Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ARKADAŞ

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

İyi bir arkadaş, hem bu dünya, hem de öbür dünya için çok önemlidir. İyi kimselerle görüşen âhırette pişmanlık çekmez. İnsanın başına gelen her felâket, kötü arkadaş sebebiyle gelir. Ondan çok uzak durmalıdır.
İyi arkadaş yaptığı iyiliği, kesinlikle menfaat sebebiyle yapmaz. Yaptığını sırf Allah rızası için yapar. İyi arkadaş insanı, yüksek derecelere kavuşturur. Kötü arkadaş da insanı en aşağı yerlere düşürür.
Bunun için, rastgele herkes ile arkadaş olmamalıdır. Herkese sır söylememelidir. Herkesin sözüne kanma malıdır. İnsanların sözüne değil, işlerine ve davranışlarına bakmalıdır. Kendisine faydası olmayan kimseden çok sakınmalıdır. Kendisine faydası olmayanın başkasına faydası olmaz.
Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki:
“İnsanın dîni, arkadaşının dîni gibidir. Herkes kiminle arkadaşlık ettiğine baksın!”

//////

HAYALİ BİR LİSTE!

“Çanakkale Savaşı”

Çanakkale Savaş’ın da askerlerin yemek listesi diye elden ele dolaşan bir menü var. Buna göre askere gün aşırı şekersiz üzüm hoşafı, buğday çorbası ve yarım ekmekten ibaret basit bir tayın veriliyormuş.

Bu liste bazı birliklerde “Çanakkale zaferini anlamak istemeyenlere anlatınız” şeklinde yemekhanelere asılmakta; hatta 18 Mart’ta bazı kurum ve kuruluşlar bire bir bu menüyü hazırlayarak, davetlilere ikram etmektedir.

LİSTE HAYALİ Mİ?

Bu liste aslında İlhan Selçuk’un Irak cephesinde geçen ve 1973’te basılan Yüzbaşı Selahattin’in Romanı kitabında geçer. Bu, listenin üzerindeki tarihe bakılırsa bunun Çanakkale’den 2 sene sonra olduğu anlaşılır. Daha sonra bunu fark edip tarihi 1915 yapmışlardır. Liste tamamen hayalidir. Diğer bir konuda şudur: Çanakkale’de savaşan  43. Alay yoktur.

Genelkurmay arşivlerine göre, Çanakkale cephesinde bir askere verilen günlük tayın şöyledir:

Peksimet 600 gr

Bulgur ve Pirinç 150 gr

Çorbalık Konserveler 100 gr

Tereyağı ve Zeytinyağı 20 gr

Tuz 20 gr

Soğan ve Sarımsak 20 gr

Kuru Sebze 120 gr

Sebze Konserveleri 150 gr

Kuru Üzüm 50 gr

Çerez 250 gr

Kavurma, Pastırma, Sucuk ve Kuru Balık 125 gr

Et Konserveleri 200 gr

Zeytin ve Peynir 160 gr

Çay 1 gr

Şeker 10 gr

Sabun 9-10 gr

Gaz 30 gr

O devre ait hatıralarda, gazetelerde tam aksi yazmasına rağmen, zaferin zor şartlar altında kazanıldığını anlatmak için neden bu gibi şeylere ihtiyaç duyulur, doğrusu anlamak mümkün değildir.

Bu listenin Çanakkale Savaşı’nda 43. Alay 1. Piyade Taburu 1. Bölük, 1917 Yılı Yemek Listesi olarak paylaşılan iaşe cetveli aslında Irak Cephesi’nde görev alan 52. Tümen 43. Alay 1. Tabur’a ait olduğu bilgisi ise Malumatfuruş sitesinde yer almaktadır

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
İNSANLIK ONURU - 3 Mart 2021
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ÜSKÜP - 22 Şubat 2021
BALIKESİR LEZZETLERİ - 19 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete