Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ATATÜRK ÜN ÖLÜMÜ

Aslan Torun

Aslan Torun

Devletimiz ve Cumhuriyetimizin kurucusu İstiklal Savaşımızın başkomutanı büyük Devlet adamı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 10-Kasım 1938 yılında sabah saat 09.05 te Dolmabahçe Sarayında hayata gözlerini yumdu. O bütün dünyanın kabul ettiği gibi zamanının en büyük, en ileri görüşlü ve en büyük dehasıydı. Genç sayılacak bir yaşta, dünya barışı ve ülkemiz için en verimli bir yaşta 57 yaşında ölümü en büyük şansızlığımız ve kaybımız olmuştur. Her zaman düşünmüşümdür acaba Atatürk hiç olmazsa bir on yıl daha yaşasaydı dünyanın ve bilhassa ülkemizin durumu nasıl olurdu?

Ölümünün üzerinden Seksen yılı aşkın bir süre geçti.Her yıl 10 Kasımda onu anıyor, gözyaşı döküyor, yas tutuyoruz.Bu çok güzel bir şey ama yas tutma ve gözyaşı dökmeden önce onu iyi tanımak ve onun duygu düşüncelerini anlamak bizim için ve bilhassa gençlerimiz için çok daha önemlidir.Onun bütün duygu ve düşünceleri çok önemli olmasına rağmen bana göre en önemli olanı Bağımsızlık karakteridir.Zaten o da öyle dememiş miydi.-Benim en büyük karakterim bağımsızlık karakterimdir diye.Yine O-.Beni görmek demek duygu düşünce ve karakterimi  anlamanız ve kabul etmenizle mümkündür dememiş miydi..O en büyük düşüncesi olan bağımsızlık karakteriyle sadece ülkemizi kurtarmakla kalmamış, Afrika Asya ve dünyanın bir çok yerinde ki mazlum milletlere örnek olmuş onlarında bağımsızlık savaşına ve bağımsızlığa kavuşmalarını sağlamıştır.Ben burada  Atatürk ün bağımsızlık karakteri üzerinde durmak istiyorum.O vatanın birçok yeri İstanbul , İzmir  işgal edildiğinde İstanbul hükümetinden ve vatanın kurtulmasından ümidini kesenler, herkes en yakınındakiler bile İngiliz mandasını veya Amerikan mandasını mı kabul edelim diye tartışırlarken o tek başına vatanın kurtarılacağına inanmış ve vatanı kurtarmak için yola çıkarak  asırlardan beridir hür yaşamış ve hiçbir zaman kimsenin boyunduruğuna girmemiş milletimizin bağımsızlığı için canını ortaya koyarak büyük bir karakter ve azim örneği ortaya koymuştur.Bu millete hiçbir zaman başkasının boyunduruğu altında yaşamak yakışmaz inancıyla ve vatanın kurtuluşunun ancak Anadoluya çıkarak kurtuluşu İstanbul dışından  başlatarak  önce Samsuna çıkıp bir güneş gibi doğmuş sonra da Amasya Sivas Erzurum kongrelerini yaptıktan sonra Ankara da Millet meclisini açarak kurtuluş meşalesini yakmıştır.Onun önderliğinde kenetlenen milletimiz canını dişine takarak vatanını kurtarmıştır.

Onun yukarıda da belirttiğimiz gibi en büyük karakteri olan bağımsızlık karakteri sadece zamanında değil şimdi bile birçok mazlum milletlere örnek olmuştur. Türk milleti zaten tarih sahnesine çıktığı zamandan itibaren 16 büyük devlet kurmuş hiçbir zaman kimsenin boyunduruğu altına girmemiş her zaman bağımsız olarak yaşamıştır. Bundan sonra da böyle olacaktır. Bunu da en başta Atatürke borçludur.

Onun bir diğer önemli özelliği de barıştan yana olmasıdır. Bu karakteriyle de dünyaya örnek olmuş ^^Yurtta sulh dünyada sulh^^diyerek dünya barışına katkıda bulunarak bunu bizzat yaşadığı dönemde göstermiştir.

Onunla ilgili yazılacak söylenecek çok şey vardır. Ben burada onunla ilgili ufak bir anekdot anlatarak onun dünya milletlerine, barışa, insanlığa hoşgörüye nasıl örnek olmak istediğini belirteceğim. Atatürk İstiklal Savaşı sırasında mevzilerde dolaşırken bir asker yunan bayrağını buluyor ve Atatürke getirerek –Ne yapalım efendim bunu yakalım mı, yırtalım mı yoksa imhamı edelim dediğinde Atatürk-Hayır evladım hiçbirini yapma o ne kadar da düşmanımızın bayrağı olsa da o bir milleti temsil ediyor diyerek bir insanlık, hoşgörü örneği göstermiş savaş meydanında da olsa düşmanına bile saygı göstermesi onun büyüklüğünün kanıtıdır. O yıllar önce savaş meydanında bu insanlık dersi verirken yıllar sonra Yunan meclisinde bir milletvekili Türk bayrağını yırtma cüreti göstermiştir. Tam yüz yıl önce büyük Atatürk böyle yaparken tam yüzyıl sonra bir Yunan milletvekili de Bayrağımızı yırtıyor. Bir tarafta dünyanın kabul ettiği büyük Atatürk, diğer tarafta da yeri geldi mi dünyaya medeniyet dersi vermeye kalkışan küstah Yunan milletvekili.

Atatürkü ölüm yıldönümünde sevgi saygı ve özlemle yad ediyoruz. Onun silah arkadaşlarına ve İstiklal savaşı şehitlerimize Allah tan rahmetler diliyorum. Sağlık ve esenlik dileklerimle.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
HAYATTAN NE ÖĞRENDİM? - 13 Şubat 2021
YİNE ERMENİ MESELESİ - 1 Şubat 2021
MESUT ÖZİL VATANINDA - 30 Ocak 2021
YENİ YILA GİRERKEN - 5 Ocak 2021
ZAMAN VE DEĞERİ - 1 Ocak 2021
DAHA - 19 Aralık 2020
YİNE PANDEMİ - 12 Aralık 2020
İNSAN HAKLARI GÜNÜ - 10 Aralık 2020
OKUMANIN YAŞI YOKTUR - 5 Aralık 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete