Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

AMERİKA’NIN ÜLKEMİZE BAKIŞI

Niyazi Güvenoğlu

Niyazi Güvenoğlu

Amerika Birleşik Devletleri siyaseten müttefikimiz olabilir. Ama dostumuz, dost gibi görünse de düşmanımızdır. Her olayda bu açıkça görülmektedir. Mesela Fethullah Gülen’i Türkiye’ye iade edilmemesi, ortada bir şey yokken dost gibi görünen Amerika’nın iki yüzlü olduğunun açık göstergesidir.

AK Parti ve Bölücüler. AK Parti’de önemli görevler alıp, görevine tekrar iade edilmediğinden şimdilerde yollarını ayırmaya karar verme durumunda olan isimler belli Ayrılanlar, geçmişte CHP’den ayrılıp Demokrat Parti’yi kurduklarını hatırlayanlar, siyasi bölücülüğün başarılı olabileceğini düşünebilirler. Ancak daha sonraki bölünmelerden üretilen partiler hep yok olmuşlardır. Bu arada AK Parti’nin yapısı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın lider kişiliği, AK Parti’den ayrılıp, AK Parti’ye rakip olmak isteyenler ciddi sorun gibi görülebilir. Darbe planlamaları, parti kapatma hamleleri, sokak hareketleri, yargı eliyle iktidarı devirme oyunları, bölgesel etnik kalkışmalar ve 15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne kadar denenmedik yöntem kalmamış ve bunların hepsinin üstesinden gelinmişti. Fakat bu kez AK Parti’nin içerisinden hareketlendirilen oluşumlar nedeniyle oldukça ve özellikle bir sınav karşısındadır. Evet, bir siyasi parti kurmak prosedür olarak kolay, ama yaşatmanın zor olduğu Türkiye’de bu noktadaki ölçüt, milletin ikna edilmesi söz konusudur ki, işte bu kolay değildir. Bilhassa Amerika ve körfez ülkelerindeki malum odakların Cumhurbaşkanının varlığını şahsen hedef aldığı günümüzde, Erdoğan’ın siyasi liderliğine bayrak açacak iç aktörlere kayıtsız kalması beklenemez.

Malum coğrafyasız siyaset olmaz. Bizim Anadolu’dan başka gidecek toprağımız, bir başka vatanımız yoktur. Zaten siyaset kaynağını ve durumunu coğrafyadan alır. Her coğrafyanın da doğal ve zorunlu politikası vardır. Şayet coğrafya ve millet tartışılırsa devlet, devlet tartışılırsa bayrak, bayrak tartışılırsa varlığımız ortadan kalkar. Bir ülkenin kaderini, bulunduğu coğrafya belirliyor ise, coğrafyasız siyaset olmayacağı da ortada. Türkiye’nin üzerinde bulunduğu coğrafyanın, dünya üzerindeki en zor denklemleri barındırdığı konusunda kimsenin itirazı olamaz. İşte bu konularda uzun süredir devam eden müzakereler sonunda, Türkiye ve Amerika arasındaki mutabakat, en sorunlu coğrafya da Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulması ve gelişmelerin müşterek hareket merkezinden takip edilmesini, Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridorunun iki büyük askeri harekat ile engellemeyi başaran Türkiye, diplomatik, askeri ve stratejik hamlelerle ABD’ye geri adım attırmayı ve masaya tekrar oturtarak, en genel anlamda istenilen noktaya getirmeyi başarmıştır. Tabi henüz her şeyin tam istediğimiz şekilde sonuçlandığı ama gelinen noktanın çok ama çok önemli bir başarı olduğu açıkça ortada olduğu görülüyor.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi
internet haber