Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ANNELİK ÇOK ZOR BİR SORUMLULUKTUR

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Canlar,

Annelerin eseri, topluma kazandırdığı evlatlarıdır. Uzun zamandır, Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Örgütü ve Sendikalar, Siyasi Parti Örgütleri başta olmak üzere, daha doğrusu duyarlı vatandaşlarımız dahil olmak üzere, zaman zaman aşağıda belirteceğim hususları kamuoyu ile paylaşmaktadırlar.

-Ülkemizde kadın cinayetleri artık sona ersin!

– Ülkemizde çocuk istismarı artık son bulsun!

– Sağlıkta yaşanılan şiddet ve mobbing sona ersin!

Görsel ve yazılı basını izliyorsunuz. Dakikalar süren ya da sayfa dolusu yukarıda değindiğim sorunlarla karşılaşmak mümkündür.

Bu sorunların bugüne kadar, neden çözülemediğini anlamış değilim.

Başta iktidar olmak üzere, bu sorunları TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partiler bir araya gelerek çözebilirler. Ne yazık ki; böyle bir niyetleri yoktur. İşin acı tarafı ise, benzer olaylar katlanarak artmaktadır.

Daha bir hafta önce Bursa Uludağ Üniversitesi Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Dr. Mustafa Yalçın çalıştığı hastanede, yaşadığı mobbing ve ortamın huzursuz oluşu nedeniyle intihar etti ve bıraktığı mektup çok duyguluydu. 27 Haziran 2019 tarihinde, Dr. Gülnur Yılmaz, öz babası tarafından öldürüldü ve 25 Şubatta Burhaniye adliyesinde duruşması yapıldı.

Benzeri yaşanılan acı olaylardan, sadece güncel ikisini paylaştım.

Canlar,

Yetkililer, bu acı olayları çözmek istemiyor olabilirler.

Bizler aile içinde, bununla ilgili sanki doğru şeyler mi yapıyoruz?

‘’Çocuğum, sana tokat atana, sen de tokat at.’’ Aile içinde, bu cümleyi ya da benzeri cümleleri, çocuğa telkinde bulunduğumuzda, alın size çocuğun bilinçaltına, her an ateşlenmeye hazır dinamiti yerleştirmiş oluruz.

Ebeveyni tarafından öldürülen evlat mı, kardeşin kardeşi katletmesi mi, ebeveynini öldüren evlat mı ya da arkadaşını bir hiç uğruna öldüreni mi sayacağız?

Bu nahoş durumları, uzun vadede aileden başlayan eğitimle çözmek mümkündür. Eğitim hayatımızın başlangıcını ve çekirdeğini, aile içi eğitim oluşturur. Aile içi eğitimin baş aktörü ANNELERDİR. ‘’Bu nedenle anne bir sanatçıdır ve en güzel eseri de, yetiştirdiği yavrusudur.’’

Aileler, çocuklarını hayata hazırlarken doğru ve eksiksiz hazırlamalıdırlar. Hayatta yanlış yapmasınlar ve başarılı olabilsinler. Evlatlarımıza doğruyu, yanlışı, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, mutluluğu, barışı ve adaleti tam olarak öğretmeliyiz. Çocuk bu değerleri aileden alırsa, öncelikle kendine saygılı olur. Kendine saygı duyan bir kişi, başkalarına da saygılı olurlar. Yani yukarıda sıraladığımız hiçbir soruna da ortak olmazlar.

İnanıyorum ki; on yıllık kısa bir sürede mutlu, huzurlu, hoşgörülü, refah düzeyi yüksek bir topluma ulaşmamız mümkündür.

Yeter ki, tüm vatandaşlarımız bu yaklaşımı uygulamaya başlasınlar.

Mutlu birey, mutlu toplum için el ele verelim.

Mutlu yarınlar sizin olsun!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sadettin dedi ki:

    Ellerinize sağlık Hüseyin hocam
    Siddetin her türlüsüne karşıyız!
    Mutlu günler mutlu çocuklar

  2. mediha dedi ki:

    sevginin ,hoşgörünün ,birlik ,beraberliğin kazandığı günlerin gelmesi dileğiyle

BİR YORUM YAZ
gazete