Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ANADOLU BASINI’NIN BÜYÜK KAYBI

ANADOLU BASINI’NIN BÜYÜK KAYBI

Anadolunun dört bir yanındaki gazetelere hiçbir karşılık beklemeden uzun yıllar hizmet veren gazeteci-yazar, karikatürist Hikmet Aksoy vefat etti.

Uzun bir süredir hastanede tedavi gören Trabzon Büyükliman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hikmet Aksoy, 21 Mart 2020 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC), usta gazeteci-yazar, karikatürist Hikmet Aksoy için baş sağlığı mesajı yayımladı. BGC’nin mesajında, “Anadolu yerel gazeteleri için değerli bir isim olan Hikmet Aksoy’un vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendik. Uzun yıllardır gazetecilik ve çizerlik mesleklerine başarıyla hizmet veren usta gazeteci Hikmet Aksoy’u unutmayacağız. Ailesine ve basın camiamıza baş sağlığı diliyoruz.” ifadelerine yer verildi. Uzun yıllar Balıkesir Yeni Haber Gazetesi’nde de karikatürleri yayınlanan Aksoy, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Hasan Basri Çantay Gazetecilik Ödülüne de değer bulunmuştu.

HİKMET AKSOY KİMDİR?
Araştırmacı, karikatürist. 1937 Vakfıkebir / Trabzon doğumlu. Lise öğrenimi sırasında İstanbul gazetelerine muhabirlik yaptı. İlk yazısı 1953’te Vefa dergisinde, 1959-62 arası karikatürleri Türkiye Spor, Son Havadis, Büyük Gazete, Şaka, Tef vb. dergi ve gazetelerde yayımladı. Askerliğini yaptığı Simav ilçesinde Köy Raporu adlı bir gazete çıkardı (1963-65). 1959’dan bu yana Trabzon gazetelerinden Hizmet, Hakimiyet, Son Haber, Türkçesi vb. gazetelerinde yayın yönetmeni ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Basın kuruluşlarından yirmi civarında ödül aldı.  1996’da Karadeniz Fıkraları Ajansını kurdu. Anadolu’da yüzlerce gazetede karikatürleri ve köşe yazıları yayınlandı. Bunlar karşılığında her hangi bir ücret talep etmezdi. Büyük Liman Gazeteciler Cemiyeti Başkanĺığı yapan Aksoy, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Trabzon Temsilcisi olarak görev yapıyordu.

ESERLERİ:
ARAŞTIRMA-İNCELEME: Her Yönüyle Vakfıkebir (1965), Vakfıkebir İlçesi ve Çevresi (1973), Faik Ahmet Barutçu (1995), Trabzon Basını (1998), Karikatürün Trabzon Boyutu (1999).
DERLEME: Made in Karadeniz – Fıkralar (1998), Kemençe Çalayim mi? (2000) (balikesir24saat.com)

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ