Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

“BALIKESİR 1. DERECE DEPREM BÖLGESİ DEĞİL”

“BALIKESİR 1. DERECE DEPREM BÖLGESİ DEĞİL”

Balıkesir’in 1. derece deprem bölgesi olmadığını, bunun yanlış bir algı olduğunu öne süren Doç. Dr. Haluk Selim, “Depremsellik açısından Balıkesir’i üç bölgeye ayırmak gerekir” dedi. Balıkesir’de kentsel dönüşümün acil olarak başlatılması gerektiğini de savunan Doç. Dr. Selim”doğru zemin doğru ev” mesajı verdi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir’in ‘Deprem Master Planı’nın hazırlanması için çalışma başlattı. 8 senedir Balıkesir ve çevresinin depremselliği konusunda çalışmalar yapan İstanbul Ticaret Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme, Kentsel Dönüşüm ve Planlama Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Haluk Selim, Balıkesir’in 1. derece deprem bölgesi olmadığını üç ayrı bölgeye ayrılıp değerlendirilmesi gerektiğini iddia etti.
Fay çeşidine göre Balıkesir’in asla 1. derece deprem bölgesi olmadığını öne süren Doç. Dr. Haluk Selim, “Bu tamamen yanlış bir algı. Depremsellik açısından Balıkesir’i üç bölgeye ayırmak gerekir. Birinci bölgede (Bandırma, Gönen, Manyas ve çevresi) Kuzey Anadolu fay hâkimiyeti var, 3 buçuk milyon yıldır burada deprem meydana getiriyor. Bu fayın güney kolu Gönen’den güneybatıya dönüyor, Bandırma’ya kadar bu bölgeye hâkim. İkinci bölgeye (Edremit ve çevresi) geldiğimizde burada farklı bir dünya var. Üçüncü bölge ise Balıkesir merkez. Balıkesir merkezde olan depremlerin büyüklükleri 5 ve 6, ikinci bölge 6 ve 6,5 üçüncü bölge 6 ve 7’nin üzerinde. O yüzden buraya birinci derece lafı çok yanlış” dedi.

KAYA ORTAMLARINA GEÇMEK LAZIM
Slayt eşliğinde deprem fay hatlarının geçtiği bölgeleri göstererek özellikle kaya zeminlere 2-4 kat, alüvyon yerlerde ise 8-10 kat bina yapıldığını bunun son derece yanlış olduğunu söyleyen Doç. Dr. Selim “Bu yapılan yanlış. Bu yanlışlık burada, İstanbul’da başka yerlerde de geçerli. 6 büyüklüğünde bir deprem gelirse alüvyon zeminde bunu 6,5 hissedersiniz. Ama kaya ortamında 5,5 hissedersiniz. Fren sistemi görüyor. Kaya ortamı depremin büyüklüğünü frenliyor. O yüzden kaya ortamlarına geçmek lazım” açıklamasında bulundu. ‘
“DOĞRU ZEMİN, DOĞRU EVLER”
Balıkesir’de kentsel dönüşümün acil olarak başlatılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Selim “Balıkesir’de zemini sağlam yeni yerleşim alanları belirlenmeli. Mevcut yapılarda iyileştirme, onarım ve güçlendirme çalışmaları yapılması gerekiyor. Deprem zemin yapı ilişkisi çok önemli. Doğru zeminde doğru evler inşa edilmeli..” diye konuştu.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete