Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ASKERİ HAREKATLARDA MİLLİYETÇİ OLUNUYOR – 2

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Bir gün önceki yazımın devamıdır. Milliyetçilikle ilgi olayların bir bölümünü dünkü yazımda belirtmiştim.  Yeraltı servetlerimizden bahsedeceğim. Bakır işletmeleri, demir, çelik ve alüminyum işletmeleri de satıldı. Petrol yasası çıkarıldı. Bu yasa ile yabancı şirketlere olağan üstü yetkiler verildi. Petrol arama alanları genişletildi. Eski kanunda alınan imtiyaz hakkı yeni kanunda aşağı düşürüldü. Eski kanunda savaş döneminde çıkardıkların petrolün tamamı ülkeye bırakılırken yeni kanunda isteğe bırakıldı. İsterse verir, istemezse vermez şekline getirildi. Çıkardıkları petrolün taşınması eski kanunda Türk şirketlerine verilmesi kayda alınmış iken yeni kanunda yabacı şirketlere verilmesi kayıt altına alınmış.

Bu olayın milliyetçilikle bağdaşan bir tarafı var mı?

Milliyetçilik gözetilmiş olsaydı. Bu kanun böyle olmazdı.

Gelelim altın arama konusuna. 136 altın arama ruhsatı verilmiş. Zannedersem tamamına yakını yabancı şirketlere verilmiş. Ve yabancı şirketlerin çıkardığı altından alınan pay çok az. Onu da şuradan anlıyorum; Kaz Dağlarında çıkarılacak altından Türkiye’nin aldığı pay para olarak sadece 180 milyon lira. Şirketin aldığı ise 3 trilyon lira!

Bu ne demek?

Yeraltı servetlerimiz ile yabancıları zengin ediyoruz demek. Türkiye olarak altını çıkaramıyor isek, bırakın o altını gelecek nesillerimiz çıkarsın. Şayet böyle bir düşünceye sahip olunsaydı, işte buna milliyetçilik denirdi. Belki rakamlarda yanılmış olabilirim. Fakat arada çok ama çok büyük fark olduğudur.  Belki gelecek nesille altını siyanür ile değil de başka bir teknoloji ile çıkarır. Böylelikle de hem doğa zarar görmez hem topraklarımız ve insanlarımız zehirlenmez.

Yer üstü milli servetlerimiz satıldığı gibi yeraltı milli servetlerimiz de satılmış oluyor. Milliyetçilik ruhu aç kalır, fakat bu yeraltı ve yer üssü milli servetlerimizi satmaz. Milliyetçilik bunlara sahip çıkmakla olur.

Şimdi gelelim en önemli konu olan Türklük konusuna. Tarihte 16 devlet kurmuş bir Türk ırkı var. Ben Türk ırkını internette günlerce araştırdım. Ta Musa Peygamberin torununa dayanıyor. Musa peygamberin torunlarından birisinin adı Türkhan olarak geçiyor. Türk ırkı vardır. Bunu kimse inkâr edemez. Bu ülkede 55 milyonun üzerinde Türk var. Şimdiye kadar Türklük tartışılmıyordu. Neden bu iktidar döneminde tartışılmaya başlandı? Ülkeyi yönetenler ırk ayrımı yapamaz.

Peki bu tartışma nereden başladı? Kürtçü parti “anayasadan Türk kelimesi çıkarılsın” dedi. Burhan Kuzu buna balıklama atladı, “Bu ülkede Rumlar ve Yahudiler varken Türk kelimesini kullanamayız” dedi. Artık Türklüğü inkâr edenler peş peşe geldi. Bülent Arınç “Türkiye’de Türk kelimesi herkesi kapsamayan bir noktaya çıkmışsa, Türklüğe devam edemeyiz. Herkesin ben Türküm demesini, Türkçülük yapmasını kabul edemeyiz” dedi. Abdullah Gül “Türklük şart değil” dedi. Mehmet Şimşek “Arap kökümüze dönmeliyiz” dedi. Yasin Aktay “Türk diye bir ırk yok” dedi. Aziz Babucçu “AKP sayesinde Türk olmaktan kurtulduk” dedi. Mehmet Metiner “Türkçülük bizim ayağımızın altıdır. Kahrolsun Türkçülük” dedi. Tayyip Erdoğan “AKP’nin kitabında Türklük yok” dedi. Ahmet Davutoğlu “Türklük anayasadan çıkarılmalı” dedi. Ömer Çelik “Olmayan Türklüğü üretmeye çalışıyorlar” dedi. Tayyip Erdoğan “hiç kimse bizim karşımıza Türk milliyetçiliği ile çıkmasın” dedi.

Bir iktidar vatandaşlarının ırkları ile uğraşmaz. Bilakis ayrımcılık yapanları uyarır. Milliyetçilik; milleti bir arada tutmaktır. Ayrıştırmak değildir. Görüyor musunuz askeri harekatlarda milliyetçilik oluyor. Diğer konularda milliyetçilik rafa kalkıyor. Böyle bir ülkede huzurun olması mümkün değildir. Bu ülkede 55 milyonun üzerinde Türk var. Bu olay ülkenin aleyhine olmaktadır. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KADININ ADI YOKTU - 30 Haziran 2020
RAKAMLARLA NEDEN OYNANIYOR? - 13 Haziran 2020
SURİYE DE NELER OLUYOR? - 10 Haziran 2020
65 YAŞ ÜZERİ OLANLAR - 9 Haziran 2020
UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ - 3 Haziran 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ