Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ARAZİLERİMİZİN ÇOĞU BOŞ CEVİZ, BADEM DİKELİM

ARAZİLERİMİZİN  ÇOĞU BOŞ CEVİZ,   BADEM DİKELİM
Reklam

CEVİZ-BADEM ÜRETİCİLERİ DÜN BALIKESİR TİCARET ODASI’NIN DÜZENLEDİĞİ ETKİNLİKTE EGE ÜNİVERSİTESİ’NDEN GELEN PROF. BAZINDA ÜRETİCİLER BİLİNÇLENDİRİLDİ..

SEMİNERE YOĞUN KATILIM

İstatistiki verilere göre; Balıkesir’de 323 bin badem, 667 bin de ceviz ağacı bulunuyor. Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula bunun az olduğunu, daha çok üretim yapılması gerektiğini söyledi.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serra Hepaksoy’un konuşmacı olarak katıldığı, Ticaret Borsası’nın düzenlediği Ceviz ve Badem Üreticilerini Bilinçlendirme konferansı dün Balkonuk’ta oldukça yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Tarım İl Müdürü ve Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat’ın da katıldığı konferansta Ticaret Borsası Yönetimi tam kadro hazır bulundu. Ceviz ve badem yetiştiricilerine hitaben Prof. Dr. Serra Hep Aksoy yaptığı konuşmada bilinçli üretim yapılmasına dikkat çekti.  Aksoy, “Özellikle toprak analizini mutlaka yaptırılması gerekiyor. Toprak derinliği hesaplanarak ceviz ve badem fidesi dikilmesi gerekiyor. Sulama konusunda ise mutlaka damlama sulama yapılmalıdır. Balıkesir Bölgesinde geç çiçek açan ceviz ve badem türleri tercih edilmelidir. Çünkü erken çiçek açan cinsler don olaylarından üreticiyi hayal kırıklığına uğratıyor. Yağmurlama sulama ağaçlarda çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Gübreleme dozajında ve yine bilinçli yapılması gerekiyor. Çünkü bilinçsiz yapılan her tarım yan etkilerini beraberinde getirir. Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula’nın böyle bir konferansı düzenlemesinden dolayı kendilerine teşekkür ederim. Katılımın bu kadar çok olacağını hiç ummuyordum” dedi.

İHTİYACIN ANCAK %40’INI ÜRETEBİLİYORUZ,

KALAN %60 İTHALATLA KARŞILANIYOR!

Balıkesir olarak daha çok üretmemiz gerektiğini vurgulayan Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula “Bu ülke bizim, hepimizin. Türkiye’deki ceviz ve badem yetiştiriciliğinde Balıkesir 12. sırada yer alıyor 323 bin badem, 667 bin ceviz ağacı bulunmaktadır. Arazilerimizin çoğu boş duracağına ceviz ve badem dikerek daha çok badem ve ceviz yetiştirmemiz gerekiyor. Anadan, babadan, dededen görme değil, bilinçli ceviz ve badem yetiştiriciliği ve üretimi yapmalıyız” diye konuştu.

ÇİFTÇİLERİN VE KOBİLERİN

BORÇLARI YAPILANDIRILMALI

Çiftçi borçlarının bir bankada toplanarak yapılandırılması gerektiğini basına yaptığı açıklamada anlatan Başkan Kula “Kredi kartı borcu olanlara yapılan yapılandırma, çiftçi ve KOBİ’lerin borçları içinde Ziraat Bankası’nda toplanarak yapılandırılmalıdır. Bu ülkede çiftçi üretendir, KOBİ’ler üretendir, istihdam sağlayanlardır. Bu nedenle çiftçinin ve KOBİ’leri mağdur durumdan kurtarılmalıdır. Özellikle çiftçilerimiz borç faizi altından kurtarılmalıdır” uyarısında bulundu.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ