Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Akıllı Şehircilik ile trafikte %49 iyileşme oranı sağlandı..

Akıllı Şehircilik ile trafikte %49 iyileşme oranı sağlandı..
Reklam

KAFAOĞLU FARKI İLE AKILLI ULAŞIM DEVREDE

Kent içi ulaşım ağının daha verimli, etkin, planlı, genişleyebilir ve sürdürülebilir olarak yönetebilmesi sağlanacak

41 adet trafik ölçüm noktasında trafiğin durumu ile ilgili canlı ve sürekli ölçümlemeler yapılmakta. 10 noktada akıllı kavşak yönetimi sistemi uygulanmakta. Bu sistem ile sinyal sürelerinin yoğunluğa bağlı olarak otomatik değişimi sağlanmış ve yeşil dalga uygulaması genişletildi. 13 noktada tesis edilen trafik kameraları ile trafik durumu anlık olarak izlenebilmekte ve gerektiğinde operatörler aracılığı ile rahatlatıcı müdahaleler yapılabilmekte.

BBB, teknolojiyi güncel takipte

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu “Şehir yaşamının konforunu artırmaya yönelik ileri teknolojiler içeren Akıllı Şehircilik uygulamaları tüm dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. En önemli gelişmeler ise Akıllı Ulaşım alanında yaşanmaktadır. Teknolojiyi güncel olarak takip ederek vatandaşlarının kullanımına sunma gayretinde olan Büyükşehir Belediyesi, tamamen Yerli ve Milli kaynaklar ile Türk Mühendisler tarafından geliştirilen Balıkesir Akıllı Trafik Yönetim Sistemi ve Balıkesir Trafik Kontrol Merkezi uygulamalarını 2018 yılı sonu itibari ile devreye almıştır” dedi.

Kavşaklara anında müdahale

Bu akıllı uygulamalar ile Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluğunda olan kent içi ulaşım ağının daha verimli, etkin, planlı, genişleyebilir ve sürdürülebilir olarak yönetebilmesinin sağlanacağına dikkati çeken Başkan Kafaoğlu “Trafik kontrol merkezinin devreye alınması ile kent içi ulaşım ağı verilerinin ölçümlenmesi ve geriye dönük olarak güncelenmesi, kent içi trafik yoğunluk haritalarının oluşturulması, kameralar vasıtası ile canlı durumun izienebilmesi, gerekli görülen durumlarda operatörlerin kavşaklara anında müdahale edebilmesi ve mobil uygulama vasıtası ile elde edilen verilerin vatandaşın kullanımına sunulması amaçlanmaktadır” diye konuştu.

Operatörlerce rahatlatıcı müdahaleler

Balıkesir merkezinde bulunan 19 kavşağın trafik kontrol merkezine fiberoptik ağ üzerinden bağlandığına vurgu yapan Başkan Kafaoğlu, Balıkesir ilçelerinde bulunan sinyalize kavşakların etap etap sisteme eklenmesi planlandığına vurgu yaparak; “41 adet trafik ölçüm noktasında trafiğin durumu ile ilgili canlı ve sürekli ölçümlemeler yapılmaktadır. 10 noktada akıllı kavşak yönetimi sistemi uygulanmaktadır. Bu sistem ile sinyal sürelerinin yoğunluğa bağlı olarak otomatik değişimi sağlanmış ve yeşil dalga uygulaması genişletilmiştir. 13 noktada tesis edilen trafik kameraları ile trafik durumu anlık olarak izlenebilmekte ve gerektiğinde operatörler aracılığı ile rahatlatıcı müdahaleler yapılabilmektedir” uyarısını yaptı.

Aşırı kuyruklanma süresi yarı yarıya azaldı

Kullanıma sunulacak mobil uygulama ile kullanıcılara trafiğin durumu ile bilgilerin, bildirimin ve uyarıların anlık olarak iletileceğini de ayrıca belirtilen Zekai Başkan kenti en yakından ilgilendiren konu olan ulaşım müjdeleri mevzuunda sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sistem devreye alındıktan sonraki dönemde yapılan ölçümlemelerde, ulaşım ağında gün içinde gözlenen aşırı kuyruklanma süresinin yüzde 49 azaldığı tespit edilmiştir. 

Gelecekte bazı geometrik düzenlemelerde yapılarak bazı kavşaklarda bu oranın yüzde 50’lerin üzerine çıkacağına inanıyorum.

İstasyondaki İzmir gelişi bekleme süresi önceden 210 dakika iken şimdi 45 dakikaya inmiş. İstasyon  Bursa gelişi 308 dakikadan 28 dakikaya inmiş. İstasyon Edremit gelişi 63 dakikadan 8 dakikaya inmiş. Hükümet İzmir gelişi 148’den 123 dakikaya, hükümet Bursa gelişi 173’den 138 dakikaya inmiştir. Yani diğer yerlerle birlikte toplam iyileşme oranı yüzde 49.

Ekonomik tasarruf büyük oldu

Bekleme süreleri azalınca bunun ekonomiye de katkısı var. Toplanma bekleme süresinde ki azalma gün olarak 1.140 saat azalma gerçekleşmiş. Yıllık bekleme süresindeki azalma ise 416 bin 100 saat yapıyor. Rolantide ortalama yakıt tüketimi 1 litre olarak hesap edilirse toplam yakıt tüketimindeki azalma 416 bin 100 litrelik azalma olmuş ki, buda yaklaşık olarak Balıkesirlilere ekonomik olarak katkısıda 3 milyon civarında. Bu projenin maliyeti bize 1 milyon 795 bin lira civarında. 1 yıl içerisinde tasarruftan dolayı proje zaten kendi parasını çıkarmış oluyor. Çevreye duyarlı bir belediyeyiz. Rolantide ortalama olarak karbonmonoksit salınımı 11 gram. Yıllık ise emisyon miktarındaki azalma ise  5 ton. Balıkesir Akıllı Trafik Yönetim Sisteminin tüm Balıkesir halkımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ