Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR İÇİN ÇALIŞIYORLAR

BALIKESİR İÇİN  ÇALIŞIYORLAR
Reklam

SIKINTILAR ARTTI, HAYKOOP ÇÖZÜM ÜRETME UĞRAŞISINDA..

Kooperatiflerin ve çiftçilerin nakit döngüsündeki tıkanıklık yüzünden yem ve diğer borçları için icralık olmaya başladı. HAYKOOP Başkanı Faruk Özen bu hayati konuları milletvekillerimize anında aktarıyor, acilen önlem alınmasını istiyor.

  • HAYKOOP Başkanı Faruk Özen Ankara temaslarında başta YÖRSAN olmak üzere konkordato ilan firmaların süt üreticisini zarara uğrattığını, bunun acilen önlenmesini talep etti.
  • 1 Ocak’tan itibaren süt desteğini 25 kuruş yaptırarak çiftçimizin kazancını 15 kuruş arttırdıklarını söyleyen Özen, yem sanayicisi ile sürekli görüştüklerini, zam yapılmaması için çabaladıklarını aktardı.
  • Ayrıca; Bakan Pakdemir’liye ayrıca ESK’nın küçük üreticinin kesmek istediği 5 baş altı danalar için gün vermeden 1 hafta içinde kesmesini talep ettikleri bilgisini paylaştı.

 * Diğer yandan; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na da gidip KASDEP kapsamında 100×2 gibi hayvancılık projeleri uygulayan kooperatiflerin ve çiftçilerin taksitlerini 1yıl erteleme taleplerinin kabul edildiğini söyledi.

 

HAYKOOP ÜRETİCİ DOSTU

 Başkan Faruk Özen ve ve tüm kooperatif yöneticileri ağır sorunlarla mücadele ediyorlar

HAYKOOP Başkanı Faruk Özen ve Milletvekilleri Adil Çelik , Belgin Gökçe Uygur ve Mutlu Aydemir ile birlikte Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu‘yu ziyaret ederek Balıkesir’deki yapılan çalışmalar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Faruk Özen ve yönetim kurulu üyesi Hüseyin Özcan, beraberlerinde Balıkesir Milletvekilleri ile birlikte Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’yi ziyaret ettikleri belirterek DEMOKRAT’a şunları aktardı: “10 Ekim 2018 tarihinde ilimizde faaliyet gösteren YÖRSAN firması konkordato ilan etti. Sonraki günlerde 2 firma daha ilan etti. Bu firmalara süt veren üreticilerimizin 2 aylık alacakları kaldı. Konkordato komiserleri bu alacakların ne zaman ne şekilde ödeneceğine dair bilgi vermiyor! Bu arada kooperatiflerimiz ve çiftçilerimiz nakit döngüsündeki tıkanıklık yüzünden yem ve diğer borçları için icralık olmaya başladılar. Biz bu konuları milletvekillerimize anlık aktarıyoruz. Ancak zaman geçtikçe sıkıntılar artıyor. Bu sebeple Milletvekillerimiz ile görüşüp bu konuyu doğrudan Bakan Pakdmirli’ye aktarma kararı aldık. 27 Aralık Perşembe günü Bakandan randevu alındı. Bakana konuyu aktardık. Durumun ciddiyetini ve acil çözüm önerilerimizi söyledik. Derhal gerekli çalışmayı başlatacağını ve süt üreticisinin mağdur edilmemesi için gereğinin yapılmasını sağlayacağını söyledi. Hatta Adalet ve Ticaret Bakanları ile bizim yanımızda bir görüşme yaptı. Gelişmeleri önümüzdeki günlerde takip edeceğiz.

KÜÇÜK ÜRETİCİYE POZİTİF AYRIMCILIK

Bakan Pakdemir’liye ayrıca ESK’nın küçük üreticinin kesmek istediği 5 baş altı danalar için gün vermeden 1 hafta içinde kesmesini talep ettik. Yine firmalar tarafından süt bırakılmaya başlanıldığını ve ESK’nın süt regülasyonuna başlamasını talep ettik. Bunlar için de talimat verdi.

SÜT FİYATI TALEPLE DOĞRU ORANTILIDIR…

Süt fiyatları ve yem fiyatları ile ilgili olarak Bakan, süt piyasasındaki arz-talep dengesini kurmak için ihracat çalışmaları yaptıklarını bunların sonuçlandığında süt üreticisinin rahatlayacağını söyledi. Süt mümkün olmadığını fiyatlarını arttırmanın bu dönem için uygun gördük bu yüzden 1 Ocak’tan itibaren süt desteğini 25 kuruş yaparak çiftçimizin kazancını 15 kuruş arttırdık. Yem sanayicisi ile sürekli görüştüğünü zam yapılmaması için çabaladıklarını belirten Bakan Pakdemirli ‘bu zorlu günlerden hep birlikte çıkacağız, ülkemiz ciddi bir ekonomik kriz ile karşılaştı, ama bunu da aşacağız’ dedi.”

Birlik Başkanı Faruk Özen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile randevu alıp başta Balıkesir olmak üzere tüm çiftçileri ilgilendiren sorunları Bakan’a aktarma fırsatı veren ve bizzat çözüm için iradelerini ortaya koyan Millletvekilleri Av. Adil Çelik, Av. Belgin Uygur, Dr. Mustafa Canbey ve Av. P.Mutlu Aydemir’e teşekkürü borç bildiğini söyledi.

Başkan Özen Ankara temaslarında ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na da gittiklerini ve KASDEP kapsamında 100×2 gibi hayvancılık projeleri uygulayan kooperatiflerin ve çiftçilerin taksitlerini 1 Ocak 2020 tarihine kadar erteleme taleplerinin kabul edildiğini söyledi.

Recep Aslandur

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emin efe dedi ki:

    Yat yat seçim yaklaşınca ugraş sırf şov köylüden akp ye oy yok

BİR YORUM YAZ