Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR LEZZETLERİ

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Balıkesire gelenler soruyorlar Balıkesirn özel bir yemeği var mı? Diye. Olamaz mı! İşte Balıkesir’in yemekleri. Tabii, bu yemeklerin çoğu lokantalarda bulunmadığı için dışarıdan gelenlerin yeme şansı yok. Ben yine de çeşitlilik açısından sizler paylaşmak istedim. Yemeklere şöyle bir baktım. Bu yaşa geldim, doğma büyüme Balıkesirliyim. Yemediğim, adını duymadığım yemekler var. Ben nasıl Balıkesirliyim ki?? Örneğin; Kuna yemeğini hiç duymamıştım. Kuna : Körfez bölgesinde levrekten yapılan bir yemekmiş.

Bu yemeklerin belki hepsinden tatmışımdır. Yemişimdir de. Belki bizim buralarda isimleri farklıdır diye şu anda da kendimi teselli ediyorum.

Saçaklı Mantı, Arpa Şehriye Çorbası, Acı Filiz Kavurması (ot yemeği), Ebegümeci (ot yemeği), Erişte, Güveç, Kapama, Köy-ev Baklavası, Kuzukulağı (ot yemeği);

Dağlık ve iç bölgelerde yapılan ve ateşte közlenen Kapaktan Çıkma, Tarhana Çorbası, üçgen şeklinde olan Kulak Mantısı, Lokma, Akkız (ot yemeği), Mürdükaşı, Peynirli Patlıcan, Kızılcık Şurubu, Balıkesir Mantısı, Sura, Sallama (börülce haşlama salatası), köylerde maşıngalarda yapılan Sini Böreği, Pirinçli Semizotu, Tırtıl Baklavası, Sarma, Koruk Suyu, Susurluk Ayranı, Ayvalık Tostu ve Lor Tatlısı.

Daha çok Körfez Bölgesi’nde yapılan Midye Çorbası, Lokma tatlısı, Kalamar Dolması, Kuna, Kabak Çiçeği Dolması, Balıklı Bamya Balıkesir de tadılabilecek olan lezzetli yemeklerden sadece birkaçıdır.

/////

BALIKESİR SOFRASI

Balıkesir Türkiye’yi doyuran il olarak anılmaktadır. Daha doğrusu biz Balıkesirliler bu cümleyi ilimizi anlatmak için kullanıyoruz. Balıkesir yeme-içme yönünden gerçekten önemli bir yere sahiptir. Denizi, kaplıcaları, tarihi eserleri ile önemli bir konumdadır.

Balıkesir hayvancılıkta da ileri bir düzeydedir. Örneğin: Erzurumlular eti B:alıkesir’den almakta ve bunu zaman zaman dile getirmektedirler. Burada önemli bir konu var. Et memleketinde kaçımız şöyle ağız tadı ile lezzetli bir et, kıyma vb. yiyebiliyoruz. Balık deseniz ona keza. Balık memleketinde şöyle güzel bir balık yemek için çok çaba sarf etmeniz gerekiyor. Kaplıcaya gitmek isterseniz ise turistik olanları çok pahalı. Besicilik yapan bir çok kişi ürünlerini başka illere gönderdiği için bize güzel dana, sığır, koyun eti kalmıyor galiba.

Beyaz et konusunda ise sıkıntı yok. Taze, günlük ve lezzetli beyaz et bulmak mümkün. Yumurta da aynı şekilde. Eskiden İstanbul’un yumurta ihtiyacını Bigadiç tek başına karşılardı.

Süt ve süt ürünleri konusunda da bir hayli ileri ilimizde nedense peynir fiyatları oldukça pahalı. Dün pazarda Kelle Manyas Peynirinin fiyatı 65 liraydı ve bu fiyat bana yüksek geldi. Eski  günlerde Balıkesirli gövecini yapar, yanında  Balıkesir Kaymaklısı her hafta ailece yerdi. Bu durum artık hatıralarda kaldı. Balıkesir Kaymaklısının bir tepsisi ne kadar bir sorun bakalım. Bu günlerde bir tepsi kaymaklıyı kaç kişi alabilir acaba?

Papalina, barbun, levrek, mercan, lüfer, izmarit gibi deniz ürünleri körfez bölgemizde bulunmaktadır. Kaç kişi il merkez ilçelerinde bu çeşitli deniz ürünlerini yemektedir? Gerçekten merak ediyorum.

Balıkesirin balı da meşhurdur. Bir sorun bakalım, gerçek balın cam kavanozu kaç lira?

Balıkesir kavun şehri. Buna rağmen şöyle ağız tadı bir kavun bile yiyemiyoruz. Kavun bize gelinceye kadar tanesi 10 lira oluyor. Sebze ve meyva ise ulaşılabilecek düzeyde. Fazla sorun yok.

Zeytine gelince iyi zeytinin kilosu dün pazarda 24 liraydı. Zeytinyağı ise fiyatında çağ atladı. Aldı başını gitti. 110 liralık 5 kiloluk teneke zeytinyağı 250 liraya kadar çıktı.

Pandemi süreci herşeyi etkilediği gibi özellikle emeklilerin  alım gücünü azalttı. Bu işler birgün düzelir diye ümitle bekliyoruz. Bekleyelim bakalım.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
KİMSESİZ ÇOCUKLAR - 3 Nisan 2021
İTHAM ETMEK - 2 Nisan 2021
YORULDUM - 1 Nisan 2021
DEDİKODU - 31 Mart 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete