Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Atelier Fiori52

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Balıkesir’de gidebileceğiniz en mükemmel mekanlardan biri olan ATALİER FİORİ 52, sanat dolu,zarif,zevkli bir şekilde dizayn edilmiş.Sunulan menüde ki tüm yiyecekler gerçekten lezzetli.Burayı mutlaka,görün,inceleyin,akşam yemeğine rezervasyon yaptırın. Ayrıca; çay saatine özel lezzetler ve farklı çeşitlerdeki demleme çaylar mutlaka denenmeli.
Bu sıra dışı yer farklı farklı konseptler de düzenlenmiş ve çok güzel. Çalışanlar ilgili. Menü de gayet iyi. Ancak Atalier Fiori 52 Burger’in köftesini özellikle denemenizi tavsiye ederim.
Bu özel yere Servet Tellioğlu’nun daveti üzerine Dr.Ü.Ülvi Güngör’le birlikte gittik.
O akşam keyifli bir sohbetimiz oldu ve geç saatlere kadar sürdü.

ADRES: Atatürk Mah. Bandırma Cad.Tellioğlu Apt. No: 59/B.Karesi/Balıkesir

/////

AFYON MU?
BALIKESİR Mİ?

“Hangi Kaymak”?
Afyon da uzun yıllar çalıştım. Aklımda kalanlar ise: Soğuk, yayla çorbası, İkbal Lokantası, kaymak, kaymak şekeri, Gazlıgöl Kaplıcası, maden suyu, patates, portakal gibi yiyeceklerin donması ve yine soğuk.
AFYON KAYMAĞI
NASIL YAPILIR?
Afyon da iken, merak edip gitmiş ve kaymak yapımını, kaymak şekeri ve lokum yapımını seyretmiştim. Kaymak şekeri o yöreye has bir şey. Ancak; kaymak bizim Balıkesir Kaymağı ile aynı.
AFYON KAYMAĞI: ”Kaymağın, Afyon kaymağı olabilmesi için önce manda sütünden yapılmış olması gerekiyor. Mandalar sabah saatlerinde sağılıyor sonrasın da otlaklara gönderiliyor. Sağılan sütü, kısık ateşte öğleye kadar kaynatılıyor. Kaynatmanın ardından üzerini bez parçalarıyla örtülüyor ve su buharının çıkması sağlanıyor.(Terletme) Mandalar, akşam saatlerinde geldiğinde ise tekrar sağılıyor, sabah kaynatılan sütün üzerine yeni sağılan süt ilave edilerek tekrar kaynatılıyor. Bütün bu işlemler bittikten sonra ise sütün üzerinde kalıplaşmış olan kaymağı keserek, özel kaplarına koyup, buzdolabında soğumaya bırakıyorlar.Belirli bir süre soğutulan kaymak, ertesi gün satışa çıkarılıyor.” Balıkesir Kaymağı da aynı şekilde yapılıyor. Aralarında farklılık yok.
Kaymak manda sütünden olur ve şu yıllarda kaymak üreten yerlerde manda sayısında düşüş var. Kaymak yapmak zor iş. Bunun için pahalı. Aslında pahalı denemez. 250 gr. kaymak 4 kişilik bir aileye tatlının üzerine veya arasına koymak için yeterli olur.
İNEK KAYMAĞI
İnek kaymağı ile manda kaymağı farklı olur. Peki! bunu nasıl anlarız? Manda kaymağı inek kaymağına göre daha beyazdır. Ancak; yine de manda kaymağı ile inek kaymağını ayırmak çok zordur. Bu durum satıcının insafına kalmıştır. Sorun ise şu; her satıcı manda kaymağı sattığını söylüyor. Satıcı, bu inek kaymağı ve fiyatı bu yüzden daha uygun ve ucuz dese problem olmayacak. İnek kaymağı manda kaymağına göre daha ucuzdur. Kaymağın asıl kullanıldığı alan ekmekli kadayıftır. Kaymakla sanki özdeşleşmiş bir üründür.
HANGİ KAYMAK?
Tabii ki, Balıkesir Kaymağı. Daha yoğun, daha canlı, tadı daha güzel. Daha sonra Afyon Kaymağı. Kısacası, Balıkesir Kaymağı ve diğerleri demek daha doğru olacak. Marketlerde satılanlar ise bildiğiniz krema. Kaymak değil. O ucuz denilen fiyatlara zaten kaymak satılmaz.
Biz Balıkesirliler ise, kaymağı Balıkesir Kaymaklı’sın da daha çok seviyoruz.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY RABBİM !!!! - 30 Mayıs 2020
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ