Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ACI REÇETE KİME GELECEK?

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa ettikten sonra çok şey değişti. Atanan maliye bakanı ve merkez bankası başkanı daha ne yapacakları konusunda bir şey söylemeden piyasada değişiklikler olmaya başladı.

Cumhurbaşkanı ekonomide reform yapılacağını söyledi. “Bu dönemi aşmak için hazırlanacak reçete ne kadar acı olursa olsun, milletimizle birlikte bu reçeteyi uygulayacağız” dedi. Ülkemiz için hayırlı olsun.

Daha 10-15 gün önce ekonomi pik yapıyordu. En iyi durumda biziz denildi. Ekonominin iyi olduğunu hem Cumhurbaşkanı hem de Berat Albayrak söylüyordu. Ne oldu da bir anda reformdan bahsedilmeye başlandı? Hem ekonomide hem de yargıda reforma gidiliyor? Demek oluyor ki hem yargıda hem de ekonomide işler iyi değilmiş?

Şimdi önümüze acı reçete konuyor? Bu acı reçeteyi kimler karşılayacak? Milletin bu acı reçeteyi kaldıracak durumu kalmadı. Bu durma nasıl gelindi?

Savurgan bir ekonomi uygulandı. “İtibarda tasarruf olmaz” politikası uygulandı. Önüne gelene lüks arabalar alındı. Diyanet işleri başkanının hanımına dahi lüks araba tahsis edildi. Libya’da yönetimi devirmeye çalışanlara uçaklarla para gönderildi. Terör örgütünün ağa babası Barzani’ye para yardımı yapıldı. Suriye mültecilerine milyarlar harcandı. Ve bu günlere gelindi.

Şimdi acı reçete ortaya çıkıyor. Bu acı reçeteyi hangi kesim ödeyecek? Zaten millet bu acı reçeteyi ödüyordu. Bu acı reçeteyi devlete yap işlet modeli ile iş yapanların önüne koymak gerekir. Bu şirketlerin yaptıkları köprüler, tünel, hava limanları ve şehir hastanelerine verilen garantiler hiçbir zaman tutmadığı için bu garantiyi de acı bir reçete olarak vatandaş ödüyor. Onun için bu acı reçeteyi bu şirketlerin önüne koymak gerekiyor. Şimdiye kadar ödenen garanti ne ise ödendi. Hiç değilse bundan sonra ödenecek garantilerden vazgeçsinler. Bu şirketlere ödenen garantilere gidecek para acı reçetelere kullanılsın. Bu acı reçete yılbaşından sonra zaten vatandaşın sırtına yüklenecek. Vatandaş zor durumda iken birde yılbaşından sonra gelecek zamlarla daha da zor duruma girecek. Daha şimdiden birçok kişi elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemediği için elektrik ve doğalgazları kesilmiş. Daha kış kendini göstermedi. Yarın havalar iyice soğuyunca bu vatandaşlar ne yapacak? İyi güzelde bu acı reçeteye vatandaş parayı nereden bulacak? Zaten vatandaş bu dönemde kullanabileceği her türlü krediyi kullandı. Kredi kartlarında limitleri kalmadı. Çoğu yakında bankalar tarafından icraya verilecek. Evlerine ve işyerlerine icra gelecek.

Ekonomi durumundan devletin durumu kötü. Çünkü kötü olmasa bu acı reçeteden bahsedilmezdi. Fakat vatandaşın durumu devletten de kötü. Tasarrufu önce devlet yaparak vatandaşa örnek olmalıdır. Yüzlerce lüks araba var, bunların yarısı satılabilir. Cumhurbaşkanının kullanımında 15’e yakın uçak var. Bunlardan 4-5 tanesi satılabilir. Bunun örnekleri var. Meksika başkanı ülkesinin ekonomisi bozulunca kendi kullanımında olan bir adet VİP uçağını satıyor. Parasını hazineye koyuyor. Dünya’da 7 adet olan uçakların 3 tanesi bizde. Hep “itibarda tasarruf olmaz” denildi. Pekiyi şimdi milletin önüne konacak olan acı reçete itibarı zedelemez mi? İstifa eden Maliye Bakanı Berat Albayrak iki şey söyledi.

Birincisi: “At izi, it izi birbirine karıştı.”

İkincisi: “Allah sonumuzu hayır eylesin.”

Bu iki söylem üzerinde durulması gerekir. Bu iki söylem çok önemli söylemdir. Bilhassa bu dönemde söylenmesi çok önem taşımaktadır. Önümüze nasıl acı bir reçete konulacağını bekleyip göreceğiz. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere! Ne mutlu demokratın diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ