Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ATEŞKES SAĞLANDI

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Libya ve Suriye’de ateşkes sağlandı. Hem Libya’da hem de Suriye’de ateşkesin sağlanmasını Rusya Başkanı PUTİN gerçekleştirdi. Artık hem Libya’da hem de Suriye’de kontrol PUTİN de. Libya’da Hafter’i ateşkese ikna etti. Suriye’de ateşkesi sağlayan da o olmuştur.  PUTİN son günlerdeki çıkışı ile adeta Türkiye’yi ABD’deden koparmaya çalışıyor gibi. Libya’da ayrı gurupları desteklemiş olmamıza rağmen Türkiye ile irtibata geçerek Türkiye’yi arabulucu olmaya ikna etmiştir. Çünkü Tayyip Erdoğan arabulucu olmayacağını şu söylemi ile belirtmişti: “Meşru olan ulusal mutabakat yönetiminin karşısında olan darbeci bir guruptur. Böyle olan bir olayın içerisinde olanlar için arabulucu olamayız” demişti. Bu düşüncede olan Tayyip Erdoğan’ı arabulucu olmaya PUTİN ikna etmiştir. Şimdi ateşkese “evet” diyen her iki taraf arasında diplomatik girişimlerden nasıl bir durum çıkacağını bekletip göreceğiz.

Suriye’de de ateş kes ilan edildi. Bu anlaşmanın mimarı da PUTİN olmuştur. ABD’nin ne Libya’da ne de Suriye’de sesi çıkmıyor. ABD’de bir suskunluk var. Bu sessizliğe bir anlam veremiyorum. Suriye’deki ateşkesin içerisinde kimlerin olduğu gündeme gelmedi. Bu ateşkes Esat ile Türkiye arasında olmuştur. Çünkü Esat güçleri Rus ekipleri ile birlikte hareket ederek İblib’i ele geçirmeye çalışıyorlardı. Ateşkes ilan edildi. Ateşkesin uygulanmaya geçilmesine saatler kala Esat güçleri Rus güçleri eşliğinde İiblib’e saldırı düzenledi. 20’den fazla ölenin olduğu bildirildi. Ateşkese saatler kala bu saldırının yapılması Türkiye’ye bir mesaj anlamına geliyor. Ya Esat ile anlaşırsınız ya da Esat kuzeye doğru ilerleyecektir anlamına geliyor. Hem Suriye’de hemde Libya’da PUTİN ipleri eline geçirmiş durumdadır. Artık Türkiye PUTİN’e iyice inanmış gibi gözüküyor. Belki ABD ile bazı şeyler askıya alınabilinir. Suriye’deki terör örgütleri ne yapacak belli değil. Çünkü onlar ABD’nin himayesinde. Bu ateşkes bu terör örgütlerini kapsayıp kapsamadığı belli değil. Şu var? Ateşkesin kontrolü Rusya’ya ait. Yani güvenliği sağlamak Rusya’nın işi. Suriye’de ateşkes ilan ediliyor. Fakat kimler arasında ateşkes ilan edildi bilinmiyor. Terör örgütleri ateşkesin dışında bırakıldı ise onlardan bir saldırı gelirse ateşkesin güvenliği sağlamak Rusya’da olduğuna göre bu terör örgütlerine müdahaleyi Rusya mı yapacak? Artık olaylar bilinmeyen denkleme dönüştü. Zaman ne gösterecek bekleyip göreceğiz. Allah ülkemiz için en hayırlı olanı vermesini niyaz ediyorum. Saygılarımla.

Türkiye laiktir laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
İSTİKLAL SAVAŞI - 26 Şubat 2020
DÜŞMAN KAZANIYORUZ - 15 Şubat 2020
ŞAMA GİRELİM - 13 Şubat 2020
ASKERİ YARGI FARKLIDIR - 11 Şubat 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ