Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR ORGAN BAĞIŞI YAPMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİ

BALIKESİR ORGAN BAĞIŞI YAPMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİ
Reklam

İlimiz Atatürk Şehir Hastanesi 33 beyin ölümü tespiti yaparak % 73 aile ikna oranı ile 24 donör çıkardı.  2018 yılında 24 kadavra donör çıkarımı ile Türkiye Birincisi oldu. Yine Balıkesir Devlet Hastanesi de düzenlemiş olduğu 3503 organ bağış senedi ile 2018 yılında Türkiye Birinciliğine imzasını attı.

Müdür Burak Öztop; “Milyon nüfus başına düşen kadavra donör çıkarımında İspanya 40pmp ile liderliği elinde bulundurmakta, Avrupa ülkelerinin ortalaması 15pmp’lerde. Balıkesir ili sağlık çalışanlarının gayretli ve özverili çalışmaları ile milyon nüfus başına düşen kadavra donör çıkarım oranı ise 32,5 pmp’dir” diyerek bunun Balıkesir ili sağlık çalışanlarının gayretli ve özverili çalışmaları ile gerçekleştiğini belirtti. 

Organ ve Doku Nakli tüm dünyada kabul görmüş bir tedavi yöntemi olup, organ ve doku nakli açısından kadavradan donör tercih edilen en etkin tedavi yöntemidir. Bu gelişmelere rağmen, Ülkemizde;  2018 yılında 22.437 hasta böbrek nakli olmak için beklerken 3861 kişi böbrek nakli olmuş, 2.146 hasta karaciğer nakli olmak için beklerken 1.588 kişi karaciğer nakli olmuş ve 1.085 hasta kalp nakli olmak için beklerken 91 kişi kalp nakli olabilmiştir. Türkiye’de milyon nüfus başına düşen kadavra donör çıkarım oranı 11 pmp (per million persons) dir. Dünyaya bakıldığında; İspanya 40pmp ile liderliği elinde bulundurmakta iken Avrupa ülkelerinin ortalaması 15pmp’lerdedir. Balıkesir ili sağlık çalışanlarının gayretli ve özverili çalışmaları ile milyon nüfus başına düşen kadavra donör çıkarım oranı 32,5 pmp’dir. İlimiz Atatürk Şehir Hastanesi 33 Beyin Ölümü tespiti yaparak % 73 aile ikna oranı ile 24 Donör çıkarmıştır.  2018 yılında 24 kadavra donör çıkarımı ile Türkiye Birincisi olmuştur.

Organ Nakil Koordinatörlerimiz tarafından gerek kurulan stantlarla gerekse yapılan eğitimlerle organ bağışı hakkında bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılması hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda 2018 yılında ilimizde 4556 kişiye organ bağış senedi düzenlenmiştir. Balıkesir Devlet Hastanesi düzenlemiş olduğu 3503 organ bağış senedi ile 2018 yılında Türkiye Birincisi olmuştur.

Yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere tüm halkımıza organ bağışı konusundaki duyarlı davranışlarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.”

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ