Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ANLAMADIĞIM ŞEYLER!

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

–          Salgın hastalıktan hızla yayılmaya devam ediyor. İnsanlar ölüyor. Tüm medya bu konu ile haber yapıyor, çevremizde ölen akrabamız, arkadaşımız var ve buna rağmen “ben coronaya inanmıyorum” “yok öyle bir şey diyenler var”.

–          Camide Cuma Namazı kılıyoruz. Cuma Namazının iki rekâtı kılınıyor. Namaz bitiyor. İmam kardeşimiz, sünnetleri ve diğer namazlarınızı evde kılınız diyor. Camiden çıkarken lütfen pandemi kurallarını göz önünde bulundurarak çıkınız, diyor. Kim dinliyor ki? Kapıdan çıkacağım sosyal mesafeyi hiçe sayanlar  ayrıca namaza devam edenler… Bu salgın nasıl bitecek?

–          Sokağa çıkma yasağı var. Millet gezinip duruyor. Bahane hazır. Ekmek almaya gittim, kıyma almaya gittim. Gitme kardeşim gitme sadece senin değil herkesin canı sıkılıyor.

–          Eleman karantinada çarşı Pazar geziyor. Ne kadar büyük sorumluluk. Birine bulaştırsan ve o kişi ölse, cinayet işlemiş gibi olursun cinayet. Ekmek parası, işim vardı, yok öyle bir şey evde oturacaksın, karantinanı bitirince çıkacaksın.

–          Cami hoparlöründen anons yapılıyor. Pandemi yasakları ve davranışları ile ilgili. Birçok kişiye sordum. Ne söylüyorlar diye. Çoğu kişi bilemedi. İlgi bu kadar işte.

–          Cumhurbaşkanımız misafirliğe gitmeyin diyor, giden gidene. Bu kadar da olur mu?

–          Pazarlara gelince. Geçen Perşembe Pazarına gittim. Satıcı sigara içiyor. Zabıta ve bekçiler ceza yazdı. Pazarda sigara içilmeyecekse içme kardeşim. Çık pazardan iç gel. Kim tutar seni.

–          Yeni Çarşı’da bazı çay ocakları yasakları deliyor. Buralar daha sık kontrol edilirse iyi olur.

–          Biride başımıza turistler çıktı. Maske takmıyorlar, sigara içiyorlar. Sokağa çıkma onlara serbest o zaman bunun tadını çıkarın da kurallara uyun. Ben Slovenya’da hiçbir işaret olmadığı halde yaya yolunun üzerinden geçip, döndüm diye 20 Avro trafik cezası verdim. Yazın bunlara da cezayı çıkarmayın sınırdan ödemeden.

–           Pazarlar ise tam bir felaket. Milletin üstüne üstüne çıkıyorlar. Kardeşim 1.5 metre uzak dur uzak.

–          Mallarını seçtiren satıcı var, seçtirmeyen var. Bu seçilmeyecekse tüm pazarcı esnafı uygulamalı ve seçmek yok deyip de çürükleri de doldurmasınlar tabii.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Hangi birini yazacaksın ki. Dolu. Bu dönemde hepimiz sorumluluğumuzun farkında olup çok dikkatli olmalıyız.

//////

SARIKIZ HEYKELİ
“Gazete Okuyan
Adam Heykeli”

Mehmet Ali Yağcı, şehrimizin önemli sporculardan biri idi. Uzun yıllar güreş sporuna hizmet etti. Yıllar önce oturduğu ev yıkıldı ve yeşil alan yapıldı. Daha sonra bu alana Mehmet Ali Yağcı’nın adı verildi. Paşa Cami çevre düzenlenmesi sırasın da, bu yeşil alan ve burada bulunan SARIKIZ heykeli de kaldırıldı. Ben, buraya Mehmet Ali Yağcı’nın heykeli dikilsin, Sarıkız Heykeli başka bir yere nakil edilsin diye daha önce de yazmıştım.
Şimdilerde burada nasıl bir düzenleme yapılacağı pek bilinmiyor. Düzenleme ile görseller yeni paylaşıldı. Şahin kardeşimizde gerekli açıklamaları yaptı. Böylelikle, kamuoyu da aydınlanmış oldu.
Benim ise üzerinde durduğum konu şu: 1. Sarıkız Heykeli, uygun bir yere nakil edilsin. “Gazete Okuyan Adam” heykelinin yanına gitmesin. Gitti mi! geri gelmiyorlar da! 2. Yeni düzenlemenin sonun da Mehmet Ali Yağcı’nın heykeli mevcut alana dikilsin.
Umarım bu yazım dikkate alınır ve güreşle ile ilgili camianın isteği yerine gelir.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DUA ETMEK - 25 Ocak 2021
MACİT ERMİŞ - 22 Ocak 2021
NERDESİN BAKKAL AMCA? - 21 Ocak 2021
ARKADAŞ - 18 Ocak 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete