Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR DE GÜNEŞTEN ENERJİ ÜRETİR Mİ ACABA?

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR DE  GÜNEŞTEN ENERJİ  ÜRETİR Mİ ACABA?

DESKİ; 1. ve 2. santral derken şimdi 3.’sünü kurmak için ihaleyi de yapmış. Bizim BASKİ’miz neden kolları sıvayıp yapmasın!

**** Yenilenebilir enerji kaynakları bakımından öne çıkan Balıkesir; rüzgâr, biyokütle, biyogaz, güneş enerjisi ve jeotermal enerji üretimi açısından güçlü bir potansiyele sahip.

HABER MERKEZİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ’nin hizmete aldığı Güneş Enerjisi Santrali (GES) 1 ve 2’nin ardından 18 dönüm üzerine kurulacak GES 3’ün ihalesini de yapmış.

Güneş tarlalarını büyütmeye devam eden Denizli Büyükşehir Belediyesi; GES1, GES2 ve GES3 ile yıllık toplamda 2 milyon 500 bin lira (eski parayla 2 trilyon 500 milyar) değerinde 4 milyon kWh’lik enerji üretecekmiş. Başkanları bu güneş enerjisi işine büyük önem verdiklerini ifade ederek projelerini büyütmeye devam ettiklerini sözlerine eklemiş.

Balıkesir’de bir süredir çeşitli enerji kaynaklarından enerji üretilmiyor değil. Örneğin HES yani rüzgar enerjisinde çok iyiyiz. Ancak bildiğimiz kadarı il genelinde güneşten enerji üreten pek çok özel şirket varken,  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin güneş tarlası yok! Bizim Denizli’den bir eksiğimiz yok. Biz de yapalım der, Başkan Yücel Yılmaz’a projelerinin yanına bir yenilenebilir enerji kaynağını daha eklemesi dileğimizi iletiriz. Ne de olsa Balıkesir’imiz her şeyin en iyisine, en güzeline layık.

BALIKESİR’İN ENERJİ ÇEŞİTLİLİĞİ ZENGİN

İlimiz, rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımlarına uygun bir coğrafyada bulunmakla birlikte,  biyogaz ve biyokütle yatırımları için bol miktarda ve kalori değeri yüksek tarımsal ve hayvansal atık kapasitesine sahip.

RÜZGAR ENERJİSİNDE ÇOK İYİ GİDİYORUZ

Türkiye’deki rüzgâr enerjisi yatırımlarının yaklaşık %19’u Balıkesir’de yer almakta. Bu yatırımların hepsi faal durumda olup 969,75 MW kurulu güç kapasitesine sahip. Yapım aşamasındaki rüzgâr enerjisi yatırımlarının toplam kurulu güç kapasitesi 97,4 MW olup, bu değer Türkiye genelindeki yapım aşamasındaki rüzgâr enerjisi yatırımlarının %6,5’ini teşkil etmekte. İle kurulabilecek rüzgâr enerjisi santrali için toplam alan yaklaşık 3000 km²’dir. Toplam kurulabilecek güç kapasitesi yaklaşık 14.000 MW olarak tespit edilmiştir.

BİYOKÜTLE BÜYÜK POTANSİYEL

Biyokütle enerjisi üretimi için tarımsal ve hayvansal atıklar, orman ürünleri ve atıkları ile endüstriyel atıklar potansiyel kaynak olarak kullanılmakta. Balıkesir’de yoğunlukla yetiştirilen buğday, çeltik, ayçiçeği, mısır ve kanola gibi tarla bitkilerinin atıkları sahip oldukları yüksek kalori değeri bakımından biyokütle yatırımları için büyük potansiyel arz etmekte.

BİYOGAZ ÖNEMLİ BİR KAYNAK

Biyogaz; artık organik maddelerin anaerobik fermantasyonu sonucu açığa çıkan, renksiz, kokusuz, havadan hafif, metan ağırlıklı bir gaz karışımıdır. İlde yaygın olarak gerçekleştirilen büyükbaş hayvan besiciliği, süt sığırcılığı, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve kanatlı sektörü atıkları biyogaz için önemli bir kaynak oluşturmakta.

 

BALIKESİR’İN GÜNEŞ ENERJİ POTANSİYELİ HARİTASI

Balıkesir’in yıllık global güneş radyasyonu veya güneş ışınımı haritası ile ilçelere göre güneş enerjisi potansiyelini, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM) tarafından hazırlanan aşağıdaki haritada görüyorsunuz.

 

 

 

BALIKESİR’İN GÜNEŞ ENERJİ SANTRALLERİ

 

Aktif güneş enerji santralleri

S. Santral Adı İl – İlçe Firma Kurulu Güç
1) Özkoyuncu Madencilik Balıkesir GES Balıkesir, Karesi Özkoyuncu Madencilik 40 MW
2) Enerjisa Bandırma Güneş Enerji Santrali Balıkesir, Bandırma Enerjisa 1,99 MW
3) Ekosinerji Güneş Enerji Santrali Balıkesir Ekosi Enerji 1,00 MW
4) Fora Zeytin Havran Güneş Enerji Santrali Balıkesir, Havran Fora Zeytin 0,60 MW
5) Mumcu Teneke Güneş Enerjisi Santrali Balıkesir, Bandırma Mumcu Teneke 0,48 MW
6) Atea Ambalaj Güneş Enerji Santrali Balıkesir, Kepsut Atea Ambalaj 0,25 MW
7) Pamukçu GES Balıkesir 0,14 MW
8) Balıkesir Cem Otomotiv Güneş Enerji Santrali Balıkesir, Merkez Cem Otomotiv 0,054 MW

 

Yapım aşamasındaki güneş enerji santralleri

S. Santral Adı İl – İlçe Firma                                     Kurulu  Güç Kurulu Güç
1) Yeni Karanfil Güneş Enerjisi Santrali Balıkesir, Ayvalık

Yeni Karanfil Enerji 2,00 MW

8,00 MW

 

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ