Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ABD’NİN İŞİ ZOR…

Çetin Bayırlıgil

Çetin Bayırlıgil

Gündem belli. Eğer Eylül ayı sonuna kadar Türkiye ile ABD Suriye’nin doğusu konusunda anlaşamaz ise Türkiye kendi B planını devreye sokacak.  Başkan Erdoğan, bu konuda kararlı olduklarını açıkladı. Bir anlamda Erdoğan, Türkiye’nin kendi göbeğini kendi keseceğini belirterek bu konudan asla taviz verilmeyeceğini söyledi.

Ortadoğu’ya yüz yıl sonra yeniden şekil vermek isteyen Emperyalist düşünce yeniden sahnede. Önce Irak’ı ardından Suriye’yi işgal eden Siyonistlerin hedefinde şimdi de Türkiye var. Tabii ki Türkiye buna izin verirse. Türkiye hiç olmadığı kadar bu kez hem güçlü hemde kararlı. Bunu hem batı görüyor memde Arap ülkeleri.

Biliyorsunuz İsrail’de yapılan son seçimlerde  Netanyahu hükümeti tek  başına iktidara gelemedi. Koalisyon hükümeti ortaya çıktı. Bu durumda Netanyahu öyle istediği gibi artık ortalıkta at oynatamayacak. Dolayısıyla Ortadoğu’da hem Başkan Trump’un hemde  Netanyahu’nun işi zor görülüyor. Özellikle Başkan Erdoğan’ın önceki gün Astana zirvesini gerçekleştirerek Türkiye’nin Suriye konusundaki kararlılığını ortaya koyması da önemliydi doğrusu.

İşin özeti; ABD sözüm ona demokrasi getireceği konusunda çalışmalar yaptığı Suriye‘de alttan alta silah desteği verdiği YPG ile sonuç alamayacağını anlamış olmalı. Ne diyor eski CİA Başkanı Petraus: “Pentagonda bunun farkında, ama ısrarla YPG ye destek olmaya devam ediyor.”

Görülüyor ki; ABD’nin Suriye’deki girişimleri öyle kolayca hedefini bulamayacak. Çünkü Türkiye öyle kolay bir lokma olmadığını açıkça dile getiriyor. Yani  Ortadoğu’da şekillenecek yeni proje onların kursağında kalacağa benziyor.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ABD’NİN İŞİ ZOR… - 21 Eylül 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
tanıtım filmi
internet haber