Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Aydemir:’Engelleri birlikte aşıyoruz’

Aydemir:’Engelleri  birlikte aşıyoruz’
Reklam

Milletvekili Av. Pakize Aydemir Balıkesir Çalıştay’ına katıldı

 

Çalıştay’a katılan Aydemir sözlerinin başında ‘Engelsiz şehir Balıkesir Çalıştay’ından   çıkacak sonuçların hayırlara vesile olmasını diledi, Çalıştay’ın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmasına “Siz değerli özel insanlara ve ailelerinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Burada elbette her mücadele, her gayret önemlidir, takdire şayandır ama zihinsel ve bedensel engellilerimize verilen emek, hayatın 24 saatini ve ömrün tamamını kapsıyor olması sebebiyle ayrı bir saygıya layıktır. Hepiniz ellerinden öpülesi insanlarsınız, ellerinizden öpüyorum” diyerek başlayan Aydemir sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler engelli değil özel insanlar olarak gördüğümüz kardeşlerimizle ilgili eksikliklerin giderilmesini bir lütuf olarak değil, hakların sahiplerine teslim edilmesi olarak görüyoruz.

Siz özel insanların hayatın tüm alanlarında, sporda, sanatta, edebiyatta, siyasette, eğitimde, sivil toplumda, iş dünyasında tüm zorluklara rağmen sizlerin sergilediği mücadele gerçekten takdire şayandır. Ülkemizdeki milyonlarca engelliyi temsilen burada bulunan her bir kardeşimin azim ve karalılıklarıyla bizlere örnek olduğunu, ilham verdiğini özellikle belirtmek istiyorum. Sizler engelleri aşmanın bir inanç meselesi olduğunu, başarının anahtarının öncelikle kişinin buna inanması olduğu her gün ispat ediyorsunuz

AK Parti 2002’den bugüne Ülkemizde, ekonomide, siyasette, altyapı yatırımlarında, dış politikada nasıl büyük atılımlar yapmışsa, özel insanların sorunları konusunda da adeta bir devrim gerçekleştirmiştir. 17 yılımıza damgasını vuran reformcu ruh en somut şekliyle özel insanlara yönelik düzenlemelerde görülebilir. Özel insanlara bakış açısını kökten değiştirerek engelli vatandaşlarımıza yönelik sosyal politikalarımızı “yardım” değil “hak” eksenli bir anlayışla şekillendiriyoruz.

İktidara geldiğimiz ilk günden bu yana özel insanlara “pozitif ayrımcılık” ilkesiyle yaklaştık. Özellikle 2005 yılında çıkardığımız Engelliler Kanunu bu alanda çığır açmıştır. Engelli yasasının mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu kanunla eğitimden bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar özel insanları ilgilendiren pek çok iyileştirme gerçekleştirdik. Özel insanlarımızın sosyal hizmetlere erişimine mâni olan bürokratik engellerin kaldırılması, özel insanlarımıza ilk defa evde bakım ve evde sağlık hizmetlerinin sunulması, özel insanların eğitimde fırsat eşitliğine kavuşması gibi hizmetler, bu yöndeki çalışmalarımızın yalnızca bir kısmıdır.

Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, milletimizden aldığımız güç ile milletimizin ihtiyaç duyduğu alanlarda sosyal politikalar üretmeye devam etmekteyiz.

Bu doğrultuda ilimizde de Şimdi Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Sayın Yücel Yılmaz Başkanlığı’nda Karesi Kent Konseyi, özel insanların toplumsal yaşama doğrudan katılımı, eğitim, sağlık, rehabilitasyon ve istihdam ihtiyaçlarının karşılanması için ‘Engelli Meclisi’ni kurmuşlardır.

Meclisimiz siz kardeşlerimizin meclis çatısı içinde dil, din, ırk, kültür, sınıf, eğitim ve cinsiyet farkı gözetmeksizin kentimizin ve diğer kentlilerin özel insanlarıyla birlikte, engelli yaşamının kolaylaştırılmasını ve özel insanlar olarak sizlerin toplumsal ve ekonomik yarar üretmesinde aktif rol alması hedefleniyor.

Özel kardeşlerimiz için çıkartmış olduğumuz Engelliler Kanunu, kamuda istihdamın arttırılması, ekonomik şartların sağlanması iyileştirilmesi, arttırılması ve evde bakım hizmetleri gibi reformların yanında hala yapacak çok şeyimiz var.

Özel insanlarımız için her alanda dönüşüm yapmamız lazım çalışmalarımızı buna göre yapmamız lazım. Kurumlarımızın engelsiz kurum haline dönüşmesi gerekiyor. Bu konularla ilgili engelli STK’ların daha ilgili daha takipçi olması, tüm kurumları bu konuyla ilgili zorlaması lazım. Bizler de daha fazla katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bütün alanlarda herkes buraya odaklanmalı ve engelsiz yaşam üzerine bir pay ayırmalı. Dileğimiz gönüllerde engel olmasın, zihinlerde engel olmasın. Diğer engelleri aşarız. Hem beyinde hem gönülde o dönüşümü daha kuvvetlice yapıp engelsiz bir Balıkesir, engelsiz Türkiye ve hatta engelsiz bir dünyayı inşa etmeliyiz.

 

Yaklaşan yerel seçim çalışmaları kapsamında adaylarımızın yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyerek üstüne koymayarak özel insanlarımız için projelerinde ve çalışmalarında gerekli özeni göstereceklerin hiçbir kuşkumuzun olmadığını biliyorum. Tekrar Çalıştay’ımızın özel insanlarımız Balıkesir’imiz, ülkemiz için hayırlara vesile olmasını güzel sonuçlar doğurmasını diliyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ