Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

” ASTRONOT OLMAYACAĞIM”

Nigar Afacan

Nigar Afacan

Şuanki adıyla  Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi’nde  öğrenci olarak motor bölümünü okuyup sonra da  mezun olduğu okulda motor teknisyeni olarak  görev yapan eşimin  anlattığı bir anıdan yola çıkarak, bir bilinci paylaşmak istedim.

Okulların kapalı olduğu yaz ayları  ve ara tatillerde  küçük, büyük  tüm çocuklar bisikletleriyle  okulun bahçesinde  tur atarlarmış.

Yine okulların  tatil  olduğu bir ayda bisikletinin  lastiği  inen bir çocuk   lastiğin  şişirilmesine  yardım istemek için  eşimin çalıştığı  motor atölyesine   gelir,   eşim  inen  lastikle   ilgilenirken  çocuğa  ” Büyüyünce  ne olmak istiyorsun ? ” diye sorar.

Çocuk net olarak ”Astronot olacağım” yanıtını verir.

Takriben on gün sonra gibi  NASA’ya ait   Challenger Uzay Mekiği kalkıştan kısa bir süre sonra infilak ederek düşer.  Meydana gelen  kazada yedi astronot ve bir öğretmen yaşamını yitirmişti. 

( kaza televizyonlardan naklen izlendi).

 

Uzay mekiği kazasından  sonra   çocuk motor atölyesine   tekrar  gelir , üç kelime söyler ve çıkar.!

”Ağbi, Astronot olmucam”

Çocuk şuanda ne iş yapıyor bilemeyiz, tek bildiğimiz  astronot olmadığıdır..

Eşim   mesleğini  ilkokuldayken seçmiş. ”İlkokul öğretmenim bizi  sanat okuluna götürmüştü, tüm atölyeleri gezdikten sonra  büyüyünce motorcu olacağıma karar vermiştim” diye anlatır. Çocuklar gördüğüne inanır…

Yeni eğitim, öğretim sisteminin değerlendirmesini en iyi  yapabilecek kişiler öğretmenlerdir, okul  müfredatıyla öğrencilerine neyi öğretip neyi öğretemediklerini, eğitim sisteminde   olması yada olmaması gerekenler  nedir  analizini  önce öğretmenler kıyaslayabilir.!   Öğrencilere  ve öğretmenlerine  soluklanma olarak   iki ara tatilin  çok yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Dinlenmiş bir zihin  ile eğitim ve öğrenimde  veriminin artacağını düşünenlerdenim.

Şuan iki kız  babası olan şirin yeğenim 5 yaşlarındayken çöp toplama aracı geldiğinde camın önünde mıhlanmış gibi oturur, hayranlıkla temizlik çalışanlarını seyrederdi, birgün  yeğenime benim de olduğum bir ortamda  ”büyüyünce sen ne olucaksın bakiim” diye sordular.

Hepimizi gülümseten bir yanıt vermişti  ”çöpçü olucam! kamyonu ben sürcem,  herkes  camda benim gelmemi beklicek”

Cümle evlatlarımızın yolları, bahtları açık olsun.

Öğretmenlerimize, öğrencilerimize, eğitim camiası için görev yapan tüm çalışanlara  ve  de  biz velilere   iyi  tatiller diliyorum.

Mutlu hafta sonları..

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
‘’SINDIRGI’’ - 5 Ekim 2019
”EYLÜL’DE GEL” - 23 Eylül 2019
”DUMUR ” - 14 Eylül 2019
”KES-BİT” - 23 Ağustos 2019
ZOR İMTİHAN - 10 Ağustos 2019
”KORUNAKLI KALE” - 2 Ağustos 2019
” HİÇ ” - 27 Temmuz 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi
internet haber