Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ALKIŞLAR FULYA HOCAYA

Street Animals eTwinning Projesi ile sokak hayvanlarına duyarlılık artıyor.
Balıkesir’de eTwinning projesi öğrencilerin sokak havyalarına karşı olan duyarlılığını arttırdı. Proje Türk, Yunan, İtalyan ve Portekizli öğrencileri bir araya getirdi.
BALIKESİR’DE ÖRNEK BİR PROJE!
Balıkesir Zafer İlköğretim Okulu’nun ortağı olduğu Street Animals (Sokak Hayvanları) adlı proje ile 4 ülke 5’i yabancı olmak üzere 12 okul uluslararası e Twinning projesiyle; aynı yaş grubundaki çocuklar, iş birliğine dayalı olarak aynı etkinlikleri yaparak, sokak hayvanları konusunda farkındalık yaratmayı ve hayvan dostu olmanın önemini İngilizce olarak öğreniyor.
“PROJE HEM BANA HEM ÖĞRENCİLERİME ÇOK ŞEY KATTI”
Zafer İlkokulu 2/B sınıfı öğrencileri de velileri ile sınıf öğretmenleri Fulya Yasa’nın verdiği eğitimlerle uluslararası eğitim arenasında da göz dolduruyor. Proje amacı ve bugüne dek yaptıkları hakkında bilgi veren Fulya Yasa: “23 Kasım 2020 yılından itibaren Street Animals eTwinning Projesini 2/B sınıfımdaki öğrencilerimle beraber yürütmekteyiz.
Benim dışımda Türkiye’den dört bir yanından Kayseri, Rize gibi değişik şehirlerden 7 Türk okulu ve 5 tanede Portekiz, Yunanistan, İtalya gibi toplamda 12 okulla projemize başladık.
Projemizin 3 temel hedefi vardı. Bunlardan en önemlisi sokak hayvanlarına karşı duyarlılığı arttırmaktı. Sokak hayvanlarına karşı duyarlılığın artması gereken bir dönemde bu proje zaten havyaları seven çocuklarıma daha da farkındalığı artıcı arttırarak projenin sonuna yaklaştığımız bu dönemde hedef davranışlarımıza ulaştığımızı düşünüyorum” dedi.
Diğer bir hedef davranışı da pandemiyle birlikte hayatımıza giren dijitalleşme ile birlikte web2 araçlarının eğitim öğretimde kullanılmasıdır. Web2 araçlarıyla öğrencilerim bu proje sayesinde tanıştılar. Proje başladıktan kısa bir süre sonra uzaktan eğitime girdiğimiz için velilerimin yönlendirmesi ve destekleri de yadsınamaz. Web2 araçlarıyla onlarında tanışması ayrı bir heyecan oldu. Projeye 3 ve 4’ncü sınıfta devam edebilirsek çok daha uzmanlaşacaklardır.
Ve projemizin dili İngilizce. Türkçe yürütmüyoruz. Çeşitli webinarlar düzenliyoruz. Yurt dışı ortaklarımızda bu çalışmalara katıldığı için benim öğrencilerim İngilizce kendilerini tanıttılar, hayvan isimlerine İngilizce olarak hakim oldular. Bu da önemli hedeflerimizden bir tanesiydi” dedi.
Fulya Yasa, projenin hem öğrencileri hem kendisi için çok farklı bir deneyim olduğunu söyleyerek, projesine destek veren herkese teşekkür etti. E Twinning ile ilgili çalıştaylar düzenleyerek kişisel gelişimine katkıda bulunan Balıkesir Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Aşık’ı ve E twinning İl Koordinatörü Ümit Yel’i de unutmayarak teşekkürlerine ekledi.
“KEYİF ALDIĞIM GÜZEL BİR PROJE YAPTIK”
2/B sınıfı öğrencisi Duru projeyi uygularken büyük keyif aldıklarını söyledi. Duru; “Mesela keçeden anahtarlıklar yaptık. E book sayfasında kitap oluşturduk. Sokak hayvanlarıyla ilgili kulübeler yaptık. Birbirinden eğlenceli etkinlikler yaptık. Güzel bir proje yaptık. Bu projeyi bize yaptıran ve katılan Fulya öğretmenimize sınıf olarak teşekkür ederiz” dedi.
Projeye katılan öğrencilerin velilerinden Sibel Dalgıç’ta projenin sokak hayvanlarına karşı duyarlılığı arttırdığını söyledi ve projenin İngilizce olması nedeniyle çocuklarının İngilizceyi daha kolay öğrenmelerine neden olduğunu söyledi.
Zafer İlkokulu Müdürü Yusuf Özdemir ise Street Animals projesi yanında okullarında 4 ayrı daha eTwinning projesi yürüttüklerini bu bağlamda Avrupa’daki okullar ile öğrencilerinin işbirliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
“DÜNYA İLE YARIŞACAK ÖĞRETMEN, OKUL VE ÖĞRENCİLERİMİZ VAR”
Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’da Street Animals projesi ile Balıkesir’in adını Dünya’ya duyurduklarını söyledi. Yıldız, bu yıl Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 60 okulda eTwinning School belgesi alarak büyük bir başarı elde ettiklerini ifade ederek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “2018-2019 öğretim yılında 8, 2019-2020 yılında 15 olan bu rakamımızı bu yıl yüzde 300’ün üzerinde artışla 60 çıkarak büyük bir başarı elde ettik. Amacımız okulların Dünya ile bütünleşmesini sağlamak. Dünyadaki yenilikleri okullarında öğrencilerimiz ile buluşturmak. Öğrencilerimizin farklı kültürlerle buluşmalarını sağlamak. Ben şuna inanıyorum ki bizim Dünya ile yarışacak okullarımız, dünya ile yarışacak öğretmenlerimiz, dünya ile yarışacak öğrencilerimiz var.” dedi.
Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete