Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

8 MART GÜNÜNÜN ANLAMINI BİLİYOR MUYUZ?

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Canlar,

 8 Mart günü, dünyada her yıl ‘’KADINLAR GÜNÜ’’ olarak kutlanır.

Peki, bu önemli günün anlamını biliyor muyuz?

Maalesef bilmiyoruz.

8 Mart 1857 tarihinde, ABD’nin New York kentinde Dokuma Sanayi işçileri daha iyi çalışma koşullarına ulaşmak için greve giderler. Polisin, çalışanlara saldırması ve fabrikaya kilitlemesi sonucunda çıkan yangından kaçamamaları sonucunda 129 işçinin hayatını yitirmesi ve 53 yıl sonra 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’da düzenlenen 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında oy birliği ile ‘’Dünya Emekçi Kadınlar Günü’’ olarak kabul edilmiştir. Bu karar, bir yıl sora Moskova’da 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında tescillenmiştir. 16 Aralık 1977 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü, 8 Mart’ı DÜNYA KADINLAR GÜNÜ olarak kabul etmiştir.

Ülkemizde ise, 1921 yılında ‘’Emekçi Kadınlar Günü’’ olarak kutlansa da 1975 yılından itibaren çok daha güçlü olarak güncelleşmiştir. Cumhuriyetin ilanı ile kadınlarımız ‘’Yurttaşlık haklarına’’ kavuşmuşlardır. 3 Mart 1924’de Tevhid-i Tedrisat kanunun çıkarılması ile kızlarımız, erkekler gibi eğitim hakkına kavuşmuştur. 1930 yılında kadınlarımız seçme ve seçilme haklarını da kazanırlar ve 8 Şubat 1935 yılında TBMM’de 17 milletvekili ile temsil imkanına kavuşur. Bu Cumhuriyetin gücü ve kadınlarımız adına büyük bir kazanımdır.

Günümüzde birçok ülkede, kadınlar ülkelerini yönetmektedirler. Devlet Başkanı, Başbakan, Bakan konumunda olan yönetici kadınlar mevcuttur.

Tabi ki; sadece ülke yönetimi ile sınırlı değiller. İş ve Bilim dünyasında da önemli görevler de bulunan kadınlar mevcuttur. Bu tablo duyarlı insanların, mutluluk yaşamalarına vesile olur.

Kadınların ne kadar önemli olduklarını açıklayan, birkaç özdeyiş paylaşmak istiyorum.

 ‘’Kadın toplumun hem temeli hem de direğidir.’’

‘’Kadın, topluma yararlı evlat yetiştirir ve o evladı şekillendirir.’’

‘’Kadın insandır, insanlıktır.’’

Kadınlarımızın sorumlulukları bu kadar yoğun olması sebebinden dolayı, alacakları eğitim çok daha verimli ve üretime dönük olmalıdır.

Eğitimli anne, hak ve adalet konusunda hassas olur. Dolayısı ile yetiştireceği evlatta bir o kadar vicdanlı ve adil olacaktır.

Ülkeyi yönetenler, kadınların sesine acilen kulak vermeliler, beklentilerini gerçekleştirmeliler.

Özellikle güncelliğini koruyan ‘’Kadına Şiddetin Acilen Önlenmesi’’ öncellik arz etmektedir.

-EŞİTLERİMİZİN,

-KIZ EVLATLARIMIZIN,

-KIZ KARDEŞLERİMİZİN

8 MART KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLARIM, SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNARIM…

 KALIN SAĞLIKLA!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Sedat dedi ki:

  Tüm kadınlarımızın gününü kutluyorum. Özgür ve barış içinde yaşamalarıñı dilerim.

 2. Gönül dedi ki:

  Kadının adının olmadigi bir yerde kadın olmak zordur. Bu toplumda sizin gibi aydın çağdaş ,kadını eşitti gibi goren insanlara çok ama cok ihtiyaç var ve sizler gibileri bu ulkede karar mekanizmalarında gorev alırsanız ancak kadının adı olur . Sevgi ve saygılarımla

 3. Sadettin dedi ki:

  Başta Saygıdeğer Özlem hocamın olmak üzere tüm emekçi kadınların gününü kutlarım.
  Kaleminize sağlık Hüseyin hocam 🙏

BİR YORUM YAZ
gazete