Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

‘AHLAK’A, HUKUKA VE DENETİME İHTİYAÇ VAR’

‘AHLAK’A, HUKUKA VE  DENETİME İHTİYAÇ VAR’

CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın ölenlere rağhmet, yaralılara şifa dilediği depremin yanında Balıkesir ve Karesi’deki hava kirliliği ile Karesi’de ihtiyaç duyulan Kadın Sığınma Evi ile ilgili önergeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, 2 Kasım 2020 Pazartesi günü Karesi Meclis üyelerimiz tarafından Karesi Belediye Meclis Başkanlığı’na sunulan önergeler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Balıkesir ve Karesi’deki hava kirliliği ile Karesi’de ihtiyaç duyulan Kadın Sığınma Evi ile ilgili önergeler hakkında açıklamalarda bulunan CHP Karesi İlçe Başkanımız Dilek Yalçın, “Cumhuriyet Halk Partisi Karesi İlçe Başkanlığımız ve Karesi Meclis Üyelerimiz tarafından hazırlanan önergeler 2 Kasım 2020 Pazartesi günü yapılan Karesi Belediye Meclis Başkanlığına sunulmuştur.

Hava Kirliliği ile ilgili çalışmalar konusunda verilen önerge ile;

  • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 04 Şubat 2020 verilerine göre Balıkesir İl Nüfusu: 1.228.620’dir (2019 sonu). İlin yüzölçümü 14.583 km2 ‘dir. İlde km2 ‘ye 84 kişi düşmektedir. Yoğunluğun en fazla olduğu ilçe, 263 kişi ile Karesi’dir.

Günümüzde hava kirliliği oranı oldukça artmış gözükmekle birlikte özellikle sonbahar ve kış aylarında bu durum net şekilde gözlemlenmektedir.  Bu bilgiler doğrultusunda;

1-) Balıkesir / Karesi hava kalitesi nedir?

2-) Bu kaliteyi artırmak için belediye ne şekilde çalışmalar gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmektedir?

3-) Son yıllarda solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle ilçemizden sağlık ocakları, polikliniklere v.b. kuruluşlara kaç başvuru yapılmıştır?

Karesi Belediyesi Kadın Sığınma Evi ile ilgili önerge ile;

  • Belediye Kanunun 14. Maddesi uyarınca nüfusu 100.000 kişiyi aşan İl ve İlçelerde “Kadın Sığınma Evi” açılması zorunluluğu bulunmaktadır. Kadına yönelik şiddetin büyük bir hızla ve vahşice arttığı bugünlerde Kadınların psikolojik, sosyal, fiziksel ve barınma gereksinimlerinin karşılanması açısından Karesi Belediyesi Kadın Sığınma Evinin açılması hakkında verilen önergelerin her ikisi de gündeme alınarak Sağlık İşleri Müdürlüğüne havale edilmiştir.

Ekim 2020 Meclisinde verdiğimiz önergelere ilgili Müdürlüklerin vermiş olduğu yazılı yanıtlar alınmış ve önümüzdeki günlerde değerlendirmesi yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

“AHLAK’A, HUKUKA VE DENETİME İHTİYAÇ VAR”

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir de meydana gelen Deprem ile ilgili olarak Meclis Açılışında Depremde vefat edenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra CHP Grubu adına yapılan açıklamada; “Ahlak’a, Hukuk’a, Denetlemeye ve Zihinsel Dönüşüme İhtiyaç Var;

İmar Kanunu var, İmar Yönetmeliği var, Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik var, İmar Affı Kanun ve Uygulama Yönetmeliği var, Yapı Kayıt Belgesi (İmar Barışı) Kanunu ve Yönetmeliği var, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği var, İmar Planları var, İnşaat Ruhsatları var (Ruhsat Dosyalarında en az yaklaşık yirmi farklı belgeleri var), Müteahhitleri var Mimari Projeleri var, Statik/Betonarme Projeleri var, Tesisat Projeleri var, Fenni Mesulleri var, Yapı Kullanma İzinleri var, Elektrik, su, kanalizasyon bağlantıları var ve bu düzenleme ve belgelerin hepsinin altında yetkili (Siyasi ve teknik) sorumlu imzalar var.

Bütün bu düzenlemelere rağmen binalar yıkılıyor can kayıpları yaşanıyor. Görülüyor ki bütün bu süreçte eksik olan şey Ahlaktır ve Denetimdir.

Herkesi ve toplumu suçlu ilan etmek suçu örtmektir. Yukarıda belirtilen kademeler soruşturularak görevinde Ahlaksızlık yapanlar bulunmalı yargı önünde hesap vermeleri sağlanmalı, Denetleme her aşamada hayata geçirilmelidir” ifadelerine yer verildi.

BU NE YAMAN ÇELİŞKİDİR

Grup adına yapılan açıklamada devamla, “Toplum olarak Ahlak’ı, Ahlak temelli Hukuk’u ve Denetlemenin Hukuksal düzenlemelerini egemen kılarak, kentlerimizi ve binalarımızı akla, bilime ve tekniğe tam bir uygunlukta inşa etmeyi sağlamak zorundayız.

Ve daha acı olan ise depremde binaları yıkılan bir ülkede on binlerce inşaat mühendisi, mimar, plancı iş bulamamaktadır. Bu ne yaman bir çelişkidir.

İzmir ve Ege’ye geçmiş olsun. Büyük bir deprem yaşandı. Yıkılan binalarda yaşamını yitiren insanlarımız için üzgünüz ve rahmet diliyoruz, yakınlarına sabır diliyoruz.

Meclis Toplantısının son kısmında davetimiz ile katılım sağlayan önceki dönem TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir Temsilcisi Sayın Kemal Gökçay YENİGÜN Balıkesir ve Karesinin depremselliği üzerine yararlı ve çarpıcı değerlendirmelerde bulunmuştur. Grubumuz adına Sayın Kemal Gökçay YENİGÜN ‘e katkılarından dolayı teşekkür ederiz” denildi.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete