Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ADD, ATATÜRK’ÜN BALIKESİR’E GELİŞİNİ KUTLADI

ADD, ATATÜRK’ÜN  BALIKESİR’E GELİŞİNİ KUTLADI
Reklam

ADD Balıkesir Şube Başkanı İlhan ÖNER yapmış olduğu açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Kentlerin tarihinde bazı özel günler vardır. Bu günler, önemlidir ve değerlidir. Balıkesir’in, birçok özel günün içinde, en belirgin olanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, Balıkesir’e geldiği 6 Şubattır. O gün Balıkesirliler Ata’sını ilk kez bağırlarına basmıştır.
O günlerde sömürgecilerin Anadolu toprakları üzerindeki planlarının yırtılması ve işgalcilerin yurttan kovulmasının üzerinden henüz dört ay geçmiştir. Daha Cumhuriyet kurulmamış, Lozan görüşmeleri tamamlanmamıştır.Devrim atılımları başlatılmamakla birlikte devrimler Mustafa Kemal ve dava arkadaşlarının kafalarında şekillenmiştir.
O yıllarda hiçbir şey kapalı kapılar ardında planlanıp uygulanmamaktadır.
Atatürk çağdaşlaşma yolunda herhangi bir atılımı yaşama geçirmeden önce, görüşlerini olgunlaştırmayı ilke edinmiş bir liderdir. Bunu yapmak için de düşünceyi “halkla paylaşma” yolunu seçmiştir.
İşte bu koşullarda ve bu düşünceler ışığında, Ulusal Kurtuluş Savaşı Kahramanı Mustafa Kemal, Anadolu’yu adım, adım dolaşmış ve kafasındaki “çağdaş devlet ve çağdaş toplum” modelini halka anlatmıştır.
7 Şubat 1923 günü Paşa Camii minberinden yaptığı seslenişte, TBMM yetkilerinin halifeye ait olması ve “egemenliğin paylaşılması” anlamına geldiğinden, hutbelerin daha anlaşılır olması nedeniyle Türkçe okunması, demokrasinin kökleşmesi için siyasi parti kurulması gereğinden söz etmiştir.
6 ay sonra Halk Fırkası kurulmuş, 1 yıl sonra halifelik kaldırılmış, 5 yıl sonra da hutbeler Türkçe okunmaya başlamıştır. Daha sonra ezan Türkçe okunmuş ve Kuran Türkçeye çevrilmiştir. Bütün bunlar; akıldan, bilimden, demokrasiden ve çağdaş dünyadan uzak bir devlet yerine toplumu bağnazlıktan, batıl inançlardan korumak ve çağdaşlaşma sürecine yönelmek için atılmış adımlardır.
96 yıl sonra bugün Büyük Gazi şimdi Balıkesir’e gelmiş gibi… Hepimiz heyecanlıyız. Bu nedenle 6 Şubatlar, Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’le yeniden kucaklaşma; düşünceleriyle, devrim ve ilkeleriyle bütünleşme günü olmalıdır.
ADD Balıkesir Şubesi olarak, Atatürk aydınlığının her koşulda karanlıkları aydınlattığı ve bugün de aydınlatacağı inancı ile Atatürk ve Dava arkadaşları ile devrim şehitlerimizi bir kez daha saygı ile anıyoruz” dedi.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ