Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

28 NİSAN DÜNYA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÜNÜ

28 NİSAN DÜNYA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÜNÜ
Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından alınan bir kararla meslek hastalıkları ve iş kazalarının önlenmesi amacıyla, 2003 yılından bu yana her yıl farklı bir tema ile 28 Nisan’da kutlanmaktadır.
İş yerinde sağlık ve güvenlik hayat kurtarabilir
COVID-19 pandemisi nedeniyle olağan dışı günler yaşadığımız 2020 yılında ILO, Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği günü için “İş yerinde sağlık ve güvenlik hayat kurtarabilir” temasını belirlemiştir. Pandemi sürecinde önceliğimiz hayata tutunabilmek, sağlığımızı korumaktır, ancak toplumda çalışmak zorunda kalan büyük bir kesim olması nedeniyle iş yerlerini nasıl daha sağlıklı ve güvenli hale getirebiliriz ?” sorusu önem kazanmaktadır.
ILO bu süreçte “Pandemi karşısında iş yerinde sağlık ve güvenliğin sağlanması” isimli bir rehber yayınlamıştır (www.ilo.org). Rehbere göre ILO’nun pandemi sonrası için çalışma yaşamına ilişkin öngörüleri; işsizlik ve kısmi istihdamda artış, iş sağlığı güvenliği şartlarında olumsuzlaşma, sosyal korumaya erişimin azalması, savunmasız grupların iş gücü piyasasında daha çok etkilenebilecek olmasıdır.
İş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalığın artırılmasını hedefleyen Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününün bu yılki teması Güvenli ve Sağlıklı Bir İş Geleceği! olarak belirlenmiştir.
ILO Rehberi’nde öngörülerin yanı sıra, işverenlere ve çalışanlara yönelik önemli hatırlatmalar mevcuttur. Salgın süresince işte sağlık ve güvenliğin nasıl sağlanması gerektiğine, “Acil Durum Hazırlıkları”na ve yönetim sistemleriyle olan entegrasyonuna dikkat çekilmekte, salgın süresince risk yönetiminin nasıl yapılması gerektiğine yönelik bilgiler verilmekte, iş yerlerindeki herkesin bu sürece doğru şekilde katılımının nasıl olması gerektiğine değinilmektedir.
Türkiye tüm kurum ve kuruluşlarıyla bilimsel danışmanlık temelinde ve toplumla birlikte COVID-19 pandemisine karşı mücadele vermektedir. İçinde bulunduğumuz zor günleri sağlık ve güvenliğe bağlılık temelinde, görev ve sorumluluklarımızın bilincinde hep birlikte atlatacağımıza olan inancımız tamdır. 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği gününün tüm dünyada süren pandemi ve ardından yaşanması olası tüm sorunlara karşı mücadelelere katkı sağlamasını Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışan, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün geliştirilmesine katkı sunan kurum, kuruluş, bireylerin ve tüm çalışanların 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününü kutluyoruz.
Balıkesir Tabip Odası
Yönetim Kurulu
Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete