam satılır yahu!..

Son günlerde bazı yerellerde zora düşen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin dardan kurtulmak için kentin parsel parsel satılacağı,  o grubun içinden çıkarılıp satılan bir diğer yerelde ise “Kara treni bırakalım, gar ve çevresindeki arazi Milli Emlak’a devredildi, esas bunun üzerinde duralım” haberleriyle kentin üzerinde kara bulutların dolaştığının söylenmesi ve halkın trene öküz gibi baktığının ima edilmesini yakıştıramadım ve aklıma hemen şu Büyükşehir Başkanı Yücel Yılmaz’ın “İstasyon Meydanı’nı Yayalaştırma” projesi getirdi.

Önce çan kulesinden bir bakarsak bu Milli Emlak’a devir işi yeni değil ki. Yine bu 20 ilçedeki kıyı arazilerinin satışı işi de yeni değil. Ta.. Edip Uğur döneminden bu yana gelen bir şey. Neden bu şekilde hareket ediliyor.

Gidene gelen yetmiyor da ondan! Büyükşehir’in gelirini arttırmak için satış işlemlerine başlandı haliyle. Paralar bir yandan hesapsızca savulumuştu evveliyatında, şimdi bir yandan da işte bu şekilde toparlanmaya çalışılıyor. Daha ne diyeyim.

Dönelim diğer mevzuya. Yücel Başkan seçim öncesinde İstasyon Meydanı’nı yayalaştırma sözünü verdi. Bu önemli, hemde çok önemli bir proje bana göre. Gazi Okulu’ndan oradan başlanacağı biliniyor da İstasyon meydanına kadar gelinecek, ama diğer kapsayan bölümleri ne arkadaş? Milli Kuvvetler’i bağlıyor mu? Toplu taşıma yanına ne kadar sarkacak, diğer iki belediyenin önündeki cadde nasıl halledilecek, nasıl bir bütün meydan olacak, yayalar özgürce dolaşabilecek, bir açıklık göremediydim açıklandığı zaman tam olarak. Karayolu yeraltına mı alınacak, demiryolu kaldırılamazsa o da mı yeraltına alınacak? Var mı böyle bir yeni proje. Bunların hepsi birer muamma. Açıklansa da şöyle sıcak sıcak ramazan pidesi gibi, önümüzü bir görsek.

Benim anlayamadığım şu: O yer, milli Emlak’a devredilse ne olur, devredilmese ne olur. Belediye de iktidarda, Gar sahası da iktidarda. Yetkililer biraraya gelirler hallederler bu işi yahu. Önemli olan şehrin sağlıklı, planlı olması. Ayrıca kentteki yıllanmış yapıların, binaların korunması gerekir. Örneğin güzelim Kervansaray’ı yok ettiler. Ha.. arkadaki dershanenin tabelası görünmeyiversin! Bu gar binası da tarihi bir bina aslında. Fransızlar yapmış da, mimari estetiğini düşünürsek kaç yılında yapılmış bu güzel eser. Herkesin ilgisini çekiyor. Bakalım meydan yayalaşırken bu binanın hali de nicedir göreceğiz.

İnşaat sektörü ülke genelinde büyük darbe aldı. Hala inşaatla rantiyeye çanak tutmak isteyenlerin olduğu günümüzde koca koca yerlere AVM, işyeri ve yüksek binalar yapmak için iştahları kabarmayanlar yok değil. Boğuldu arkadaşlar Balıkesir’in içi boğuldu. Açılın yahu, şöyle bir dışarıya hele de bu şenrin içi nefes alsın, soluklansın biraz.

Sonuç itibariyle; şu anda müthiş bir darlıktan geçiyor tüm belediyeler. Çalışanların maaşlarının ödenmesinde bile tehlikeler yaşanıyor, öncelikle ödemelere sıra bile gelmiyor. Dünde yazdık manşetten “Bıçak kemiğe dayandı” diye. Akşam yediğin hurmalar, sabahleyin oranı-buranı tırmalar misali, bol keseden dağıtırsan içine düşeceğin durum bundan ibarettir. Sen gagala artık durmadan çalı dibini. Kime ne verilmiş, kim ne götürmüş, ne kadar götürmüş, bu katrilyon borç da neyin nesi, bu kadarı da olur mu canım diye.

Buradan baktığımızda; gelinen son noktada açık yaralar pansuman edilip bu yaraların kapanmasını beklemekten başka çare yoookkkkkk.

Haa. İşler durur mu?

Durmaz haliyle.. Devlette devamlılık esas ise vatandaş hizmet gitmeye devam edecektir, kısıtlı da olsa..

Ama nereye kadar ve ne ölçüde?

Bakalım önce şu bayramı bir görelim de, sonrasında bayram sonrasına bakacağız.

NOT: Balıkesirspor sahipsiz kalmamalı.. BALTOK ilaveli adı silinip sadece Türkiye’de bir marka olan BALIKESİRSPOR adı kalmalı. 29 Mayıs’taki bu kongrede bu konuda bir karar alınır mı, bilemiyorum. Ama kongre sonrası herhalde divanda bu iş halledilir. Başkanlık için Tamer Kanber’in adı da dillendirilmeye başlandı. Kanber nereye aday değil ki! Bize bu takımın yükünü her şekliyle taşıyabilecek gerçek kahramanlar lazım. Balkes’i sıntında karşılıksız taşıyabilecek, altında kalmayacak gerçek bir kahraman.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi
internet haber