Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR ORGANİZE SANAYİ’NİN KURULUŞU VE BUGÜNKÜ DURUMU

Niyazi Güvenoğlu

Niyazi Güvenoğlu

Ben 1975 tarihinde Vakıflar Bölge Müdürü bulunduğum sırada üç mühendis arkadaş Müdürlüğe geldiler. Kendilerinin  Sanayi Bakanlığı’ndan gönderildiklerini, Balıkesir’de Organize Sanayi Bölgesi’nin yerini tespit emek için geldiklerini söylemişlerdi. Bakan Bey “Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürü Balıkesir’ li olduğu için çevreyi iyi bilir” demiş.

“Balıkesir’de Organize Sanayi Bölgesi olacak yer tespitinde yardımcı olacağınızı söyledikleri için size geldik” dediler. Bende onlara Balıkesir’in dört giriş-çıkış yerinin var olduğunu söyledim. Onlar da “birinde başlayalım” demeleri üzere; önce Değirmen Boğazı istikametine giderek Şamlı-Susurluk istikametteki yol ayrımına varınca etrafı gösterdim.

Onlar “bu tarafta sanayi olmaz” dediler. Zira şehrin kuzeyinde olduğu için yapılacak fabrikalardan çıkacak dumanların şehri yaşanmaz hale getireceğini söylediler. Bunun üzerine Kepsut istikametine gittik. Balıklı köyünden sonraki düzlüğü gösterdiğimde, burada Simav Deresi yakın olduğundan kurulacak fabrikalardan çıkacak atıkların dereye gideceğinden derede balık ve diğer canlıların yaşayamayacağını, dereye girecek olan insanların da sağlıklarının zarar göreceği için “burada da olmaz” dediler.

Sonra İvrindi istikametine götürdüm. Burada fabrika bacalarından çıkan dumanların, şehir içinden geçen dere kanalıyla yine Balıkesir’e zarar zarar verebileceğini söylemeleri üzerine, Balıkesir’e dördüncü giriş-çıkış yeri olan şuan ki Organize Sanayi’nin burada olabileceğini söylemişlerdi.

Bunun üzerine mühendisler, mühendislik bilgileri çerçevesinde yerin genel olarak planlarını çizerek Ankara’ya dönmüşlerdi. Onların Ankara’ya dönüp Sanayi Bakanlığı’na yerle ilgili gerekli bilgileri sunmaları üzere, Sanayi Bakanlığı Organize Sanayisi için Balıkesir’de Organize Sanayi Kooperatifi kurulmasını istediler.

Bunun üzerine bizde yedi arkadaş Organize Sanayi Kooperatifi’ni kurduk. Hukuki işlemleri yerine getirmiştik. Bunun üzerine Sanayi Bakanlığı’nda, tespit edilmiş Organize Sanayinin kırsal yerlerin yanında Gökköy arazilerinde istimlaka başlandı.

Bu işlemlerden sonra 1976 yılında rahmetli Profesör  Dr. Necmettin Erbakan Hocamız tarafından temeli atılmıştır. Ancak sonra Başbakan olan Demirel’in, sanayi yöneticileri ve zamanın belediye başkanlığı Organize Sanayisinin temelini ERBAKAN tarafından atıldı diye 2004 yılına kadar devletin ve milletin aleyhine olmasına rağmen engellemişlerdir.

Nihayet rahmetli Sabri Uğur kardeşimiz belediye başkanı olunca, mevcut hükümetle temas ile 2004 yılında şimdiki Organize Sanayi Bölgesi’nin yapım çalışmalarına başlanmıştır.

Evet; söz konusu Organize sanayisi için arazi alımından sonra ki, şu anda, 507 hektar arazi üzerinde 107 fabrikanın çalıştığı bölgede 15 fabrikanın da inşaatı devam etmekte olduğu görülmüştür.

Bugün 8200 kişinin çalıştığı Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde 15 fabrikanın da açılması ile çalışan sayısı 12.000 kişiye ulaşacağı yetkililerce ifade edilmiştir.

Balıkesir Organize Sanayisi şu anda ulaşımın kavşak noktası haline gelmiştir. İşte bu avantajlardan yararlanmak için Organize Sanayi Bölgesi’nin büyütülmesi gerekmektedir. Halen 1,5 kat daha büyütülmesi için kamulaştırma işlerlerin yapılmakta olduğu söylenmiştir.

Bu arada Organize Sanayisi’nde şehir elektriği durduğunda çalışmasının aksamaması için hemen devreye girecek, fabrikanın kendisine ait elektrik trafosu varmış. Bir de çalışan ve fabrikaya gelenlerin ibadet etmeleri için büyük bir camisi ve çalışan bayanların çocukları içinde kreşi mevcut olduğunu gördüm.

Yani Balıkesir Organize Sanayimiz Türkiye’de sayılı organize sanayilerden biridir. Saygılarımla…

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ