Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR KAYMAĞI İSTANBUL’A..

BALIKESİR KAYMAĞI İSTANBUL’A..
Reklam

Balıkesir’in;  baş harfi “K” ile başlayan 5 ünlüsü vardır.

Bunlardan biri KAYMAK, yani manda kaymağıdır.

Balıkesir ilinde 4000 baş manda bulunmaktadır. Manda organik beslendiği için eti, sütü, peyniri, kaymağı sağlıklıdır. Manda sütü yağlı olduğu için kaymak yapımında tercih edilmektedir. Yoğurdu kerpiç gibi koyu olduğu için inek sütüyle karıştırılarak yoğurt yapılmaktadır. Peyniri de ; o kalitede güzeldir. Eti çok yağlı olmaması nedeniyle sucuğa en uygun ettir. Fenni yemle beslenmez. En güzel sucuk manda etinden yapılan sucuktur.

En çok manda ilimiz merkezinde Balıklı, Yakupköy, Halalca, Ayşebacı Mahallesi’nde yetiştirilmektedir. İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara’dan alıcı tüccarlar gelmektedir. Üretici manda kaymağını hala yaz mevsimindeki fiyattan, 80 TL’den satmaktadır.

Kaymağa rağbet; yılbaşı, ramazan ve kurban bayramlarında artmakta adeta yok satmakta ve fiyatlar yükselmektedir. Kaymak en çok; ekmek tatlısı, dondurma ve Balıkesir Kaymaklısı ile iyi uyum sağlamaktadır. Balıkesir’e gelen bir misafir önce dana etinden tereyağı ile yapılmış meşhur Balıkesir Tiriti’nden tatmakta, ardındanda o meşhur manda kaymağından afiyetle yemektedir.

Haber&Foto: Ali Hikmet Varlık

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ