Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ATLETLİ ÖĞRETMEN

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Ankara’da ortaokulda görev yapan rehber öğretmen Kemal C.’nin, yeni eğitim öğretim yılına ilişkin internet üzerinden bilgi verdiği velilerin karşısına atletle çıkması tepki çekmişti. MEB, bunun üzerine öğretmen hakkında inceleme başlattı. Bu incelemeden ne çıkar? Bunu bilecek olan inceleme yapacak olan muhakkik. Önce inceleme yapacak, sonra da bir suç tespit ederse soruşturma izni alacak ve ceza teklif edecek. Bu ceza da en fazla belirlenen kılık ve kıyafete hükümlerine aykırı davranmaktan ”Uyarma” olacaktır.
Kaldı ki; son yıllarda kılık-kıyafet yönetmeliğine hiçbir kurumda uyulmadığı gibi bir yaptırım da uygulanmaktadır. Öğretmenin atletle ders anlatmasının savunulur bir yeri yok ve bir yaptırımı da yok. Bu durumu, görgüsüzlük, kabalık diye adlandıranlar olabilir. Bu düşünce tarzı doğru veya yanlış olabilir. Önemli olan bu hareket yapılmalımıydı? Bence yapılmamalıydı. Ancak; bizim kültürümüzde balkonda beyaz atletle oturma kültürü var. Hepimizin mahallesin de muhakkak bu kişilerden bulunur. Hatta aramızda atletle balkonda oturan bile vardır.
Böyle bir kültüre sahip olan kişinin ders anlatırken atletle olduğu aklına bile gelmemiş olabilir. Bu yüzden olayın büyütülecek bir tarafı yok. En azından bu olay kamuoyunda duyuldu ve tepki de toplayınca bundan sonra öğretmen arkadaşlar ders anlatırken en azından atletle öğrencilerin ve öğrencilerini takip eden velilerin karşısına çıkmazlar.
Zamanında tişörtün üstüne kravat takan öğretmen bile gördü bu kardeşiniz. Onun için kılık-kıyafete çok takılmamak gerekir.

/////

SİNCAP
DEYİP GEÇME

Sincabın yöreden yöreye değişen halk arasında farklı söylemleri bulunmaktadır. Bu söylemlerden en çok bilineni de çekelezdir. Eski Türkçede ise teyin, deyin ve değin dendiği bilinmektedir. Yabani hayvanlar arasında en sevecen türlerden olanlarıdır. Özellikle sevimli görüntüleri ile dikkat çeken, kemirgen ailesinin belki de en sempatik üyeleridir. Bu sevimli görüntüye sahip olmalarının en önemli etkeni uzun ve oldukça kabarık görünen kuyruklarıdır. Güzel kuyruklarına ek olarak sincaplar, oldukça iri ve büyük göz yapısına sahip olmaları ile de dikkat çekmektedir. Sincaplar otobur canlılardır. Doğadaki besinleri yaşadıkları ormanlık yerlerde bulunan ağaçların yaprakları ve meyveleridir. Ömürlerinin neredeyse tamamını ağaç üzerinde geçirmektedirler, çok iyi tırmanma ve zıplama yeteneklerine sahip olmaları ağaçlar üzerinde yeryüzüne temas etmeden ne kadar kolay seyahat edebildiklerini kanıtlar niteliktedir. Özellikle gündüz vakitlerinde her zamankinden daha hareketli ve enerjik olabilmektedirler. 3 aylıktan küçük alınarak evcilleştirilen sincaplar tıpkı hamsterlar gibi oldukça neşeli ve hareketli bir ev arkadaşı olmaya adaydır. Sincapların bilinmesi gereken bir başka önemli özelliği ise ağaçlandırma faaliyetlerine sağladıkları desteklerdir. Daha sonra yemek için sakladıkları ceviz veya badem gibi tohumları sakladıkları yerlerde unutan bu sevimli canlılar, farkında olmadan bir ağaç dikmiş olurlar.
Unutulan bu tohumlar bir süre sonra orada kök salar ve bir ağaç fidanı olarak yaşam bulur. Bu özellikleri öyle ileri boyuttadır ki, Kayseri yöresinde her yıl ağaçlandırma faaliyetlerine destek olması amacıyla sincapların ormanlık alanlara bırakıldığı bilinmektedir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
MAYMUN TUZAKLARI - 1 Ekim 2020
ATLETLİ ÖĞRETMEN - 26 Eylül 2020
DOKTORULU MARANGOZ - 24 Eylül 2020
YILMAK YOK YOLA DEVAM - 23 Eylül 2020
İSLAM ve CORONA - 22 Eylül 2020
ESNAFIN DURUMU - 17 Eylül 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ